ЗЛОВЖИВАННЯ ЩОДО ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ

У ставленні до людей похилого віку  зловживання проявляються в різних формах. Вони можуть бути фізичними і викликати біль чи навіть завдавати тілесну  шкоду.  Моральне або психологічне насильство, наприклад, образа словом, здатне викликати почуття приниження або страху. Насильство може носити фінансовий характер, коли, користуючись  довірою літньої людини, піклувальник незаконно заволодіває фінансовими засобами або власністю старої людини.

У родині це може бути зневажливе ставлення, що виражається, наприклад, у небажанні надати увагу, забезпечити належне харчування, чистий одяг, безпечне і зручне місце в будинку, гідний медичний догляд, особисту гігієну і можливість соціального спілкування. Зловживання з боку чоловіка (дружини) можуть приймати різні форми: фізичні, моральні або сексуальні, фінансові. Це може тривати протягом усього сімейного життя або в більш пізньому шлюбі.

Таке зловживання є особливо травмуючим через залежність жертви від того, хто здійснює насилля. Люди похилого віку страждають також від втрати поваги до них із боку членів сім’ї, результатом чого може стати нешанобливе, образливе, зневажливе ставлення або ізоляція. Насильство з боку суспільства або сім’ї відбувається тоді, коли руйнуються відносини між старою людиною і його/її сім’єю. Як не сумно, але винуватцями насильства і жорстокого поводження щодо осіб похилого найчастіше стають члени сім’ї, друзі або знайомі.

Люди похилого віку і самі можуть наносити собі шкоду в результаті зневаги до себе.

Зловживання можуть носити також політичний характер. Політичне насильство або збройний конфлікт прямо чи побічно можуть призвести до насильницького переселення людей похилого віку. Особливі потреби літніх переселенців рідко враховуються в планах гуманітарної допомоги. У таборах біженців літні люди не можуть постояти за себе при розподілі продовольства або отриманні медичної допомоги.

Прямі витрати зловживань можуть бути пов’язані з попередженням та втручанням, включаючи надання послуг, це також кримінальні процедури, догляд в медичних установах і попередження зловживань, освітні та науково-дослідні програми. Непряма  і людська шкоди, пов’язані  зі зловживаннями щодо осіб похилого віку, виражаються в скороченні продуктивності, погіршенні якості життя, моральній образі й стражданні, недовірі, втраті самоповаги, непрацездатності та передчасній смерті.

Погане поводження з літніми людьми викликає цілий ряд довгострокових фізичних і психологічних проблем здоров’я, в тому числі незворотні фізичні порушення; лікарську і алкогольну залежність; ослаблення імунної системи; хронічні порушення, пов’язані з прийомом їжі і неповноцінним харчуванням; заподіяння собі шкоди і байдужість до себе; депресію; почуття страху і постійну тривогу; схильність до самогубства; і смерть.

У деяких випадках погане ставлення до людей похилого віку може бути проявом більш широких проблем: бідності, нерівності в суспільстві та інших порушень прав людини. Такі причини часто супроводжуються низьким рівнем виявлення випадків поганого поводження, відсутністю формальних структур і механізмів для виправлення таких ситуацій, а також відсутністю ресурсів для боротьби з насильством по відношенню до літніх людей або наділенню їх правами щодо недопущення насильства по відношенню до себе.

Едуард Червинський, лікар-геронтолог КП «Кременчуцький обласний клінічний шпиталь для ветеранів війни ПОР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

twenty − one =