«ЗДОРОВЕ» ЖИТТЯ ЖІНОК У РІЗНІ ВІКОВІ ПЕРІОДИ

Завтра – Міжнародний день здоров’я жінок

Головна мета кожної людини – збереження здоров’я й профілактика захворювань для подовження життя. При цьому важливим є здоровий спосіб життя, що охоплює систематичні фізичні навантаження, збалансоване харчування, повноцінний та достатній сон, релаксацію й подолання стресу, відмову від куріння, алкоголю та наркотиків. Здоровий спосіб життя є динамічним, багатомірним станом, що пов’язаний з умовами навколишнього середовища та індивідуальними інтересами.

 
                  Жіноче здоров'я: етапи
Дитинство. Це час швидкого зростання і розвитку, коли можна прищепити позитивні звички і пріоритети здорового способу життя. Батьки несуть відповідальність за навчання дітей здоровому харчуванню і включенню фізичної активності у повсякденне життя. Вибір правильного харчування й відмова від нездорової їжі поза домівкою сприяє нормальній вазі. Подавати хороший приклад нашим дітям - це кращий спосіб вчитися у нас.

Підлітковий вік. У підлітковому віці виникають свої проблеми. Молоді дівчата дуже вразливі. Вони реагують не тільки на приклад своєї сім’ї, але також все частіше на засоби масової інформації, спрямовані безпосередньо на них: рекламні ролики на телебаченні, радіо та в друкованих журналах. Ця інформація часто суперечлива, провокує наслідувати знаменитих чи більш забезпечених ровесників. В результаті такі неправдиві сигнали, наприклад, про зображення і параметри тіла, перетікають в анорексію або ожиріння.

  Оскільки адекватне харчування має вирішальне значення для розвитку і функціонування менструального циклу, розвитку кісток, недостатнє або надмірне харчування в цей час може призвести до незворотних проблем на більш пізньому етапі життя.
   Існують ендокринні проблеми, які можуть бути генетично обумовлені, але стають очевидними тільки під час статевого дозрівання. Інші порушення, здатні вплинути на зростання і розвиток, також частішають. Тому важлива повноцінна профілактика проблем із репродуктивною сферою, масою тіла, розвитком молочних залоз і соматичного здоров'я.
Юність і молодість. У цей період молоді жінки створюють сім'ї, будують кар'єру. Здоровий спосіб життя повинен включати в себе фізичні вправи і активність. Робота і соціальний тиск часто призводять до надмірного вживання їжі та алкоголю. Молоді жінки повинні пам'ятати про можливі проблеми зі здоров'ям.
Середній вік. Багато жінок середнього віку ведуть сидячий спосіб життя, страждають на ожиріння і схильні до розвитку хронічних захворювань через погану фізичну підготовку. Тому дуже важливо, будучи молодими дівчатами, розвинути здорові звички харчування і фізичних навантажень. У середньому віці ще не пізно змінити необхідні компоненти способу життя.

Старість. Оскільки в наші дні середньостатистична жінка живе довше (середній вік ≈ 75 років), ми всі сподіваємося, що старіємо витончено. Якщо здорові звички закладені з самого початку, можна уникнути остеопорозу, діабету і хвороб серця. Продовжуючи дотримуватися здорового плану харчування, займаючись фізичними вправами і підтримуючи розумову діяльність, ми можемо залишатися активними і енергійними в зрілому та похилому віці.

Як зберегти здоров’я жінки

1. Відвідувати лікаря
Треба взяти під контроль своє здоров'я, обговорити з лікарем індивідуальні чинники ризику розвитку будь-яких захворювань. Після їх визначення серйозно поставитися до зниження свого ризику, контролю хронічних захворювань і прийому рекомендованих препаратів.
2. Обрати здоровий спосіб життя
Хоча не можна усунути таких факторів ризику, як сімейний анамнез (погана спадковість і гени), можна контролювати інші фактори ризику серцево-судинних захворювань, інсульту і раку. Зміни в способі життя, які не пізно внести в будь-якому віці, допоможуть у зміцненні здоров'я.
3. Дотримуватися «здорової» дієти
Жінці важливо вибирати для свого щоденного харчування свіжі і натуральні, необроблені овочі, фрукти, цільні зерна, продукти з високим вмістом клітковини і нежирні джерела білка, такі як риба. Необхідно обмежити продукти з високим вмістом насичених і транс-жирів, а також страви та десерти, закуски з додаванням цукру і натрію.
4. Позбутися зайвої ваги
Збереження здорової ваги може знизити ризик серцевих захворювань, а також різних видів раку.
5. Бути фізично активною
Фізичні вправи можуть допомогти контролювати жінці свою вагу, істотно знизити ризик серцевих захворювань та інсульту. Це також може знизити ризик деяких видів раку. Можна вибрати заняття, які подобаються, від швидкої ходьби до бальних танців. 
6. Уникати стресів
Якщо жінка відчуває себе постійно на межі або постійно стомленою, роздратованою або пригніченою, звички способу життя можуть постраждати, як і імунна система. Необхідно віднайти методи та навчитися справлятися зі стресом здоровими способами. Здоровий спосіб життя і захист від стресу також може грати роль в запобіганні хвороби Альцгеймера, інфаркту та інсульту.
7. Дотримання заходів профілактики
Жінки більш уразливі, ніж чоловіки, до ураження легенів від диму, що вдихається і забруднюючих речовин. Це піддає жінок підвищеному ризику захворювання на хронічну обструктивну хворобу легень (включаючи бронхіт і емфізему). Можна захистити своє дихальне здоров'я, кинувши палити і уникаючи пасивного куріння, вдихання хімічних речовин та інших забруднювачів повітря.
Крім того, для запобігання респіраторних інфекцій необхідно часто мити руки.

Раїса Данко, лікар-акушер-гінеколог КП «2-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

1 × 5 =