ЗДОРОВА ЖІНКА – ЗДОРОВА РОДИНА

10 вересня – Міжнародний день гінекологічного здоров’я

Жінки сучасної України – це 54% її населення. З них 59% мають середню спеціальну та вищу освіту. Серед працівників освіти та культури жінки складають 74%, а серед працівників системи охорони здоров’я – 83%.

Величезна увага суспільства завжди була прикута до збереження жіночого здоров’я, особливо дівчинки-підлітка та жінки-матері, які дають людині старт у життя та є берегинями роду.

Майбутню жінку-матір виховують із дитинства. Спрямовують її орієнтацію на сім`ю, родинний культ, щастя продовження роду. Жінка – основа сім`ї. Щоб виростити майбутню берегиню родини, дівчинку треба виховувати не тільки здоровою, а й формувати у неї навички материнства, переконувати в необхідності годувати дитину материнським молоком, ретельно доглядати за нею, веденні здорового способу життя тощо.

Планування народження дітей – це перший крок до усвідомленого батьківства. Бажання батьків правильно спланувати вагітність, виносити і народити здорову дитину – це вже є запорукою успішної вагітності та вдалих пологів. Готуючись до вагітності, жінка повинна знати заходи профілактики анемії, що негативно впливає на плід, вчасного лікування вогнищ хронічної інфекції, гострих інфекційних та соматичних захворювань, корекції фізичного навантаження протягом дня. Бути прихильником повноцінного харчування, щоденних фізичних вправ, адекватних стану здоров’я.

У сім’ї з’являється малюк і це найпрекрасніше диво! Все найкраще, вся увага – дитині. Часто батьки, піклуючись про своє чадо, губляться в питаннях вакцинації. Неправдиві чутки та міфи навколо щеплень іноді обходяться надто дорого: коштують дитині здоров’я або й життя.

Вакцинопрофілактика визнана одним із найбільш дієвих та ефективних заходів у галузі охорони здоров’я. Експертами ВООЗ підраховано: у світі причиною смерті більше половини дітей віком до 5 років є хвороби, які можна попередити.

Вакцинація – це не лише особиста, а й суспільна справа. Адже поняття «колективний  імунітет» визначає рівень вакцинації, що запобігає виникненню та поширенню спалахів інфекцій та епідемій.

Отже, любов до дитини і до своєї родини – це і своєчасна вакцинація також.

За останні роки в Україні загальна захворюваність дівчат віком до 17 років зросла майже удвічі, при цьому в них у 5 разів підвищилася захворюваність сечостатевої системи. Крім того, протягом останніх 3 років набули значного поширення онкогінекологічні захворювання у дівчат підліткового віку. Усе це в подальшому призводить до порушення репродуктивної функції або безпліддя, рівень якого невпинно підвищується.

При центральних районних лікарнях області функціонують кабінети дитячих та підліткових гінекологів, де, за зверненням мами, завжди оглянуть та проконсультують її доньку. З’явився новий метод профілактики раку шийки матки у дівчат в період статевого дозрівання, що застосовується в країнах Європи і почав  широко використовуватися у нас. Причиною виникнення раку шийки матки є папіломовірус, що передається статевим шляхом. Профілактично проводиться щеплення дівчаток до 14-річного віку (до статевого дебюту) вакциною, що бореться з папіломавірусом. Кожна мама, яка бажає вакцинувати свою доньку, захистивши її тим самим від майбутньої проблеми, може звернутися до сімейного лікаря чи педіатра та придбати вакцину. Завдяки такій вакцинації у багатьох країнах Америки та Європи за останні 3 роки рівень захворюваності на рак шийки матки знижено до 1%!

Полтавська область й займає 10-те рейтингове місце з онкозахворюваності по Україні, тобто перебуває в «золотій середині». Серед всієї онкологічної групи у чоловіків переважає рак трахеї, легенів та бронхів (за статистикою чоловіки курять більше), передміхурової залози, колоректальний рак. А у жінок – рак молочної залози, статевих органів, пухлини шкіри. Тому щорічний профілактичний медогляд – обов’язок кожного пацієнта.

За роки незалежності в Україні створено законодавче підґрунтя для дотримання прав жінок у всіх сферах суспільного життя та їх гендерної рівності. Дані соціологічних досліджень свідчать про бажання більшості українських жінок мати всього одну дитину, відкласти її народження на невизначений термін або взагалі відмовитися від цього. Вже у віці 20–24 років до 30% жінок не планують народження наступної дитини, а у віці 25–29 років ця частка збільшується до 47%.

Здоров’я жінки значною мірою визначається умовами її розвитку в утробі матері та умовами зростання в ранньому дитинстві й підлітковому віці. Здорова жінка – запорука здорового психологічного клімату, спокою в родині, тобто того, що називається щастям.

Світлана Серажим, викладач акушерства та гінекології Полтавського базового медичного коледжу

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

fifteen − 3 =