Збереження здоров’я школярів – шлях до життєвого успіху!

«Розвиток у школярів життєвих навичок, сприятливих для здоров’я» – таку тему було розглянуто у рамках методичного івент-холу, який проведено 03 жовтня 2019 року за ініціативою ПОІППО ім. М.В.Остроградського, ПНПУ ім. В.Г.Короленка, міського методичного кабінету управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради та за участю Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА, Полтавського обласного Центру здоров’я.

Захід проводився на базі ПНПУ ім. В.Г.Короленка та Полтавської гімназії «Здоров’я» № 14 (практичний блок).

Дуже цікавим було відвідування всіма присутніми КЗ «Полтавська гімназія №14 «Здоров’я» Полтавської міської ради. Руханка для дітей та учасників семінару на свіжому повітрі не тільки дала заряд бадьорості на цілий день, а й підняла настрій. Велике враження на учасників справило відвідування шкільних музеїв історії гімназії та спорту, які показали багатий досвід закладу з впровадження здорового способу життя, зокрема останні 30 років під керівництвом Піддубної Віри Василівни. Колектив та всі діти гімназії націлені на спорт, активний спосіб життя, здорові навички та зміцнення здоров’я.

З великою цікавістю присутні ознайомились з презентаціями про здоров’яформувальні педагогічні технології гімназії та відвідали урок-тренінг «Хвороби цивілізації» (неінфекційні захворювання – НІЗ), який провела вчитель біології та основ здоров’я Пилипенко Наталія Миколаївна.

Про сучасні підходи до профілактики НІЗ ґрунтовно і дуже цікаво розповів експерт ДОЗ ОДА за фахом «терапія» Шумейко Іван Федорович: «Боротьба с неінфекційними захворюваннями – найактуальніша проблема сучасності. Поведінкові та метаболічні чинники ризику їх виникнення, такі як високий артеріальний тиск, тютюнокуріння, низька фізична активність, надмірна маса тіла і ожиріння збільшують ризик смерті від 5% до 13 %. Оцінку загального серцево-судинного ризику можна визначити за шкалою «SCORE»».

Іван Шумейко підкреслив, що найбільш ефективними є заходи з профілактики та контролю таких факторів як шкідливі звички, низька фізична активність та нездорове харчування. Для ефективного контролю необхідна розробка і реалізація міжсекторальної політики. Первинний рівень медичної допомоги у співпраці з громадським здоров’ям та освітніми закладами є ключовим у контролі факторів ризику НІЗ.

Лікар-методист Полтавського обласного Центру здоров’я Петрухіна Тетяна Іванівна презентувала спільний з освітою інформаційно-просвітницький проект «Разом до здоров’я» з формування здорового способу життя, що реалізується у закладах загальної середньої освіти області. Як вона зазначила, крім загальних факторів ризику НІЗ є фактори ризику шкільні. Це значний обсяг навчального навантаження, невиконання фізіологічних та гігієнічних вимог до організації навчального процесу, недостатня рухова активність протягом навчального дня, неефективність шкільного медичного контролю, застарілі технології з формування цінності здоров’я і здорового способу життя, недостатня комунікація між педагогами, медиками, батьками, дітьми.

Негативний вплив цих факторів підтверджено статистикою здоров’я. У період навчання з 1-го по 9-й класи кількість здорових дітей зменшується в 4 рази, дітей із вадами зору збільшується з 3% до 50%, кількість нервово-психічних порушень збільшується з 15% до 40%, лише у 10% підлітків після закінчення школи відсутні гострі або хронічні захворювання.

Інформаційно-просвітницький проект «Разом до здоров’я» націлює на  комунікацію між педагогами, медиками, батьками, дітьми та використання сучасних технологій формування здоров’язбережувальних компетенцій у дітей. Це є важливим фактором успіху у збереженні та зміцненні здоров’я школярів. Щорічно навчанням охоплюється понад 100 тис. школярів (у 2018-19 н. р. – 91%) та понад 60 тис. батьків. До організації циклів залучено майже 12 тис. педагогів, 1,2 тис. медпрацівників.

Ефективність реалізації проекту «Разом до здоров’я» можна оцінити за «Індексом здоров’я школи». Це фактори, що формують здорове шкільне середовище: фізична активність, комфортні умови для здоров’я, впровадження активного способу життя, правильне харчування, залучення всього колективу школи та батьків. Як результат у дітей не тільки підвищується успішність у навчанні, а й зміцнюється здоров’я. Тетяна Петрухіна підкреслила, що рейтинг школи бажано визначати не лише за показниками навчання, а й за станом здоров’я дітей.

Про нюанси проведення додаткової імунізації проти кору в закладах освіти розповів лікар-епідеміолог Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» Байбарза Андрій Андрійович: «З початку 2019 року в області на кір захворіло 411 осіб: 300 дорослих  та 111 дітей. Тому своєчасна імунізація – це залог збереження здоров’я й життя дітей та дорослих».

Усі учасники заходу зійшлися на спільній думці щодо важливості підсилення спільної діяльності у напрямку профілактики виникнення захворювань та розвитку у підростаючого покоління життєвих навичок, сприятливих для здоров’я.

Прес-центр ДОЗ Полтавської ОДА

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

two + twelve =