ЗАКОНОМІРНОСТІ ПОШИРЕННЯ І МЕХАНІЗМ РОЗВИТКУ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Завтра – Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз

Ця інфекційна хвороба небезпечна як для прогнозу збереження здоров’я самого хворого, так і для здоров’я його оточення. Із року в рік росте кількість вперше виявлених хворих активним туберкульозом органів дихання, зокрема з відкритими, заразними формами.

Віддавна туберкульоз вважався супутником сирого клімату, поганого харчування та бідності. Тому соціальні фактори, такі як відсутність постійного місця проживання, перебування у місцях позбавлення волі, безробіття, малозабезпеченість також важливі. Ускладнюється епідемічна ситуація великою міграцією населення.

У дорослих туберкульоз виявляють шляхом профілактичних планових флюорооглядів, які проводяться 1 раз на рік. Проблемою цього методу є зменшення кількості організованих колективів (закриттяя великих підприємств), зменшення кількості пересувних флюорографів, недостатня кількість флюороплівки, недостатнє фінансування галузі тощо.

Туберкульоз у дітей виявляють шляхом постановки проби Манту (щорічно з 4 до 14 років) і встановленням „віражу” туберкулінової проби. Рентгенологічно туберкульоз легень характеризується переважно верхівковою локалізацією, негомогеним характером тіні, різною інтенсивністю (слаба, середня, інтенсивна), нечіткими контурами і різними розмірами. Достовірними ознаками туберкульозу є виділення збудника, морфологічна картина і рентгенологічна позитивна динаміка інфільтрату при лікуванні специфічними препаратами.

Виявлення туберкульозу за симптомами

Розвиток важкої інфекційної хвороби не може відбуватися безсимптомно.

З’ясовують наявність тубконтакту, тубінфікування (позитивна проба Манту), залишкових змін після раніше перенесеного туберкульозу, часті ХОЗЛ, наявність несприятливих факторів, що знижують реактивність організму.

При огляді можна побачити вузликову еритему на шкірі гомілок, в також кератокон’юнктивіт (параспецифічні реакції); при пальпації – збільшені периферичні лімфовузли, фізикальні зміни в легенях, ознаки легеневого серця та інше.

Встановлюють синдроми: тубінтоксикаційний, гарячковий, легеневі симптоми, розлади функції зовнішнього дихання, дистрофічний і ін.

Встановлення 5-6 вище вказаних симптомів повинно насторожити лікаря щодо патології органів дихання і направити пацієнта на дообстеження (флюорографія ОГК, аналіз харкотиння на МБТ, аналізи крові, сечі і ін.)

Виявлення легеневих симптомів

Медичний персонал (молодший, середній, лікарський) між плановими профілактичними флюорооглядами робить подвірні обходи і виявляє пацієнтів із легеневими симптомами: кашель, харкотиння, кровохаркання, задуха, болі в ділянці грудної клітки. Таких хворих направляють на обстеження в поліклініки з обов’язковим рентгенобстеженням ОГК, дослідження харкотиння на МБТ, аналізи крові, сечі і ін.

Активна профілактика туберкульозу починається на 4-6-й день дітям після народження вакциною БЦЖ при відсутності протипоказів. В організмі дитини створюється активний протитуберкульозний імунітет.

При виявленні хворого на туберкульоз у епідвогнищі проводиться обстеження контактних осіб і призначається їм хіміопрофілактика, хворий ізолюється в стаціонар. За останній час значно знижена соціальна і ветеринарна профілактики туберкульозу через відсутності фінансування.

Для попередження виникнення первинного туберкульозу у дітей з „віражем” туберкулінової проби необхідно призначити їм хіміопрофілактику протитуберкульозними препаратами в продовж шести місяців.

Діагноз туберкульозу виставляють на підставі позитивного результату мікроскопії мазку мокротиння або матеріалу біоптатів (при виявлені змін при рентгенологічному або бронхологічному обстеженні); позитивного культурального дослідження мокротиння або матеріалу біоптатів (при виявлені змін при рентгенологічному або бронхологічному обстеженні); позитивного результату морфологічного дослідження на туберкульоз біоптатів уражених органів або тканин: рентгенологічних змін у легенях, що підтверджуються анамнестичними, клінічними даними; даних генетичних методів визначення мікобактерії туберкульозу, які підтверджуються рентгенологічними, анамнестичними, клінічними даними; позитивних результатів серологічних тестів або туберкулінодіагностики, якщо вони підтверджуються рентгенологічними, анамнестичними, клінічними даними.

При діагностиці туберкульозу пріоритет надають лабораторній діагностиці – виявленню кислото-стійких бактерій (КСБ) або мікобактерій культуральним мелодом. Слід намагатися верифікувати діагноз лабораторними та морфологічними методами із забором матеріалу (індуковане мокротиння, промивні води бронхів, ексудат, біоптат), який може досліджуватись методом мікроскопії, посіву або морфологічно.

Туберкульоз може розпочинатися під «масками» гострого респіраторного захворювання, грипу, загострення хронічного бронхіту, пневмонії.

Першими ознаками туберкульозу є: почуття слабкості, нездужання, втоми, розбитості, підвищеної сонливості, відсутність апетиту, підвищена дратівливість; підвищене потовиділення;  підвищена температура тіла 37,5-38 ° С, яка не спадає протягом тривалого часу, легкий озноб; кашель, що посилюється в нічний і ранковий час, що має нападоподібний характер, можлива присутність в мокроті частинок крові; втрата ваги; збільшення лімфатичних вузлів; обличчя людини бліде, в той час як на щоках присутній неприродний рум’янець; очі мають нездоровий відблиск.

Важливо виявити туберкульоз у початковій його стадії. Якщо провести в цей час необхідне лікування, то в більшості випадків досягається стійке та повне видужання.

Туберкульоз у дітей

Туберкульоз у дітей розвивається інакше. Імунна система ще не сформована остаточно, тому захворювання може прогресувати дуже швидко. Це часто призводить до летального результату. Діти, які перевтомлюються, погано харчуються, живуть в антисанітарних умовах, перебувають у групі ризику. Важкий перебіг туберкульозу у дітей має змусити батьків уважно ставитися до стану дитини, її стомлюваності, підвищення температури. Будь-які підозрілі ознаки туберкульозу у дітей повинні стати приводом до негайного зверненням до лікарні.

У зв’язку з тим, що флюорографічне обстеження проводять серед дітей і підлітків лише з 15 років, для раннього виявлення інфікованості серед дітей і підлітків використовують щорічні постановки туберкулінових проб Манту. Постановка проб Манту використовується з метою відбору контингенту серед дітей і підлітків для ревакцинації проти туберкульозу; для раннього виявлення початкових і локальних форм туберкульозу у дітей і підлітків; для визначення інфікованості дитячого й підліткового населення.

З профілактичною метою здоровим людям слід дотримуватись правил особистої гігієни, збалансовано харчуватись, відмовитись від шкідливих звичок, уникати простудних хвороб та своєчасно звертатись  лікарів. Важливо режиму сну і відпочинку, не нехтуйте дозованими фізичними навантаженнями.

Специфічна профілактика

Вакцина БЦЖ це сухий порошок ослаблених мікобактерій туберкульозу бичачого типу, що втратили свою вірулентність, але зберегли імунні властивості. Вакцинацію проводять новонародженим у половому будинку і не інфікованим туберкульозом здоровим людям, у яких проба Манту негативна. Між пробою Манту і вакцинацією повинно пройти 3-14 днів. Ревакцинація не проводиться. Вакцинацію не проводять людям із позитивною пробою Манту, хворим гострими інфекційними захворюваннями, з алергією, тяжко хворим.

Хіміопрофілактику проводять людям, які знаходяться в контакті з хворим, людям з високою чутливістю до туберкуліну, а також хворим із неактивним туберкульозом із можливістю загострення хвороби.

Для активного виявлення хворих туберкульозом у ранніх стадіях проводять флюорографічне обстеження населення.

Профілактична флюорографія дозволяє своєчасно виявити злоякісні новоутворення легень і туберкульоз.

Обов’язкове флюорографічне обстеження проводять населенню старше 14 років. Забороняються ці обстеження вагітним жінкам.

Неспецифічна профілактика

Важливим моментом у профілактиці захворювання є робота у вогнищі туберкульозної інфекції – у приміщенні, де живе хворий, який виділяє мікобактерії туберкульозу.

У першу чергу потрібно ознайомити хворого з правилами особистої гігієни: користуватися окремим рушником, посудом, плювальницею. При кашлі і чханні хворий повинен прикривати рот і ніс новим платком, відвертатися при цьому від оточуючих. Прибирання приміщення проводять вологим способом. Підлогу і меблі кожного дня протирають деззасобами. Хворому виділяють окрему кімнату, або відділяють її частину ширмою. Медпрацівники, які контактують зі хворим, повинні ретельно мити руки з милом, вдягати халати, маски, гумові рукавички.

Своєчасне виявлення хвороби сприяє ізоляції джерела зараження, попередження тубінфікування. Профілактичними заходами щодо туберкульозу є також боротьба з алкоголізмом і наркоманією, відмова від шкідливих продуктів (наприклад, фаст-фуду), поліпшення екології. Вакцинація населення і регулярні флюорографічні обстеження дозволять запобігати або своєчасно виявляти хворобу. Раннє виявлення – запорука ефективного лікування туберкульозу.

Наталія Каун, лікар-фтизіатр КНП «Кобеляцька ЦРЛ».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

one + 4 =