ЗАХИСТИМОСЯ РАЗОМ: ВАКЦИНИ ПРАЦЮЮТЬ

Останній тиждень квітня – Всесвітній тиждень імунізації

Постійна боротьба проти вірусів, бактерій, інфекцій та інших захворювань потребує чималих зусиль від нашої імунної системи. За допомогою щеплення ми приходимо їй на допомогу та робимо внесок у здоров’я населення планети.

Під час вакцинації в організм навмисно вводять збудник хвороби. Він може бути живим, але послабленим за допомогою генної модифікації чи опромінення (жива вакцина), або ж попередньо вбитим (мертва вакцина).

Навіть невеликого уколу з маленькою дозою достатньо, щоб привести наше тіло в надзвичайний стан.

Але організм довго не роздумує і одразу утворює захисні засоби проти збудника, так звані антитіла, а також клітини пам’яті. Коли після цього ми колись контактуватимемо зі справжніми вірусом чи бактерією, організм уже точно знатиме, що робити і як запобігти захворюванню.

Імунізація – це процес, завдяки якому людина набуває імунітету, або стає несприйнятливою до інфекційних хвороб. Зазвичай це стається шляхом введення вакцини. Вакцина стимулює власну імунну систему організму до захисту людини від певної інфекції або хвороби.

Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я населення – всіх разом і кожного окремо – залежить від рівня охоплення вакцинацією в країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації населення досягав 95-98%. Вакцинація – один із найбільш економічно ефективних способів захиститися від хвороб.

Які існують типи імунізації?

Активна імунізація має на меті довготривалий захист від хвороб, тобто профілактику. Активну імунізацію застосовують, наприклад, проти дифтерії, коклюшу, правця, кору, паротиту або краснухи. Як правило, для формування повного захисту необхідні кілька часткових щеплень – так звана первинна імунізація.

Поряд з активною існує також пасивна імунізація. Її застосовують лише тоді, коли людина уже мала контакт зі збудником хвороби або ж коли недостатньо вакцини проти захворювання. Ця форма вакцинації є екстреним заходом. Під час пасивної імунізації в імунну систему вводять концентрати антитіл. Їх вирощують фахівці генної інженерії на основі культур клітин або отримують із крові людини чи тварини. Пасивна імунізація забезпечує негайний, але дуже нетривалий захист: приблизно на три місяці.

Іноді також поєднують обидва методи імунізації. Якщо у пацієнта слабка імунна система та є підозри, що він заражений збудниками небезпечного інфекційного захворювання, крім активної, застосовують також і пасивну імунізацію. Тоді вакцини вводять у різні частини тіла. Таким чином антитіла пасивної імунізації одразу не поглинуть антигени активної вакцини.

Наскільки небезпечними є вакцини?

Як правило, вакциновані добре переносять щеплення.

Приблизно від двох до двадцяти відсотків пацієнтів скаржаться на так звані місцеві реакції на місці ін’єкції. До них належить, наприклад, почервоніння, набряк або ущільнення.

У більшості випадків вакцина викликає незначну і тимчасову реакцію, наприклад, хворобливе відчуття в руці або незначне підвищення температури. Серйозні побічні ефекти трапляються надзвичайно рідко. Вони ретельно відстежуються та розслідуються. Ризик ускладнень після щеплення набагато нижчий, ніж ризик серйозного інфекційного захворювання.

Щорічно вакцини рятують життя 2-3 мільйонів осіб і можуть зберегти ще на 1,5 мільйона більше. На жаль, у всьому світі альтернативи профілактичним щепленням немає. Вакцини взаємодіють з імунною системою, викликаючи імунну реакцію, схожу з імунною реакцією на природну інфекцію. Проте вони не викликають хвороби та запобігають виникненню ускладнень.

Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень в Україні проводиться 10 обов’язкових щеплень: проти дифтерії, кашлюку, правця, туберкульозу, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції (ХІБ-інфекція), кору, краснухи, паротиту, поліомієліту. Цей перелік щеплень затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України. Вакцини для них закуповуються за кошти Державного бюджету УКкраїни.

Існують також вакцини проти інших інфекцій, щеплення якими проводиться при ускладненні епідемічної ситуації або за особистим  бажанням громадян.

Наприклад, при ускладненні епідемічної ситуації проводиться  вакцинація проти менінгококової, пневмококової, ротавірусної інфекцій, вітряної віспи. Вакцинації проти жовтої лихоманки, кліщового енцефаліту, вірусного гепатиту А підлягають особи, що від’їжджають до країн, неблагополучних щодо цих інфекцій, де такі щеплення є обов’язковими.

Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я населення – всіх разом і кожного окремо – залежить також від рівня охоплення вакцинацією в країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації населення досягав 95-98%. 

5 причин зробити щеплення

1. Імунізація може врятувати життя.

2. Вакцинація є безпечною і дуже ефективною.

3. Захищаючи себе, ви також піклуєтесь про інших.

4. Імунізація може заощадити ваш час і бюджет сім’ї.

5. Імунізація захищає майбутні покоління.

В черговий раз нагадуємо: захищайте себе та членів своєї сім’ї – вакцинуйтеся!

Анжела Кривицька, лікар загальної практики-сімейний лікар КП «Центр ПМСД №1 Полтавської міської ради».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

20 − 5 =