«ЗАХИЩАЮ-ЛЮБЛЮ-ВАКЦИНУЮ!»

…У сім’ї з’являється малюк. Найпрекрасніше диво! Все найкраще –дитині, вся увага – дитині. Часто батьки, піклуючись про своє чадо, губляться в питаннях вакцинації. Неправдиві чутки та міфи навколо щеплень іноді обходяться надто дорого: коштують дитині здоров’я або й життя.

То що ж таке вакцинація? Це введення в організм матеріалу з метою створення імунітету до певної хвороби.

Вакцинопрофілактика визнана одним із найбільш дієвих та ефективних заходів з усіх існуючих нині в галузі охорони здоров’я. Щорічно завдяки імунізації можна попередити мільйони смертей у світі. Разом з тим, за оцінками ВООЗ, у світі налічується близько 19,5 мільйонів дітей молодшого грудного віку, які все ще не отримують основних вакцин і підлягають серйозному ризику потенційно смертельних захворювань. Експертами ВООЗ підраховано:  у світі причиною смерті більше половини дітей віком до 5 років є хвороби, які можна попередити.  

Вакцинація – це не лише особиста, а й суспільна справа. Адже поняття «колективний (популяційний) імунітет» визначає рівень вакцинації, що запобігає виникненню та поширенню спалахів інфекцій та епідемій.

Інша важлива роль суспільного імунітету полягає в тім, що він захищає людей, які з тих чи інших причин не можуть бути вакциновані або ще не повністю щеплені. Це немовлята, люди з ослабленим імунітетом (наприклад, онкохворі), літні люди. Аби «імунітет населення» захищав усіх, необхідно досягти щонайменше 95% вакцинації.

Імунопрофілактика існує вже понад 200 років. За цей час нічого більш ефективного в боротьбі проти інфекційних хвороб не винайшли. В Україні календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію проти 10 небезпечних інфекцій.

В Україну Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) закуповує лише ті вакцини, що пройшли процедуру прекваліфікації ВООЗ і відповідають міжнародним стандартам. Вони давно і широко застосовуються у світі.

Деякі щеплення проводяться раз на все життя, інші – двічі, окремі щеплення потрібно періодично поновлювати.

Перші щеплення дитина отримує  в пологовому будинку. Це вакцинація проти вірусного гепатиту В та проти туберкульозу.
Далі малюк поступає під нагляд свого лікаря-педіатра або сімейного лікаря і з його допомогою крокує по вакцинальному шляху.

У віці двох місяців необхідно отримати захист від кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції та повторити вакцинацію проти гепатиту В.

В чотиримісячному віці повторно проводиться вакцинація проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції.
У 6 місяців дитина щеплюється від кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції та повторити вакцинацію проти гепатиту В.
Ось нарешті перше свято! Малюку виповнився 1 рік! Варто провести йому щеплення проти кору, краснухи, епідемічного паротиту (свинки) та повторити вакцинація проти гемофільної інфекції. Поки батьки насолоджуються  дорослішанням свого пупсика, час наближає сім’ю до 18-місячного віку. Необхідно повторити щеплення проти кашлюка, дифтерії, правця та поліомієліту. До 6-річного віку дитинка має вакцинальний захист.
У віці 6 років за календарем повторюємо щеплення проти кору, паротиту, краснухи та поліомієліту. Наступне щеплення проти поліомієліту – у 14 років, проти дифтерії та правця – у 16.
Отак непомітно з новонародженої дитини виростає доросла людина. Але щеплення не закінчилися! Кожні 10 років потрібно отримувати вакцинацію проти дифтерії та правця.

Вакцинація проти грипу є рекомендованою. Щеплення проводиться дітям з 6 місяців та дорослим. Дитина віком від 6 місяців до 9 років, яка не хворіла на грип і щеплюється вперше, повинна отримати дві дози вакцини з інтервалом у 4 тижні. Дітям старше 9 років та дорослим достатньо однієї дози. Проти грипу варто щеплюватися щорічно.

Пандемія COVID-2019 змінила світ довкола нас. Змінюються правила надання допомоги хворим. Ми не знаємо, скільки буде тривати спалах COVID-19. Але інші хвороби нікуди не поділися. Якщо до пандемії коронавірусної інфекції доєднаються спалахи кору, дифтерії, інших вакцинокерованих інфекцій, ситуація може значно погіршитись.23 березня 2020 року ВООЗ оприлюднила свою офіційну позицію щодо проведення вакцинації під час світової пандемії COVID-2019: вакцинація проводиться згідно з календарем.

Отже, любов до дитини – це і своєчасна вакцинація. Нехай гасло «Захищаю-люблю-вакциную!» стане гаслом кожної української родини.

Надія Боровик, національна тренерка з імунізації, заступник директора з охорони дитинства та материнства КНМП «ЦПМСД №3» м.Кременчука.

Ініційовано та відредаговано пресцентром ДОЗ.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

eighteen − five =