ЗАХВОРЮВАННЯ СУГЛОБІВ: ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

Захворювання суглобів – група захворювань, в ході яких відбувається пошкодження і обмеження рухливості суглобів. Вони дають характерні симптоми, такі як біль, набряк і скутість (особливо зранку) суглобів, а також розширення їх контурів.

Артри́т (від лат. – запалення суглоба) – загальна назва запальних процесів у суглобі. При артриті запальний процес вражає всі тканини суглоба: капсулу суглоба з суглобовою рідиною, хрящі, що покривають кісткові поверхні, та прилеглі зв’язки. Найчастіше при артриті уражуються кисті рук, стопи, колінні та ліктьові суглоби.

Приблизно 30 відсотків населення мають симптоми артриту або болю в спині. Тільки у двох третин пацієнтів прояви виражені настільки, що змушують людину звертатись за медичною допомогою. З віком розповсюдженість кістково-м`язових порушень збільшується. Приблизно 1 на 5-10 первинних звернень до сімейного лікаря складають хворі з ревматичними чи кістково-м`язовими порушеннями, з них 66% – пацієнти працездатного віку.

Існує понад 100 видів артриту. Найчастіше діагностуються остеоартрити, біль у спині, ревматоїдний артрит, подагра, фіброміалгія, тендиніти, бурсити. Серед причин гострої непрацездатності біль у суглобах і хребті посідає друге місце після респіраторних захворювань. Це головна причина хронічної непрацездатності населення. 10% від усіх хірургічних операцій проводяться з метою відновлення функції суглобів.

Суглоб є основним елементом опорно-рухової системи, що забезпечує людині можливість рухатися. Це рухоме з`єднання кісток, що складається з хрящової пластинки, м`язевої тканини, зв`язок і синовіальної оболонки, яка продукує синовіальну рідину. Порушення функціонування хоча б однієї з його складових призводить до розвитку хвороби.

Найпоширеніше захворювання суглобів – остеоартроз. Це гетерогенна форма захворювань різної етіології, в основі яких лежить ураження хряща, а  також субхондральної кістки. У осіб віком старше 40 років на остеоартроз хворіє 20 відсотків населення, з віком існує тенденція до збільшення. У віковій категорії старше 65 років на остеоартроз хворіє кожен другий, а у віці старше 75 років – 80% людей.

Для жінок характерним є ураження колінних суглобів, для чоловіків – кульшових. Серед факторів ризику розвитку остеоартрозу визнано: спадкову схильність, травми, надмірну масу тіла.

Лікування таких хворих необхідно розпочинати з немедикаментозних методів, а саме: нормалізації ваги, фізичних вправ, лікувальної фізкультури, плавання, їзди на велосипеді, лижного спорту, використання тренажерів. При ураженні колінних суглобів рекомендуються ортези, ходіння з паличкою – це майже на 50% зменшує навантаження на кульшовий суглоб. Також слід використовувати фізіотерапевтичні методи лікування (ультразвукову терапію, черезшкірну електростимуляцію нервів, озокерит). Серед медикаментозних методів лікування рекомендовано знеболювання та призначення хондропротекторів.

Лікування суглобів треба починати з повної діагностики захворювання.

Пацієнт може реабілітуватися, приймати ліки або робити внутрішньосуглобні ін’єкції. Можливе також хірургічне лікування, наприклад, при артроскопії, відновлення суглобів від зрощень, створення ендопротеза.

Олена Гордієнко, завідуюча ревматологічним відділенням КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

1 × three =