ЗАХВОРЮВАННЯ НИРОК: ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ

Чи відомо вам, що нирки впродовж 24 годин на добу виводять з організму зайву воду та відходи? Здорові нирки щодня очищають кров близько 300 разів. Це означає, що в середньому 1500 літрів крові щодня проходять через наші нирки.

Наші нирки мають форму бобів. Кожна – розміром із кулак. Вони розташовані з обох боків хребта, біля середини спини. Більшість людей вважають, що їхні нирки відповідають лише за вироблення сечі.

Насправді ж нирки накопичують сечу і виводять її через сечовивідні шляхи. Надлишок води і токсини від обмінних процесів разом із сечею виводяться з організму ніби через фільтр. Крім того, кислотно-лужний баланс регулюється нирками для запобігання надлишкової кислотності в крові.

Нирки також мають важливу функцію в регулюванні артеріального тиску, виробляючи гормони. Гормони з нирок (такі як еритропоетин) контролюють вироблення клітин крові в кістковому мозку.  Нирки також впливають на кількість кальцію в крові та вироблення вітаміну D. Цей вітамін необхідний для мінералізації, що допомагає забезпечити міцність кісток.

Що спричиняє хронічну ниркову недостатність?

Набуття хронічної хвороби нирок (ХХН) – це тривалий, як правило, повільний процес, коли нирки поступово втрачають свою функцію. На початку це, можливо, не помітно. Ранні ознаки можуть бути дуже легкими.

Діагноз “хвороба нирок” зазвичай встановлюють за допомогою аналізів крові, зокрема за азотом сечовини (BUN), креатиніном та швидкістю клубочкової фільтрації (ШКФ). За аналізом крові оцінюють, скільки крові проходить через клубочки щохвилини. Клубочки – це крихітні фільтри в нирках, що виводять відходи з крові.
У хронічній хворобі нирок виділяють 5 стадій. Захворювання може прогресувати роками, починаючи від майже нормальної функції нирок (1 стадія ХХН) до термінальної стадії (5 стадія ХХН). Хронічна форма – це постійне ураження нирок, спричинене, зокрема, діабетом, або високим артеріальним тиском (гіпертензія), різними інфекціями ниркової тканини (гломерулонефрит) та надмірним вживанням деяких лікарських препаратів, здатних погіршити довгострокову функцію нирок.

Оскільки є можливість уповільнити прогресування захворювання на ранніх стадіях, рання діагностика та тісна співпраця з лікарем для призначення правильного лікування є життєво важливими.

Ознаки та симптоми

Попереджувальні ознаки та симптоми хронічної ниркової недостатності не завжди очевидні. Дуже багато пацієнтів можуть страждати на хронічну ниркову недостатність, не здогадуючись про це.
Попереджувальними ознаками є зменшується продукування сечі; набрякання: рук, обличчя та ніг; задишка; порушення сну; втрата апетиту; нудота, блювота; високий артеріальний тиск; відчуття холоду і втоми.

Чим раніше ви розпізнаєте ці ознаки, тим скоріше лікар зможе втрутитися і призначити лікування. Правильна допомога в потрібний час може вплинути на прогресування ниркової недостатності.

Які зміни способу життя можуть допомогти?

Крім різних методів лікування, зміна способу життя може зменшити прогресування хронічної ниркової недостатності.

Це скрупульозний контроль артеріального тиску та вмісту цукру в крові; споживання здорової їжі (низькобілкова дієта, або обмежене споживання солі); контроль маси тіла; 30-хвилинні аеробні тренування три рази на тиждень; відмова від паління; відмова від певних знеболюючих препаратів.

Але, перш ніж починати якісь серйозні зміни, завжди консультуйтеся у фахівця. Виконуйте призначення лікарів та дотримуйтесь медичних порад.

Віталій Требін, лікар-уролог поліклінічного відділення для дорослих №1 КП «1-А міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

2 × 3 =