Загальний аналіз крові: що це таке?

Коли ми приходимо на прийом до лікаря, то він завжди рекомендує пройти цілий перелік лабораторних досліджень з діагностичною метою. І першим у цьому списку стоїть загальний аналіз крові – ЗАК. З чого він складається і для чого призначений, – пояснює Ірина Черкесова, завідуюча клініко-діагностичною лабораторією КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня»

Кожен з нас хоча б раз у житті здавав цей аналіз. Його результати дозволяють лікарю зробити певні висновки. Давайте розглянем , які показники входять до загального аналізу крові і що вони означають. Як правило, це п’ять показників: гемоглобін, кількість лейкоцитів та еритроцитів, лейкоцитарна формула, ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) та один, що розраховується – кольоровий показник.

Розглянемо кожний з цих показників.

Гемоглобін

Це один із найважливіших компонентів еритроцитів (червоних кров’яних тілець), функція якого полягає в транспортуванні кисню і виведенні з організму вуглекислого газу. Знижений гемоглобін може бути ознакою анемії, внутрішніх кровотеч або ураження внутрішніх органів. Також причиною низького показника гемоглобіну може бути неповноцінне харчування і виснажливі дієти.

А ось підвищений гемоглобін спостерігається при хворобах крові та серцевій недостатності. Норма гемоглобіну – 130-160 г/л для чоловіків і 120-140 г/л для жінок.

Еритроцити

Це червоні кров’яні клітини, які містять гемоглобін. Зміна їх кількості не завжди свідчить про хворобу. Наприклад, підвищена кількість зустрічається у здорових людей, які знаходяться на великій висоті в горах, а знижений буває під час менструації у жінок.

Надлишок еритроцитів свідчить про хвороби серця і легенів, а зменшена кількість – про анемію або хронічні запальні процеси. Норма еритроцитів у чоловіків – (4,0-5,1)х10 в 12 ступені/л, у жінок – (3,7-4,7)х10 в 12 ступені/л.

Лейкоцити

Це білі кров’яні тільця – захисники нашого організму від шкідливих зовнішніх впливів. Відповідно підвищений рівень лейкоцитів говорить про запалення або інфекції. Іноді зміна їх рівня відбувається не внаслідок захворювання, а внаслідок стресу або фізичного навантаження. А ось нестача лейкоцитів говорить про вірусні інфекції.

Норма може змінюватися в залежності від віку і статі, але в цілому нормальним показником для всіх вважається (4,0-9,0)х10 в 9-й ступеня/л.

Кольоровий показник (КП)

Він показує рівень вмісту гемоглобіну в еритроцитах. Він визначається, виходячи з дослідження крові на вміст еритроцитів  та гемоглобіну. Нормальні значення – 0,85-1,05.

За значенням кольорового показника визначають види анемії :         

•    гіпохромні (КП менше 0,8);

•    нормохромні (КП в діапазоні 0,85 − 1,05);

•    гіперхромні (КП більше ніж 1,1).

Лейкоцитарна формула

Ця формула є співвідношенням різних лейкоцитів. У клінічній практиці вона відіграє важливу роль, оскільки багато змін в організмі призводять до порушення формули: відсотковий вміст одних білих клітин крові збільшується за рахунок зменшення інших, і навпаки. Лейкоцитарна формула може вказувати на хід захворювання або на хід патологічного процесу, прогнозувати результат хвороби і появу ускладнень. Дані лейкоцитарної формули зіставляють з проявами хвороби. Норма цього показника залежить від конституції, статі та віку людини.
          Основними складовими лейкоцитарної формули є нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, лімфоцити і моноцити. Всі вони виконують різноманітні функції.

Головна функція нейтрофілів – фагоцитоз, тобто поглинання і розчинення чужорідних частинок. Але вони здатні розчиняти тільки дрібні частинки або клітини, і після їх розчинення гинуть.

Еозинофіли мають фагоцитарні властивості, тобто вони можуть поглинати і знищувати сторонні об’єкти. Проте ця функція еозинофілів пов’язана в основному з алергічними процесами. Нормальний вміст еозинофілів у крові дитини складає до 7%, у дорослої людини – до 5%.

 Основне завдання базофілів – участь в алергічних і запальних процесах. У нормі їх зміст не повинен складати більше 1%.

Лімфоцити беруть участь у розпізнаванні антигенів, тому вони пов’язані з формуванням імунітету. У лейкоцитарній формулі дорослої людини лімфоцитів міститься від 19 до 37%.

 Основне завдання моноцитів полягає у видаленні таких об’єктів, як зруйновані клітини, бактерії, відмираючі клітини, комплекс антиген-антитіло та ін.  Нормальний вміст моноцитів до 10.

Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ)

За цим показником спостерігають протягом хвороби. Адже зазвичай він збільшується на 2-у добу захворювання і досягає свого піку, коли людина починає одужувати. Підвищення показників говорить про інфекції і запалення, також буває при травмах або операціях, після пологів і під час вагітності.

Норма для чоловіків – 2-10 мм/год, для жінок – 2-15 мм/год.


НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four × one =