«ЯКЩО ВАШ ЛІКАР ПРО COVID-ВАКЦИНАЦІЮ ГОВОРИТЬ ЩОСЬ НЕПЕВНЕ, СУМНІВАЄТЬСЯ В ДОЦІЛЬНОСТІ – ШУКАЙТЕ ІНШОГО ЛІКАРЯ»

Кілька запитань до Катерини Булавінової, інфекціоністки, медичної експертки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні (в ефірі програми «Свобода слова»)

 • Як подолати страх людей перед вакцинацією і чи треба його долати?
 • Що більше люди будуть дивитися про вакцинацію в Інтернеті, як вона проводиться в інших країнах (Ізраїлі, Британії, Сполучених Штатах Америки тощо), то більше переконуватимуться, наскільки це просто, як охоче люди туди йдуть.

Ентоні Хопкінс у соцмережах назвав свою вакцинацію кроком на свободу. Карантинні заходи там суворі. Такої свободи потребує багато людей: активні, любителі подорожей, бізнесмени.

У Лос-Анджелесі Шварцнегер заїжджає на величезну парковку біля стадіону, його зустріли, провели, куди слід – все відбувається не в лікарні, не в поліклініці, а прямо на стадіоні. Приїхав, провакцинувався, поїхав. Так щеплюються мільйони!

Мені класно спостерігати, що там немає ніяких рукавичок, ніяких протичумних костюмів. Але це культурологічно неприємний момент – визнати, що ми застрягли в минулому і робимо дуже застарілі речі. І коли ми це визнаємо, можливо, вся програма вакцинації, не лише проти COVID, стане значно кращою.

Я хочу, щоб і у нас народ не стоплювався по поліклініках у тісних пристосованих кабінетах, без дистанції і з ризиком для здоров’я. Хочу, щоб українці також вакцинувалися у величезних приміщеннях, як зробили це, наприклад, у соборі в Лондоні. Є Михайлівський Золотоверхий, є Софія Київська, є спортивні та концертні зали – та все, що завгодно, – але щоб просторо і швидко, як на виборах. Хочу, щоб усі визнали, що процедура вакцинації, це не лікарська справа, а медсестринська.

В ході організації процесу катастрофічно не вистачає місцевої влади. Бо тільки місцева влада знає, де зручно вакцинувати великі потоки людей, як організувати все у реальних умовах, як дістатися до тих, до кого важко дістатися.

 • Скажіть чесно, наскільки шкідлива вакцина і наскільки згубним може бути її вплив?
 • Вакцина – безпечна, але на неї може бути алергічна реакція, як на будь-який інший препарат чи продукт. Може поболіти рука. І все. Саме ж захворювання – жахливе. Воно може вбити, може зробити людину інвалідом. Можна багато днів перебувати на штучній вентиляції легень і не вижити.

Я працюю в ЮНІСЕФ, тому щодо якості й безпечності можу дискутувати лише про ті вакцини, що входять до портфеля COVAX. Це величезна міжнародна ініціатива, яка опікується, щоб усі країни отримали певну кількість вакцини, достатню для того, аби, наприклад, захистити медичних працівників. Усі ці вакцини – безпечні й ефективні.

 • Чи треба вакцинувати людей, які перехворіли на COVID?
 • Я сама перехворіла і обов’язково буду вакцинуватися – сподіваюся, що довго чекати не доведеться. Адже у деяких країнах людей, які вже перехворіли, переносять на подальші строки вакцинації, буцімто вони якийсь час після хвороби захищені. Але всі вже знають, що захворіти можна повторно.
 • Чи варто робити щеплення, якщо постійно з’являються нові штами?
 • На цей момент відомо, що розроблені вакцини ефективні проти нових штамів. Та якщо навіть з’явиться якийсь новий жахливо агресивний штам, завжди є надія на перехресний імунітет.
 • Є такі люди, яким не можна вакцинуватися проти COVID-19?
 • Хіба якщо на першу дозу була якась суперсильна реакція, аж до анафілактичного шоку, тоді варто говорити про те, яким чином безпечно ввести другу дозу вакцини. Щеплюватися проти COVID можна всім, бо це інактивована вакцина. Вакцинація безпечна навіть для вагітної жінки, яка працює у COVID-клініці і хоче себе захистити.
 • Чи безпечна вакцинація для людей, які перенесли онкологічні захворювання?
 • Не просто безпечна, вона для них необхідна. Наприклад, Литва першими провакцинувала медпрацівників, людей, що перебувають у закритих колективах (хоспісах, будинках престарілих тощо) і людей з онкологічними патологіями – вони належать до першої групи ризику щодо COVID. Інша справа – якщо людина отримує високі дози опромінення чи хіміотерапії і перебуває безпосередньо в курсі терапії. Тоді організм може не дати імунної відповіді на вакцину. Але сама вакцина – безпечна, а в період між терапіями просто необхідна.
 • Скільки часу після вакцинації в організмі будуть зберігатися антитіла?
 • Я не готова коментувати, сезонна це вакцинація, чи на більш тривалий термін. Проте можу запевнити, що захворіти від цих вакцин неможливо. Вони зроблені за різними технологіями, але живих вірусів не містять. Тож ні про яке введення живого віруса в організм не йдеться.
 • Яку б вакцину Ви порекомендували українцям із переліку існуючих? Як зробити вибір?
 • Я рекомендую, по-перше, зробити все для того, щоб «дотягти» до вакцинації і не захворіти. Бо зі свого досвіду знаю, наскільки тяжка ця хвороба. І, по-друге, знайти свого лікаря, якому довіряєте. Якщо ваш лікар про COVID-вакцинацію говорить щось непевне, сумнівається в доцільності – шукайте іншого. І коли знайдете лікаря, який розбирається у вакцинації, він обов’язково розбереться, якою вакциною і в який спосіб вам зробити щеплення проти COVID-19.

Стенограма і переклад КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

19 + sixteen =