ЯКІ ТИПИ ВАКЦИН ПРОТИ COVID-19 ЗАРАЗ РОЗРОБЛЯЮТЬ ТА ВИКОРИСТОВУЮТЬ У СВІТІ?

Просто про складне

Наразі використовують та розробляють чотири типи вакцин проти вірусу SARS-CoV-2, що викликає хворобу COVID-19.

  1. Вірусні вакцини, створені з вірусу SARS-CoV-2, який зробили безпечним для людини. А саме: інактивовані вакцини (вірус вбито) та атенуйовані вакцини (вірус ослаблений). В Україні серед зареєстрованих вакцин є вакцина на основі інактивованого вірусу – КоронаВакТМ (виробництва компанії «Сіновак», КНР)

2. Векторні вакцини – химерні, тобто зібрані з різних фрагментів, віруси, які не викликають жодної хвороби. При цьому вакцина добре стимулює імунну відповідь (має високу імуногенність). Векторні вакцини в організмі людини можуть:  реплікуватися (збільшувати кількість своїх копій); не реплікуватися (скільки ввели одиниць вектору (вірусів) при вакцинації, стільки і маємо для розвитку імунної відповіді).

3. Білкові вакцини, які не є вірусами, а лише окремими частинами вірусу-збудника COVID-19, які не спричиняють захворювання. Білкові вакцини бувають  субодиничні (суміші вірусних білків одного або кількох типів) а також  вірусоподібні частки (зібрані, тобто склеєні, окремі фрагменти вірусу, що зовні нагадують вірус).

4. Вакцини на основі нуклеїнових кислот. Це інноваційний тип вакцин, які розробляли вже досить давно, проте впровадили тільки зараз. Така вакцина – це фактично фрагмент нуклеїнової кислоти, що несе інформацію про вірус. Це код, запакований в наночасточки для стабілізації. Коли така вакцина потрапляє в організм, а саме в клітину, з неї зчитується інформація й за цим кодом утворюється білок. Це нагадує приготування пирога за рецептом з інтернету чи перепису в маминому зошиті. В результаті утворюється не вірус, а тільки його білки, які наша імунна система впізнає як «чужі» і вчиться їх нейтралізовувати. Коли згодом в організм людини потрапить сам вірус, наша імунна система його впізнає і знешкодить. Такі вакцини бувають на основі ДНК чи РНК. Прикладом РНК-вакцини є вакцини від Pfizer та Moderna.

За матеріалами збірника «100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19» Більше інформації за адресою http://bit.ly/100answers_vaccov

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

14 − 2 =