ЯКБИ ХВОРОБА ВМІЛА ГОВОРИТИ

Коронавірусна інфекція має ті ж самі клінічні прояви, що й туберкульоз – кашель, температура, запалення легень. Проти COVID-19 світ мобілізував безпрецедентні зусилля. Це дозволяє сподіватися, що подолання інших небезпечних хвороб стане нарешті пріоритетом державних політик. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, у 2019 році в Україні зареєстрували більше 21 тисячі хворих на туберкульоз, серед них 6 тисяч – ті, хто захворів уперше.

 Віртуальний монолог туберкульозу підготував лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» Валентин Шаповал.  

 «Я – туберкульоз. Людино, ти народилася, щоб жити, а я живу, щоб тебе знищити!

Із перших днів від твого народження я борюся з тобою. Я присутній скрізь, як у тій приказці: де не посієш, там і вродить. Я надзвичайно стійкий: у вуличному пилові зберігаюся більше двох тижнів, на предметах вжитку (посуді, папері, постільній білизні, на сторінках книжок тощо) – декілька місяців, у мокротинні – близько трьох місяців. При кип’ятінні я не гину протягом 5 хвилин. Мене не вбиває 10-відсотковий розчин соляної чи сірчаної кислоти протягом доби. У молочних продуктах – сирові чи маслі – чудово почуваюся 10 місяців. Мені байдужі морози. Під променями сонця живу протягом години. Мені дуже подобаються темні сирі приміщення, що не провітрюються. Мої «братани» – тютюн, алкоголь, наркотики. Вірус імунодефіциту людини – це мій найрідніший брат! Поєднавшись, ми підточуємо твій захист, з’їдаємо твоє здоров’я.

Людино, ти забула, що народилася без цигарки в зубах і чарки горілки в руках? Природа не передбачила, що ти катуватимеш себе таким чином і захисту від цих тортур також не передбачила.

Дівчино чи юначе! Хочеш показати свою «крутизну» серед ровесників? Починай курити! Обпали гарячим димом свої альвеоли і широко відкрий двері для мого проникнення у твої легені! Вживай наркотики, роби немічною свою імунну систему. Я порадію з тобою за кожну випиту чарчину, за випалену цигарку, за вколотий наркотик. У цю хвилину я й схоплю тебе – не на життя, а на смерть.

Люди придумали кілька способів раннього виявлення туберкульозу. Дітям ставлять проби Манту. Якщо проба позитивна, для дитини – біда, бо я вже живу в її організмі. Мені шкода, що малюків щеплюють проти туберкульозу. Імунітет, вироблений під дією вакцини, подолати важко. Радію, коли батьки не звертаються до лікаря, поки я укріплюся в дитячому організмі.  Шановні, не робіть цього й далі – нехай у дитини підвищується температура, знижується апетит. Нехай вона худне, блідне, має головний біль.  Це – я, туберкульоз, без визначеної локації.

Не проходьте щорічного флюорографічного обстеження на туберкульоз, аж поки я не розквітну до занедбаної, тяжкої стадії захворювання.

Для тебе, людино, я підготував хворобу не лише легень, а й кишківника, нирок, статевих органів, кісток, шкіри, очей, нервової системи. Та куди я тільки не проникаю! На перших стадіях хвороби маскуюся під інші захворювання, радію, якщо ти, людино, не звертаєшся до лікаря, коли кашляєш 3 і більше тижнів (підкашлюєш), коли в тебе температура, біль у грудях або навіть кровохаркання, коли худнеш і пітнієш уночі. Це – я, туберкульоз. І я зроблю з твоїх легенів решето. Спробуй при цьому мене позбутися.

Я надзвичайно вдячний хворим на туберкульоз, які під час кашлю випльовують мокротиння. У ньому моїх «дітей-мікробів-туберкульозиків» надзвичайно багато. Після висихання вся ця величезна сім’я піднімається у повітря з пилом і під час вдихання глибоко проникає в легені. Ніхто не уникне цієї участі: ні твоя дружина, син чи донька, ні сусіди чи співробітники.

Хворий, ти стаєш моїм другом, якщо вживаєш ліки нерегулярно. Тоді я не сприймаю їх всерйоз.

Чи зможеш ти, людино, мене побороти? Можливо. Але я сильний і жорстокий. Щоденно у мою пастку потрапляють 80 українців. І 30 – відходять у небуття. Я широкою ходою крокую по Україні, приношу горе в сім’ї. Я живу, жи-и-и-ву-у!

Якщо ти, людино, не цінуєш свого здоров’я, запрошую до співпраці. Я – туберкульоз

Довідково:

У Полтавській області можна швидко діагностувати туберкульоз у чотирьох генетично-молекулярних лабораторіях “GeneXpert” («Джин Експерт»)   – у Полтаві (КП “4 міська клінічна лікарня”), Кременчуці, Лубнах та Миргороді.   Завідувач діагностично-консультативним відділенням №1 КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер ПОР» Михайло Ільченко розповів, що ці лабораторії за кілька годин можуть не тільки підтвердити діагноз, а й виявити чутливість мікобактерії туберкульозу до ліків. Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер взяв на себе безкоштовну доставку біоматеріалу до них з усіх районів області. За перший квартал зроблено 1057 таких швидких тестів, отримано 92 позитивних результати.

Своєчасне кваліфіковане лікування дозволяє повністю вилікуватися у 95 відсотках випадків, при цьому значно знизити ризик ускладнень і розвиток стійких до ліків форм туберкульозу.

ПРЕСЦЕНТР ДОЗ

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

12 − 5 =