ЯК ЗАПОБІГТИ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Статистика ВООЗ вказує, що у 2020 році в Україні виявлено 18236 нових випадків раку молочної залози. Це становить 22,2% від загального числа (82451) всіх виявлених випадків новоутворень. Тобто практично кожна 5-та жінка репродуктивного віку має ризик захворіти на рак грудей. Окрім того, невтішною в Україні є статистика виживання: українські дані показників у порівнянні з показниками США, Ізраїлю та Європи в середньому нижчі на 30%. Цей вид пухлин агресивно метастазує, дуже залежить від гормонального стану жінки, має високі ризики рецидиву.

Попередження онкологічного стану має займати пріоритетне місце у графіку життя кожної сучасної жінки. Незалежно від віку, необхідно щорічно відвідувати гінеколога та проходити рекомендовані діагностичні обстеження.

З-поміж найпоширеніших профілактичних обстежень виділяють мамографію, біопсію, генетичне тестування на мутації BRCA(1,2), регулярні огляди у фахівців.

Мамографія полягає у обстеженні молочних залоз у різних проєкціях за допомогою ренгенівських променів. Таке обстеження дає високу інформативність в обстеженні пацієнток із обтяженою клінічною історією, передбачає порівняння поточного результату з попередніми даними.

Біопсія – це забір тканин із патологічної ділянки для дослідження під мікроскопом та молекулярного тестування. Розрізняють інцизійну, аспіраційну трепан-біопсію (тонкоголкова біопсія). Інцизійна біопсія проводиться в процесі хірургічного втручання, коли відбувається вилучення частини утворення. Аспіраційна трепан-біопсія є діагностичною процедурою, що полягає в отриманні клітин із підозрілого новоутворення та виконання мікроскопічного дослідження цих клітин. Дослідження має 100% діагностичну цінність. На основі отриманих результатів лікар визначає клітинний склад новоутворення, чутливість пухлини до певних гормонів, складає тактику ведення пацієнтки.

Генетичне тестування на мутації BRCA(1,2) передбачає дослідження групи генів, мутації в яких провокують розвиток пухлин молочної залози та яєчників. Найчастіше генетична інформація успадковується з покоління в покоління по материнській лінії. Наприклад Анджеліна Джолі, дізнавшись про наявність цієї мутації, успадкованої від матері, та 87% ймовірність розвитку агресивної форми раку грудей, у 2013 році пройшла через двосторонню мастектомію (повне видалення молочних залоз).

Доцільно проводити регулярні огляди молочних залоз у фахівців. Пам’ятайте, що своєчасно виявлена початкова стадія захворювання підвищить шанси на ремісію і виключить агресивну терапію (лікування може обмежитися тільки операцією).

Профілактика захворювання лежить у межах особистої відповідальності, тому в домашніх умовах важливо здійснювати регулярні самоогляди. Такий спосіб профілактики необхідно проводити щомісяця на 6-12-й день від початку циклу. Самоогляд передбачає огляд грудей у дзеркалі: оцінення симетричності, розміру, стану шкіри та сосків. Потім потрібно підняти руки вгору та порівняти попереднє становище з наявним станом грудей: як воно змінилося. Наступний етап – промацування (пальпація) молочної залози: потрібно стиснути сосок вказівним і великим пальцем та відмітити, чи з’явилися виділення і, якщо так – то які? У лежачому положенні, круговими рухами варто здійснити масування подушечками пальців тканини грудей, від країв у напрямку до соска та оцінення еластичності, наявності включень в тканині залози. Далі не змінюючи положення потрібно прощупати пахвові западини круговими рухами. При появі змін в структурі залози або інших симптомах – варто негайно звертатися за консультацією до лікаря.

Таким чином, простіше попередити рак молочної залози, ніж ліквідовувати наслідки складного захворювання.

Надія Ніколенко, завідувач АЗП-СМ №5 КНМП «ЦПМ-СД №3» м. Кременчука

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

3 + 20 =