ЯК ЗАПОБІГТИ ПОШИРЕННЮ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Туберкульоз – інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями і передається переважно повітряним шляхом. Запальний процес із подальшим розпадом в уражених органах характеризується сильною інтоксикацією організму та особливо тривалим перебігом. В Україні епідемія туберкульозу зареєстрована з 1995 року.

Щороку туберкульоз вражає 8-9 мільйонів осіб, 2-3 мільйони людей щороку помирають від ускладнень цього захворювання. Прийнято вважати, що туберкульоз – це захворювання малозабезпечених людей, які проживають в умовах антисанітарії. Насправді від нього не застрахований ніхто: хворіють люди будь-якого віку та соціального статусу.

Збудниками туберкульозу є мікобактерії двох видів – людського і бичачого. Останній розвивається у мешканців переважно сільської місцевості, які вживають в їжу інфіковані продукти тваринного походження. Мікобактерією туберкульозу інфікована третина людей на планеті. Можна з певністю сказати, що туберкульозні збудники є в повітрі у всіх місцях скупчення людей, як-от у громадському транспорті. Але дихальна система здорової людини захищена від проникнення мікроба особливими механізмами, тому в переважній більшості випадків зараження не відбувається. Якщо ж організм ослаблений, страждає від гострих або хронічних захворювань дихальних шляхів, механізми захисту можуть дати збій. І тоді мікобактерія укорінюється в організмі.

Якщо імунна система людини працює належним чином, вона зупинить розмноження мікобактерій туберкульозу. Частина з них все ж залишиться в організмі в «сплячому» стані. Наявність у людини туберкульозної інфекції за відсутності ознак самого захворювання не є туберкульозом. Такі носії туберкульозної палички не є заразними для інших людей. Якщо ж імунітет людини значно ослаблений, мікобактерії туберкульозу розмножуватимуться в організмі й далі, і через деякий час розвивається туберкульоз.

 У більшості випадків первинно уражаються саме легені, а вже з них інфекція з потоком крові потрапляє в інші органи. Підступність цієї хвороби в тім, що найчастіше туберкульоз легенів довгий час протікає без симптомів і виявляється випадково, наприклад, при проведенні флюорографії. Першими симптомами захворювання є ознаки загальної інтоксикації організму: слабкість, млявість, запаморочення, поганий апетит, апатія, поганий сон. Людина блідне, худне, рясно потіє вночі, спостерігається субфебрильна (близько 37 градусів) температура тіла. Збільшуються лімфовузли однієї чи кількох груп. Якщо не розпочати лікування на цьому етапі, до перерахованих вище приєднуються скарги з боку того чи іншого органу. Якщо мікобактерія вражає легені, починається кашель із мокротинням або без нього, задишка, біль у грудній клітині при кашлі або в спокої, виділення крові з харкотинням.

 Чим раніше виявити захворювання, тим ефективніше воно  лікується. Несвоєчасне звернення до лікарів призводить до прогресування туберкульозу. Крім того, хворий стає ще й джерелом зараження людей, із якими спілкується. Задавнені форми хвороби важко виліковуються навіть за допомогою сучасних лікарських засобів.

До груп ризику належать особи, які були в контакті з хворим на активну форму туберкульозу з виділенням у повітря мікобактерій туберкульозу. Крім того ризикують захворіти діти та підлітки, які страждають на хронічні захворювання, що знижують імунітет; особи зі шкідливими звичками (паління, вживання алкоголю); ті, хто погано харчується, перебуває в несприятливих екологічних умовах чи стресових ситуаціях.

Особливу загрозу туберкульоз складає для людей, інфікованих вірусом імунодефіциту. 60 відсотків хворих на СНІД помирають саме від туберкульозу.

Щоб захистити себе від інфікування, слід вести здоровий спосіб життя. Треба дбати про своє здоров’я: правильно харчуватися, займатися фізкультурою, спортом, загартовуватися, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі, а в разі потреби своєчасно звертатися до лікаря.

Пам’ятайте: важливо не те, чи, потрапить у ваш організм мікобактерія туберкульозу, а те, як організм її зустріне. «Бактерія – ніщо, середовище –все»  – це висновок Луї Пастера, першовідкривача мікробної суті багатьох захворювань. Отож, здоровий спосіб життя, дбайливе ставлення до свого тіла та адекватна імунна відповідь (яка в першу чергу досягається щепленням) – запорука того, що навіть якщо ви вдихнете збудника туберкульозу, він не залишиться із вами назавжди.

Анатолій Филенко, заступник директора з медичної частини

КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

18 − eleven =