ЯК ЗАПОБІГТИ ХВОРОБІ ПАРКІНСОНА

11 квітня – Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона

Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона відзначають у день народження англійського лікаря Джеймса Паркінсона (1755–1824), який вперше описав це хронічне прогресуюче захворювання центральної нервової системи.

Хвороба Паркінсона є найчастішим нейродегенеративним захворюванням після хвороби Альцгеймера. Захворювання зустрічається всюди. Його частота коливається від 60 до 140 осіб на 100 тисяч населення, число хворих значно збільшується серед представників старшої вікової групи. Питома вага людей із хворобою Паркінсона у віковій групі людей, старших 60 років, становить 1%, а старших за 85 років – від 2,6 до 4%. За оцінками експертів, у світі налічується 4 млн пацієнтів, а до 2040 року їхня кількість сягне 14,2 млн, оскільки людство стрімко старіє.

Згідно зі статистикою МОЗ, в Україні зареєстровано понад 23 000 людей із хворобою Паркінсона, або 61,4 на 100 000 населення. Кожного року про цей діагноз дізнаються від лікарів 2500 українців.

Найчастіше перші симптоми захворювання з’являються в 55-60 років. Проте у ряді випадків хвороба може розвинутися й у віці до 40 (хвороба Паркінсона з раннім початком) або до 20 років (ювенільна форма захворювання).

Хвороба Паркінсона має три основні симптоми: тремтіння – тремор, який зазвичай починається з голови й однієї руки (частіше, коли кінцівка розслаблена);

брадикінезія – уповільнення рухів, коли фізичні рухи набагато повільніші за норму, що ускладнює повсякденне життя і поступово призводить спочатку до характерного повільного пересування дрібними кроками, а згодом знерухомлює пацієнтів; ригідність – скутість і напруга у м’язах, що ускладнює переміщення, призводить до болісних м’язових спазмів (дистонія).

Хворі мають характерний зовнішній вигляд, зокрема, поставу: голова нахилена вперед, коліна та лікті напівзігнуті, спина згорблена.

Хвороба Паркінсона розвивається внаслідок утрати нервових клітин у частині мозку (сіра субстанція). Коли ці нервові клітини гинуть або пошкоджуються, частина мозку, що контролює рух, не може нормально працювати, що призводить до рухових порушень.

Істинна етіологія захворювання залишається невідомою. На думку науковців, велике значення мають генетична схильність, вік і фактори зовнішнього середовища (пестициди й гербіциди, що використовуються в сільському господарстві та в транспорті або промислові забруднення), черепно-мозкові травми. Взаємодія цих факторів ініціює процеси дегенерації у нейронах стовбура головного мозку.

Приблизно у 1% пацієнтів хвороба передається генетично. Що старшою стає людина, то більшає ймовірність захворіти. Спеціального попереднього обстеження не існує.

ПРОФІЛАКТИКА ХВОРОБИ ПАРКІНСОНА

Органічне харчування

Учені виявили високий рівень пестицидів у мозку пацієнтів із хворобою Паркінсона. Крім того, дослідження показують, що працівники сільського господарства, які зазнають впливу пестицидів, мають значно вищі показники захворюваності на хворобу Паркінсона, ніж інші люди. Тому дуже важливо контролювати якість та походження їжі, яку вживаєте ви та ваші близькі.

Свіжі овочі

Науково доведено, що фолієва кислота значно знижує ризик розвитку хвороби Паркінсона. Найкраще джерело фолієвої кислоти – це темно-зелені овочі (броколі, шпинат, зелень, брюссельська капуста, спаржа). Вітамін В можна також знайти в авокадо, бобових і сочевиці.

Жирні кислоти Омега-3

Дослідження 2008 р. в Канаді підтвердило ефективність Омега-3 у профілактиці хвороби Паркінсона. Ці кислоти допомагають збалансувати рівень холестерину, підвищити імунітет та покращують серцево-судинне здоров’я. Омега-3 є своєрідним будівельним матеріалом для мозку, нервової та ендокринної систем.

Вітамін D3

Дослідники виявили, що близько 70% пацієнтів із ранньою хворобою Паркінсона мають низький рівень вітаміну D. Цей вітамін стимулює утворення особливого транспортного білку в слизовій оболонці кишечника, який переносить кальцій та фоcфор до кісткової та м’язової тканин.За рахунок цього у крові підтримується постійний рівень кальцію та фосфору, що необхідно для формування та росту кісток, профілактики остеопорозу, переломів, рахіту і псування зубів, а також спазмів у м’язах.

Регулярні фізичні вправи

Ходьба – це проста і доступна кожному фізична активність, що допоможе підтримувати в нормі вагу і бути здоровим. Інтенсивна 10-хвилинна щоденна прогулянка на свіжому повітрі дуже корисна для організму і може бути частиною рекомендованих 150 хв щотижневих вправ.

Їзда на велосипеді – це корисна і захоплива вправа, доступна людям різного віку та всіх верств суспільства.

Фізичні вправи: щоб уберегти й покращити здоров’я, літнім людям слід щотижня займатися двома видами фізичної активності: аеробними та силовими вправами.Кількість фізичної активності, потрібної організму щотижня, залежить від вашого віку.

Зниження стресу

Найважливіше, що ми можемо зробити для нашого фізичного і ментального здоров’я – це зниження стресу. Усі стреси – фізичні, емоційні та хімічні спричиняють погіршення стану організму.

Будьте здорові!

Катерина Гринь, кандидат медичних наук, лікар-психіатр вищої категорії КП “Обласний заклад з надання психіатричної допомоги”  

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

eleven − eight =