ЯК ЗАПОБІГТИ ІНСУЛЬТУ

Із 12 по 18 березня – Всесвітній тиждень знань про мозок

В Україні щороку реєструється 100–110 тисяч випадків гострого порушення мозкового кровотоку. Понад третина з них виникає у людей працездатного віку. Інсульт — один із проявів гострого порушення мозкового кровообігу, за тривалістю достатнього для того, щоб виникло незворотнє пошкодження нервової тканини. Зазвичай він проявляється відчуттям слабкості чи неможливістю рухів у кінцівках (руці чи нозі), порушенням мови, нездатністю утримувати тіло в рівновазі, асиметрією обличчя тощо. Серед загальномозкових симптомів інсульту – головний біль, запаморочення, нудота, блювання.

Інсульти поділяються на ішемічний, геморагічний, поєднаний та невизначений. Ішемічний інсульт виникає внаслідок недостатнього надходження крові у певну ділянку головного мозку. Геморагічний інсульт виникає внаслідок розриву церебральної судини (артерії чи вени), при цьому виникає крововилив у мозок чи під його оболонки. Кожен третій хворий на інсульт помирає впродовж перших 30 днів, кожен другий – впродовж 1 року від початку захворювання. Понад 20 відсотків хворих, що вижили, втрачають працездатність і стають залежними від сторонньої допомоги.

Найпоширенішими причинами інсультів є атеросклероз та дисфункція внутрішньої вистилки в судинах, по яких здійснюється кровопостачання мозку; потрапляння до мозкових судин тромбу, що утворюється в порожнинах серця, і їх закупорка  при різноманітних аритміях. Спричинити інсульт може закупорка мозкових судин тромбом, що утворюється внаслідок ураження серцевого м’язу при інфаркті міокарда, пошкодженнях серцевих клапанів, серцевій недостатності а також розрив стінок судин мозку за наявності їх вип’ячувань (аневризм) та підвищеного артеріального тиску.

Щоб запобігти інсульту, потрібно постійно контролювати артеріальний тиск. Якщо у спокійному стані він перевищує 140/90 мм.рт.ст., слід неухильно  дотримуватись рекомендацій лікаря – змінити спосіб життя та приймати призначені фахівцем ліки. Важливо також контролювати серцевий ритм. Якщо пульс неритмічний, треба звернутися до лікаря.

Збільшіть у раціоні долю овочів, фруктів, круп, жирної морської риби. Контролюйте вміст холестерину та інших показників ліпідного обміну, регулярно здаючи аналізи крові. Призначені лікарем  препарати приймайте регулярно.

Із продуктами, купленими в магазині, доросла людина споживає за добу 3-5 грамів солі. Це – рекомендована медиками норма. Тож доречно відмовитися від додавання солі під час приготування домашніх страв та обмежити вживання продуктів, виготовлених методом соління.

Допоможе запобігти інсульту рухова активність. Оптимальним вживається щоденне подолання пішки відстані 4-4,5 км під час прогулянки прискореним темпом або ж здійснення 8-10 тисяч кроків на добу у звичному темпі.

Слідкуйте за вагою. Надлишкова вага визначається розрахунком індексу маси тіла – ІМТ.  Для цього вагу тіла (в кілограмах) треба поділити на показник зросту (в метрах) у квадраті. ІМТ= вага(кг):[зріст(м)]2 Якщо результат перевищує 25 кг/м2, потурбуйтесь про зниження ваги, оскільки надмірна вага — фактор ризику інсульту.

Відмовтесь від паління. Порушення функцій судин може спричинити одна-єдина викурена за добу цигарка.

Контролюйте показники глюкози крові. Після 45 років рівень глюкози крові натще перевіряйте щорічно. В якості додаткових обстежень можуть бути визначення глікованого гемоглобіну крові та тест на толерантність до глюкози. Адже крім цукрового діабету 2 типу існують і проміжні порушення обміну глюкози, що потребують уваги та своєчасної корекції.

Попередити гостре порушення мозкового кровотоку завжди легше, ніж лікувати інсульт та його наслідки.

Юрій Катеренчук, лікар-невролог КП «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний  центр Полтавської обласної ради».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

sixteen − 8 =