ЯК ЗАПОБІГТИ БЕЗСОННЮ: РОЗЛАДИ СНУ ТА ЇХ ЛІКУВАННЯ

13 березня – Міжнародний день сну

Здоровий і достатній сон – це одна з основних життєво важливих потреб людини. Людині щодня потрібно близько восьми годин сну. Безсонням називається нездатність заснути або перебувати в стані сну протягом ночі.

Багато хто час від часу не може заснути вночі, але зазвичай таке трапляється рідко і триває не більш ніж два-три дні. Близько 10 відсотків людей страждають від безсоння хронічно. Нині медицина спроможна ефективно допомогти таким людям.

24-годинний цикл активності та сну називають циркадним ритмом. Людина за своєю природою пристосована до активності вдень і відпочинку вночі. Циркадний ритм «запускається» щодня під дією світла на наші очі. Нервові імпульси проходять через нервові закінчення в один із центрів головного мозку – гіпоталамус, який можна назвати основним годинником організму. Зниження освітлення дає сигнал нервовій системі визволити в шишкоподібній залозі головного мозку (гіпофізі) гормони, що регулюють обмін мелатоніну. Ці гормони виділяються і в денних, і у нічних тварин приблизно в один і той же час – у сутінках.

Під час сну формується настрій на день

Сон складається із двох періодів, які циклічно змінюють один одного через визначений час. Умовно їх можна назвати спокійний сон і активний сон. Сон починається зі спокійного періоду в кілька стадій, на кожній з яких він стає все глибшим. Приблизно через 90 хвилин настає активний період, коли в людини під закритими повіками починають рухатися очі. У цей момент сон людини супроводжується сновидіннями. Далі активні та спокійні періоди продовжують змінювати один одного, але тривалість активного сну поступово збільшується, досягаючи приблизно 60 хвилин перед пробудженням. Варто зазначити, що  для людини важливі як спокійний, так і активний період сну. Нині наукові дані говорять, про те, що в спокійний період сну відбувається перебудова імунної системи, а в період активного сну – опрацювання мозком інформації, що визначає здатність людини до навчання та її емоційний настрій на день.

Сон дуже важливий для життя. Він дає змогу відновити фізичний і психічний стан. Від недосипання людина стає дратівливою, нервовою і схильною до депресії. Таким чином безсоння може бути причиною порушень в емоційному і психічному стані людини, що призводить до погіршення стосунків із близькими і колегами, непорозумінь у сім’ї та на роботі. Недостатній сон знижує можливість концентрувати увагу, спричиняє погіршення пам’яті, реакції і збільшує ризик помилки при виконанні професійних обов’язків. Брак сну є однією з основних причин травматизму на роботі та аварійних ситуацій загалом, він може викликати постійні головні болі. Багато досліджень свідчать про те, що недостатній або нездоровий сон знижує опірність організму до інфекцій.

Які чинники можуть викликати порушення сну? Часто причиною безсоння стає сильний емоційний стрес чи зміна часового поясу в разі переїзду.

Сон порушується, якщо людина працює у нічну зміну, надмірно вживає кофеїн та алкоголь, при застосуванні або відміні деяких ліків або під впливом зовнішніх подразників. Також до причин безсоння відносять захворювання, що супроводжуються болями, гормональні зміни у жінок усіх вікових груп та в людей похилого віку, психоемоційні розлади.

Як запобігти безсонню? Корисні поради

Дотримуйтеся режиму дня: засинайте і прокидайтеся бажано в один і той час, навіть у вихідні.

Не вживайте перед сном препарати і продукти, що містять кофеїн, алкоголь, нікотин та велику кількість рідини. Не переїдайте перед сном.

Не спіть у другій половині дня й особливо увечері.

Виконуйте фізичні вправи перед вечерею. Утома настане через кілька годин і полегшить засинання.

Забезпечте у спальні прохолодну температуру й доступ свіжого повітря.

Якщо ви не можете заснути через вашого партнера, спробуйте поспати кілька ночей у різних кімнатах.

Використовуйте ліжко лише для сну й інтимних стосунків. Лежачи в ньому не їжте, не читайте і не дивіться телевізор.

Якщо вам не вдалося заснути протягом 30 хвилин, вийдіть в іншу кімнату, почитайте або займіться чимось спокійним, поки у вас не з’явиться сонливість. Але не треба дивитися телевізор – яскраве світло збуджує нервову систему.

Більше половини людей, які страждають від безсоння, можуть позбутися цієї проблеми без вживання медикаментів, лише за рахунок здорового способу життя і виконання перелічених заходів профілактики. Проте близько 20-30 відсотків таких пацієнтів для забезпечення нормального сну  змушені використовувати спеціальні препарати, які може призначати тільки кваліфікований фахівець (лікар-психіатр).

Вікторія Котелевська, лікар-психіатр КП «Полтавська обласна клінічна психіатрична лікарня ім. О.Ф.Мальцева», відокремлений підрозділ «Обласна консультативна психоневрологічна поліклініка зі стаціонаром №1»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

ten + 16 =