ЯК ПРОЖИТИ ДОВГО?

Авіценна: “Головним скарбом життя є здоров’я. І щоб його зберегти, потрібно багато чого знати”.

Які саме звички слід розвивати і виховувати в собі і своїх дітях, щоб зберегти організм міцним і здоровим, прожити до глибокої старості і мало хворіти?

Спокій

Як відомо, всі хвороби від нервів. Коли запитуєш у довгожителя про секрети його здоров’я, перше, що він говорить: «Я рідко нервую». Якщо вам від природи дано спокій, намагайтеся берегти в собі цю якість. А люди, в житті яких часто бувають стреси, повинні вчитися уникати хвилювань і переживань.

Здоровий сон

 Щонайменше 7 годин сну щоночі допоможуть уникнути діабету, серцево-судинних захворювань, інсульту, високого кров’яного тиску, надмірної ваги та ожиріння, порушення роботи імунної системи, погіршення психічного здоров’я, депресії. Зверніть увагу, молодь та люди з хронічними захворюваннями мають спати 8-10 годин на добу, а діти різного віку – від 9 до 17 годин.

Правильне харчування

Від того, що і як їсть людина, залежить стан її здоров’я і тривалість життя. Головними засадами здорового харчування є: контроль калорійності їжі та ваги; щоденне споживання корисних продуктів із різних груп (овочі і бобові; фрукти та ягоди; цільні злаки; нежирне м’ясо та птиця, риба, яйця, горіхи та насіння; молоко, йогурт, сир, переважно із помірним вмістом жиру); обмеження в раціоні солі, цукру та жирів; оптимальний режим харчування (сніданок протягом першого часу після підйому, обід та вечеря не пізніше трьох годин до сну; інтервал між основними прийомами їжі не повинен перевищувати три з половиною – чотири години; протягом дня один-два перекуси). Намагайтеся не переїдати: вживати їжі у достатній кількості, при цьому не перевантажуючи організм зайвим об’ємом та калоріями.

Пийте більше води

Обов’язковим є дотримання питного режиму. Норма вживання рідини в день для дорослої людини – 4% від загальної маси тіла, тобто 2800 – 3000 мл/день при вазі 70-75 кг. Людина може задовольняти потребу в рідині, споживаючи лише воду. Але існують і інші джерела рідини – рідкі страви, харчові продукти та напої. Майте на увазі, на показники потреби в рідині впливають різні фактори – індивідуальні особливості, рівень фізичної активності та температура навколишнього середовища.

Активне життя

Фізично активним вам слід бути кожен день. Рух — це життя. Дослідження показали, що регулярна фізична активність приносить величезну користь для нашого здоров’я, у тому числі збільшення тривалості життя, зниження ризику захворювань, поліпшення роботи організму і втрати ваги. Якщо є можливість, то замініть транспорт на ходьбу, ліфт на сходи. Робіть гімнастику в домашніх умовах.

Ходіть на здоров’я

Тривалі піші прогулянки – це, мабуть, одне з найбільш корисних видів фізичних навантажень. Природою не передбачено, щоб людина виснажувала себе в спортивних залах і бігала марафонські дистанції. Робота «на межі» ніколи не переноситься нашим організмом легко. Ось тому професійні спортсмени нерідко скаржаться на цілий букет захворювань опорно-рухового апарату та інших органів і систем. А прогулянки – це те, що дозволить вам постійно тримати в тонусі серцево-судинну систему і кістково-м’язовий апарат. Якщо ви мало рухаєтеся, почніть з малого. Для старту будуть достатні 15-20 хвилинні вечірні прогулянки в середньому темпі, з кожним тижнем ви можете збільшувати час.

Без сигаретного диму

Сигаретний дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. Уже з першого дня відмови від сигарет ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуватися.

Збереження розумової активності

Багато читайте. Дізнавайтеся нове. У вас є улюблена книга, вірш або прислів’я? Поставте перед собою мету – запам’ятовувати пару строф або фраз в тиждень. Замість того, щоб використовувати калькулятор для математичних розрахунків – рахуйте в розумі, вирішейте різної складності математичні задачі. Незалежно від того, що ви виберете, сам процес запам’ятовування буде корисним для вашого мозку, а значить, і вашої пам’яті.

Забудьте про самолікування

Телереклама, поради друзів, родичів чи провізорів – це погані приписи для вашого здоров’я. Такі ліки можуть не лише не допомогти, але й нашкодити. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров’я, не шукайте порад у знайомих – зверніться до лікаря! Але спочатку пройдіть необхідне обстеження, отримайте правильний діагноз і рекомендації – тільки від лікаря.

Катерина Гринь, кандидат медичних наук, лікар-психіатр вищої категорії Комунального підприємства «Полтавський обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

five + 13 =