ЯК ЕФЕКТИВНІШЕ ПРОТИСТОЯТИ СОЦІАЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИМ ХВОРОБАМ

Ці та інші актуальні питання представники державних та неурядових організацій обговорили 22 червня 2021 року на черговому засіданні Полтавської обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності.

Засідання провів заступник голови Ради, директор Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Віктор Лисак. Віктор Петрович проаналізував останні новини та події у галузі охорони здоров’я та відмітив, що галузь системно розвивається далі: у Полтавському обласному клінічному медичному кардіоваскулярному центрі успішно пройшла перша в регіоні операція на серці зі штучним кровообігом, готуються нові кадри, підписано меморандум про співпрацю та подальше навчання полтавських лікарів між Департаментом охорони здоров’я та інститутом серцево-судинної хірургії ім. М.Амосова, між Полтавським кардіоваскулярним центром та інститутом серцево-судинної хірургії. Уже другі вихідні поспіль в області всі бажаючі мали можливість безкоштовно вакцинуватися проти коронавірусної інфекції у п’яти центрах масової вакцинації – у Полтаві, Кременчуці, Горішніх плавнях, Миргороді та Лубнах, паралельно продовжується вакцинація пріоритетних груп населення у Центрах ПМСД та мобільними групами – з виїздом для проведення щеплень  в організованих колективах.

Директор КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради», координатор з напрямку «Туберкульоз» Володимир Печериця розповів про надання медичних послуг людям із туберкульозом у закладах первинної медико-санітарної допомоги, виявлення та аналіз бар’єрів, поширення успішних регіональних практик. Головний фтизіатр області відмітив, що у 2020 році в області захворюваність на всі форми туберкульозу, включаючи рецидиви, в порівнянні з аналогічним періодом  минулого року, зменшилась на 29,9%. У І кварталі 2021 року тенденція до зниження захворюваності зберігається: 7,7 на 100 тис. населення, аналогічний період 2020 року – 12,4 (-37,9%).

На сьогоднішній день як в Україні, так і в Полтавській області, для лікування людей із туберкульозом використовується пацієнт-орієнтований підхід до вибору місця лікування. При наявності показань до госпіталізації хворий лікується стаціонарно в КП «ПОКПТД ПОР». При відсутності показань до госпіталізації або після виписки зі стаціонару хворий лікується амбулаторно. Так, у 2020 році 59,5% хворі на чутливий туберкульоз отримували лікування амбулаторно з першого дня лікування, серед хворих лікарсько-стійким туберкульозом цей показник склав 20,8%.

Володимир Печериця підкреслив, що в області існує кілька варіантів амбулаторного лікування: три кабінети контрольованого лікування  консультативно-діагностичних відділень КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер» (ДОТ-кабінети); лікування в амбулаторіях загальної практики-сімейної медицини під наглядом сімейних лікарів, із якими підписані декларації; ДОТ-кабінети при туберкульозних кабінетах центральних міських та селищних лікарень; контрольоване лікування з використанням інтерактивних засобів зв’язку (відео-ДОТ); контрольоване лікування із залученням психосоціального супроводу.

Керівниця медико-соціальних програм БО «Світло надії» Марія Бондаренко презентувала результати роботи експертної робочої групи з реагування на бар’єри під час лікування та порушення прав людей із туберкульозом. Один із найскладніших бар’єрів – відсутність будь-яких документів у людей із туберкульозом, і, як наслідок, неможливість укласти декларацію з лікарем.

Про стан забезпечення лікуванням, доглядом та підтримкою людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією/СНІДом, децентралізацію та інтеграцію медичних послуг поінформувала учасників зібрання т.в.о. директора КП «Обласний центр профілактики ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» Тетяна Голубєва. За її словами, сьогодні державна політика України у сфері ВІЛ визначена основними напрямками діяльності: запобігання поширенню ВІЛ-інфекції серед громадян, захист та забезпечення прав людей, які живуть з ВІЛ, надання медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, соціальний захист населення.

У Полтавській області станом на 1 червня цього року мешкають 4900 таких людей, із них 3711 (76,1%) знають про свій статус та перебувають на диспансерному обліку, 3019 осіб отримують антиретровірусну терапію, що становить 81% від активної диспансерної групи, 2 932 особи мають не визначене вірусне навантаження (97%).

У закладах охорони здоров’я області організовано 23 сайта антиретровірусної терапії (АРТ) на базі кабінетів «Довіра» із розширеними функціями надання спеціалізованої медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Послуги  із забезпечення АРТ надаються переважно в КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради».

Фахівці з різних галузей об’єднуються в міждисциплінарну команду для надання інтегрованих послуг у залежності від потреб пацієнта: лікарі (інфекціоніст, фтизіатр, нарколог, дерматовенеролог); медична сестра; соціальний працівник; за потреби – психолог, юрист та  представники неурядових організацій (БО «Світло надії»; БО «Меридіан»; ПОБФ «Громадське здоров’я»; «Точка опори»; «Позитивні жінки»; ТОВ «Медичний центр здоров’я та реабілітації «100% життя»).

Також під час засідання Ради йшлося про облаштування кабінетів замісної підтримувальної терапії, перш за все, у протитуберкульозних закладах, Центрах первинної медико-санітарної допомоги та установах виконання покарань, надання правової допомоги пацієнтам кабінетів замісної підтримувальної терапії у Полтавській області. Доповідали заступник директора КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей Полтавської обласної ради» Стелла Галіновська, начальник філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Полтавській області Михайло Шондолі, директор БО «Меридіан», директор БО БФ «ВОЛНА», альтернат представника ЛВНІ (людей, які вживають наркотичні засоби ін’єкційним шляхом) у Національній раді з питань протидії ТБ/ВІЛ Олег Димарецький.

Керівник напрямку політики та комунікації БО «Світло надії» Сергій Жук доповів про створення на базі КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради» мультидисциплінарної робочої групи для розробки маршрутів пацієнтів з вірусним гепатитом С для забезпечення їх доступу до діагностики та лікування.

В обговоренні цих та інших питань взяли участь представники неурядових організацій.

Керівник КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР» Ніна Дурдикулиєва презентувала членам Ради Регіональний Профіль Громадського Здоров’я. Він містить статистичний аналіз показників: кількість яких захворювань на Полтавщині перевищує загальнонаціональні дані; з якими недугами та проблемами Полтавщина впорується краще, порівняно з іншими регіонами.

Згідно з даними даного Профілю в області потребують надмірної уваги кілька напрямків: рівень смертності у дорослих та рівень захворюваності у дітей на злоякісні новоутворення (ці показники є одними із найвищих в Україні); висока захворюваність чоловіків на злоякісні новоутворення легень, трахеї, бронхів; високий рівень абортів, що впливає на приріст населення, фізичне та психічне здоров’я жінок. З іншого боку, зазначила Н. Дурдикулиєва, в області одні з найнижчих рівнів захворюваності на СНІД, вірусний гепатит С та поширеності вірусного гепатиту В. При цьому  потребує уваги ситуація щодо кількості психічних розладів населення через вживання опіоїдів серед диспансерної групи.

Область має один із найкращих рівнів охоплення населення вакцинацією відповідно до Календаря щеплень, зокрема проти Гепатиту В та Поліо-3 до 1 року, тощо.

Також Ніна Дурдикулиєва презентувала  онлайн-інструмент «Калькулятор життя», що оцінює очікувану тривалість життя людини. Він створений за допомогою наукових знань та досліджень. Над створенням «Калькулятора життя» працювали досвідчені лікарі, фахівці з медичної кібернетики, що представляють Центр громадського здоров’я України та Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України. Структура проєкту створена  на базі Біг Лайф, яку створили фахівці з Оттави (Канада).

«Калькулятор життя» аналізує низку факторів, наприклад, звички, харчову поведінку, хронічні захворювання, фізичну активність тощо, та оцінює, як вони впливають на довголіття. Він показує те, наскільки позитивні зміни збільшують тривалість життя. Адже доведено, що куріння, надмірне вживання алкоголю та інші шкідливі звички викликають до 60% передчасних смертей та зменшують довголіття. Кожна людина впливає на власну очікувану тривалість життя. Обираючи дієту, погану чи хорошу звичку, фізичну активність, ми створюємо умови для прожиття додаткових років або навпаки – віднімаємо кілька.

Довідково: Для того, щоб дізнатися очікувану тривалість вашого життя за допомогою «Калькулятора життя», потрібно зробити кілька простих кроків:

1. Заходьте на сайт – https://life-calc.phc.org.ua

2. Заповнюйте всі пункти опитувальника, не пропускайте жоден.

3. Отримайте результат та проаналізуйте, які звички впливають на ваше довголіття.

4. Ділиться з друзями результатом у соціальних мережах.

Пропозиції Ради внесено до Протоколу засідання та будуть оприлюднені на сайтах Полтавської ОДА у рубриці «Полтавська обласна рада з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежність» https://www.adm-pl.gov.ua/, Департаменту охорони здоров’я та сайті КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР» у соціальній мережі «Фейсбук».

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four × 1 =