ВУЛИЧНА АКЦІЯ: ЕКСПРЕС-ТЕСТУВАННЯ НА ГЕПАТИТ С ПРОЙШЛИ 75 ПОЛТАВЦІВ

На Театральній площі обласного центру відбулася вулична акція «Знай про гепатит! Дій зараз!» із нагоди Всесвітнього дня боротьби з гепатитами, організована БО «Світло надії» спільно з Полтавським обласним центром громадського здоров’я.

Окрім безкоштовного тестування на гепатит С всі бажаючі змогли проконсультуватися у лікаря-інфекціоніста, фахівця салону краси, тату-салону. Юні волонтери роздали кілька тисяч флаєрів, виготовлених Обласним центром громадського здоров’я з корисною інформацією щодо соціально небезпечних хвороб. Протягом більш як 2 годин протестувалося 75 полтавців. Усі результати – негативні. Чому підсумок вуличної акції виявився настільки оптимістичним, питаємо у лікаря-інфекціоніста Наталії Монастирської:

– Те, що цього разу не було виявлено жодного випадку гепатиту С, не повинно нікого заспокоювати. Адже переважна більшість протестованих сьогодні не належала до груп ризику. Якщо результат тесту негативний і протягом останніх 6 місяців людина не мала ризику інфікування, – пояснює лікар, – то, ймовірно, вона не хвора.  Але, на жаль, велика кількість інфікованих не знають, що вони – хворі. Бо гепатит С тривалий час протікає безсимптомно: людина не має жодних скарг і, відповідно, не звертається до лікаря. Ми усім пацієнтам радимо обстежуватися на гепатити, особливо, якщо був ризик інфікування – прийом ін’єкційних наркотиків, тату, пірсинг чи манікюр, переливання крові, незахищені статеві контакти.

У ході тестування Наталія Монастирська консультувала усіх бажаючих, до неї підходили з медичними картками, результатами попередніх обстежень. Для тих, хто з гепатитами досі справи, на щастя, не мав, лікар провела короткий «лікнеп»: про шляхи передачі, симптоми та особливості перебіу гепатитів, їх профілактику.

Медична сестра пересувної лабораторії Тетяна пояснює суть процедури. Одноразові інструменти відкриваються перед пацієнтом. При тестуванні витримані всі карантинні вимоги. Результат обстеження – через 15-20 хвилин.

19-річні полтавці Іван та Анастасія дізналися про вуличну акцію із соцмереж. Друковану продукцію переглядають зацікавлено. Про гепатити знають небагато, тож слухають уважно. Дівчина особливо цікавиться заходами безпеки в салонах: манікюр у Марійки свіжий, яскравий.

Майстер манікюру Ксенія розповіла, якою має бути стерилізація інструментів для манікюру, педикюру в закладі. «Після кожного клієнта ми спочатку кладемо інструменти у спеціальний розчин – на 10-15 хвилин. Потім миємо щіточками під проточною водою. В стоматологічний автоклав кладемо у крафт-пакеті з індикатором. Там набір стерилізується під тиском та при температурі 120 градусів протягом півгодини. Кожен майстер за зміну  використовує 3-5 наборів. Автоклав у салоні протягом робочого дня вмикається кілька разів».

Ганна – майстер тату-салону, прийшла і як консультант, і обстежитися.  Проходить тести на гепатити щорічно, бо переконана, що це ефективний засіб захисту не лише для неї, а й для її клієнтів. За словами Ганни, найпопулярнішими серед молоді 18-25 років є тату, проколи вуха, носа, пупка, пірсинг індастріал (штанга для подвійного проколу вуха з сережкою). При цьому зауважує: «Тату – це один зі способів самовираження. Але в житті немає нічого, важливішого за здоров’я. Тому якщо не впевнені у безпечності процедури, стерильності інструментів – шукайте іншого майстра».

Навпроти Театральної площі двоє робітників укладають тротуарну плитку.  Дівчина-волонтер пропонує їм флаєри з інформацією про соціально небезпечні хвороби. Якщо про вірус імунодефіциту хлопці дещо знають, то, як з’ясувалося, про гепатити – майже нічого. Слухають недовірливо і подекуди навіть здивовано. Про те, що гепатит С – «лагідний убивця», який може десятиліттями протікати безсимптомно, а вірус гепатиту В у сотню разів заразніший, ніж вірус імунодефіциту, та ще й міститься майже у всіх рідинах людського організму. Після почутого ховають флаєри до кишень.  Пройти обстеження не можуть – на роботі.

 …Менш як за пів години після тестування Іван та Настя покидають Театральну площу усміхнені й задоволені – і результатом тестів, і великою кількістю корисної інформації. Прощаються, дякують за можливість обстежитися безкоштовно і швидко. 

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

fifteen + seven =