ВПЛИВ КУРІННЯ НА РЕПРОДУКТИВНЕ ЗДОРОВ’Я

18 листопада – Міжнародний день відмови від куріння

Тютюн містить велику кількість токсинів, у першу – нікотину. Ця речовина легко проникає у кров і розноситься по усіх органах і системах організму, у тому числі потрапляє до яєчок та передміхурової залози. Це знижує якість сперми: зменшує руливість та життєздатність сперматозоїдів. Цей ефект виникає за рахунок сильної судинозвужувальної дії нікотину, внаслідок чого зменшується кровоплин у статевих органах.

Також паління негативно впливає на організм вагітної жінки та плода. Нікотин легко проникає крізь плаценту до плоду, насичує його органи і тканини, а несформована печінка плоду не здатна знешкодити ці токсини. Так формується “тютюновий синдром”. Нікотин викликає спазм артерій матки. Це обмежує надходження кисню до плоду, негативно впливає на структуру та функціонування плаценти і пуповини. Дитяче місце та плід потерпають через нестачу необхідних речовин.

Крім того у тютюновому диму містиіться окис вуглецю, який проникає крізь плаценту і стійко з’єднується з гемоглобіном, перешкоджає доставці кисню до тканин. Так плоду розвивається кисневе голодування.

Тому жінки, що палять під час вагітності, мають на 20-50% більш високий ризик раптової смерті плоду та новонародженого у порівнями з жінками, що не палять.

Кисневе голодування також призводить до того, що доношені діти у жінок, що палять, мають вагу на 200-300 грамів менше норми, з ознаками затримки внутрішньоутробного розвитку. Низька маса плоду напряму пов’язана з кількістю вжитих цигарок на день.

Також існує ряд вроджених дефектів розвитку, що пов’язані з материнським палінням. Це розщілина губи та твердого піднебіння, деформації кінцівок, черепу, полікістоз нирок тощо. Ці дефекти пов’язані з впливом гіпоксії та карбоксигемоглобінемії, що виникають як наслідок токсичної дії чадного газу тютюнового диму.

Кадмій та свинець, що надходять разом із тютюновим димом, накопичуються та довго зберігаються у організмі курця. Важкі метали впливають на якість та рухливість сперматозоїдів.

Тютюновий дим також місьтить поліциклічні ароматичні вуглеводні, що запускають процес загибелі яйцеклітин. Це призводить до передчасної менопаузи. Вважається, що паління у молодих жінок аналогічне видаленню одного яєчника. При цьому також порушується функція епітелію, що вистилає маткові труби. Виникає великий ризик  розвитку позаматкової вагітності або запліднена яйцеклітина взагалі гине.

У чоловіків бензопірен призводить до ушкодження структіри ДНК та винекненю мутацій у сперматозоїдах.

Можна зробити висновок: паління впливає як на жіночу, так і на чоловічу фертильність. Як активне, так і пасивне куріння впливають на затримку настання вагітності, а також на якість генетичної інформації, що передається наступним поколінням.

Олена Харченко, лікар загальної практики-сімейний лікар КП «Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

4 × five =