ВЛІТКУ ЗАГРОЖУЄ ЛЕГІОНЕЛЬОЗ

Після знаття карантинних заходів та відкриття готелів, спортивних споруд і басейнів можливе підвищення ризику розповсюдження легіонельозу (хвороби легіонерів), йдеться у повідомленні Інституту імені Р. Коха (Франція).

Ця хвороба є інфекційною, вона викликається збудником Legionella pneumophila та характеризується ураженням легенів, протікає по типу тяжкої пневмонії з високою летальністю (від 5% до 10%). Легкі форми (лихоманка Понтіак) схожі на респіраторну вірусну інфекцію з короткочасною гарячкою до 2-5-ти діб, кашлем, сухістю та болем у горлі.

Шлях передачі хвороби – повітряний, аерозольний. Збудник потрапляє до організму людини через дихальні шляхи з аерозолем, який утворюється при роботі приладів систем водопостачання – кранів, душових сіток, джакузі та інших, які створюють дрібнодисперсний аерозоль води. У разі неправильного або відсутності відповідного обслуговування установок питної води, душових кабін, зволожувачів або змішувачів води, у них може спостерігатися підвищений ріст цих бактерій.

Основні чинники, що сприяють розмноженню легіонели:

  1. Температура води в системах гарячого водопостачання не вище 30-40 градусів). В системах гарячого водопостачання, не оснащених зворотними трубопроводами, які забезпечують повернення гарячої води до бойлеру при закритих кранах, вода на ділянці трубопроводу перед краном застоюється, і часом її температура знижується до 25-35-ти градусів. Збудник легіонельозу добре розмножується у воді температурою не вище за 40 градусів, але при температурі більше за 55 градусів більшість їх гине. Таким чином, відсутність систем рециркуляції гарячої води, тривале невикористання кранів, душових сіток, які призводять до зниження температури води призводить до ризику розмноження легіонел. Влітку, коли температура води в системах холодного водопостачання значно підвищується, легіонели можуть розмножуватися і в системах холодного водопостачання.
  2. Утворення аерозолю при використанні систем водопостачання, а також при використанні фонтанів (в тому числі в середині будівель) та систем поливу території. Дрібнодисперсний аерозоль, здатний проникати в альвеоли (аналогічно з передачею збудника туберкульозу) може утворюватися при роботі звичайних кранів, особливо при наявності на них сіток та різноманітного спа-обладнання.  За умови функціонування великої кількості спа-приладів, фонтанів, систем поливу може утворюватися значна кількість аерозолю, який здатний перебувати у повітрі спа-комплексу тривалий час і розповсюджуватися за межі спа-комплексу через повітропроводи систем витягувальної вентиляції, нещільності та інше. Таким чином, утворення аерозолю є фактором, що сприяє розповсюдженню збудника легіонельозу через повітря.
  3. Застій води в системах водопостачання, особливо гарячого. Застій призводить до зниження температури гарячої води, що є фактором розмноження легіонел. Також застій є фактором утворення органічної плівки на стінках трубопроводів, особливо в місцях поворотів труб, а в плівці збудник легіонельозу дуже активно розмножується. Таким чином, наявність ділянок трубопроводу, де можливі застійні явища, також є фактором розмноження легіонел.

Побутові спліт-кондиціонери з зовнішнім та внутрішнім блоком не є фактором розповсюдження та розмноження легіонел, бо в них немає утворення аерозолю  та не циркулює вода. Певний ризик являють собою центральні системи кондиціонування із зволоженням повітря, яке відбувається за рахунок розприскування рідини в повітря, яке подається в систему.

Отже, при проведенні оцінки ризику розповсюдження збудника легіонельозу у закладах перебування людей необхідно оцінити систему водопостачання (переважно гарячого) на наявність факторів ризику передачі та  розмноження легіонели, що приведені вище, а також центральну систему кондиціонування приміщень (за умови зволоження припливного повітря).

Для зниження ризику передачі легіонельозу в закладах розміщення рекомендується розроблювати плани заходів щодо забезпечення відповідної температури гарячої води, уникнення застоїв в системах гарячого водопостачання, а також організації періодичних досліджень  гарячої води на наявність збудника легіонельозу.

Сектор комунікації, зв’язків із ЗМІ та громадськістю КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

9 − seven =