ВІЛ — НЕ СМЕРТНИЙ ВИРОК І НЕ СТИГМА

ВІЛ-інфекція, якщо вона сталася, потребує від людини, яка живе з ВІЛ, систематичного прийому ліків і уважності до свого раціону та стану здоров’я. Люди з ВІЛ, за умов регулярного прийому ліків, живуть таким самим життям, як і решта людей з хронічними захворюваннями, які потребують щоденного і пожиттєвого прийому ліків.

Поради ВІЛ-позитивним людям

Першочергова порада стосується особистої гігієни: миттю рук, уникання контакту із людьми, що явно хворі на інфекційну хворобу. Пам’ятайте, що слина, чихання інших людей, кал, чи шкіра і слина тварин є джерелом мікроорганізмів, що для вас можуть бути небезпечними.

Користуйтеся бар’єрними способами контрацепції, в тому числі під час орального сексу та анілінгусу.

Не користуйтеся спільними приладдям для уколів і татуювань. Так може передаватись гепатит С.

Не пийте сиру воду із водойм. Майте при собі пляшку з питною водою безпечного походження.

Зверніться до лікаря з проханням оцінити ваші щоденні ризики.

Протитуберкульозна терапія ізоніазидом для профілактики ТБ. Саме туберкульоз, в тому числі викликаний нетиповими збудниками, є поширеною причиною смерті при ВІЛ-інфекції і найпоширенішою опортуністичної інфекцією. 

ВІЛ-позитивним людям потрібно вакцинуватися від грипу, від папіломавірусної інфекції, гепатиту В (особливо тим, хто працює із кров’ю чи може на неї наразитися в бійці, спорті), менінгококової інфекції, пневмококової інфекції, дифтерії, правця, коклюшу.

Запобігання опортуністичним інфекційним захворюванням

Людям, які живуть із ВІЛ, обов’язкова профілактика інфекційних захворювань, що спричиняють мікроорганізмами, які зазвичай не здатні викликати хворобу в людини зі здоровою імунною системою, але можуть розвиватися у людей з ослабленим імунітетом. Це вірусний гепатит, пневмоцистна пневмонія, туберкульоз, токсоплазмоз, герпевірусна інфекція, папіломавірусна інфекція та інші. 

Профілактика при зачатті дітей ВІЛ-позитивними батьками

ВІЛ-позитивні люди можуть стати батьками дітей без ВІЛ. ВІЛ-позитивні люди можуть мати ВІЛ-негативного партнера/-ку, і не передати йому/їй вірус при зачатті дитини. Люди з ВІЛ можуть планувати вагітність.

Якщо в парі носійкою ВІЛ є жінка, а чоловік має ВІЛ-негативний статус, то можливе штучне запліднення спермою партнера навіть “за домашніх умов”, аби не було безпосереднього контакту геніталій. Можливе екстракорпоральне запліднення в клініці репродуктивної медицини.

Припустимо приймати АРТ і досягнути мінімального титру вірусу, та приурочити статевий акт до часу овуляції. Кохатися без презервативу варто якнайменше, 2-3 рази в дні пікової фертильності жінки. Не ризикуйте. Партнер в такому разі може приймати пре-експозиційну АРТ, якщо мінімальний титр вірусу не досягнуто.

Якщо в парі чоловік має ВІЛ-позитивний статус, а жінка ВІЛ-негативний, то можна вдатися до таких дій. Чоловік приймає АРТ і має підтвердження відсутності вірусу в спермі. Жінка приймає пре-експозиційну АРТ. Секс без презерватива відбувається в безпосередньо за 2-3 дні до овуляції, і далі пара знову повертається до захищеного сексу. Можливий варіант запліднення очищеною від вірусу спермою партнера або донора.

Профілактика вертикальної трансмісії

Щоб запобігти передачі вірусу від матері до дитини,  матері потрібні  антиретровірусні монотерапія і комбінована терапія, та АРТ під час пологів, плановий завчасний кесарів розтин. Новонародженим призначають АРТ для профілактики інфікування та штучне вигодовування замість грудного.

Головне – пам’ятати, що наше здоров’я та здоров’я оточуючих нас людей залежить переважно від комплексу профілактичних та лікувальних заходів, направлених на збереження та зміцнення організму.

Світлана Нестеренко, в.о. директора КП «Обласний центр профілактики ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

six + 7 =