Брифінг

18 січня під час брифінгу директор Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак розповів місцевим журналістам про найважливіші події, що відбулися в галузі у 2018 році

«Під час «першої хвилі» угоди з Національною службою здоров’я України уклало 15 комунальних центрів первинної медико-санітарної допомоги Полтавщини. Але для того щоб заклади первинної ланки мали змогу співпрацювати з НСЗУ, у них було серйозне «домашнє завдання»: по-перше, вони змінили свій статус на комунальні неприбуткові підприємства. Також такі заклади мають бути повністю забезпечені необхідною комп’ютерною технікою з підключенням до Інтернет-мережі. Завдяки тому, що є розуміння як представників влади, так і колег-медиків, нам вдалося в «першу хвилю» підключити ці 15 Центрів ПМСД до нової моделі функціонування та фінансування. Принцип фінансування цих закладів перетворено з діяльності бюджетної установи на роботу за новою ліцензією на медичну практику, виконанням нових вимог, з чим вони успішно впоралися. А під час «другої хвилі» у нас уклали угоди Новосанжарський та Горішньоплавнівський Центри ПМСД».

Що це дало? Заклади «первинки» почали працювати по-новому: вони переробили колективні угоди, статути, сімейним лікарям необхідно було набрати достатню кількість пацієнтів. Змінений принцип фінансування через НСЗУ залежить від кількості населення, з яким укладено декларації, що дозволяє фінансувати медичні послуги за новим коефіцієнтом за кожного пацієнта в залежності від вікової структури.

На кінець минулого року в області близько 72% населення, заключили декларації зі своїми сімейними лікарями. Це дало змогу змінити на краще умови та форми оплати праці лікарів. Хоча коливання є суттєво різними, деякі сімейні лікарі тепер отримують від 17 тис. грн. та більше. Почали більше отримувати й фельдшери, які працюють у складі амбулаторій сімейної медицини.

Новим є також і те, що приватний сектор став на один рівень із комунальними установами. В області є приватні заклади, які так само укладають угоди з Національним розпорядником коштів – НСЗУ. Вони мають бажання та можливості поряд із колегами з комунальних обслуговувати пацієнтів. «А наше завдання – щоб і приватні структури мали достатню кількість імунобіологічних препаратів, лікарняних листків тощо», – підкреслив Віктор Лисак.

З 1 квітня введуть електронні рецепти, а з 1 липня – безкоштовний пакет послуг з діагностики

Віктор Петрович окреслив нові вимоги, що стоять перед працівниками первинного сектору у 2019 році: «Нові виклики вимагають їхню діяльність за електронним фінансовим обігом та електронними амбулаторними картами, перехід на роботу за електронним рецептом, що є важливим. Адже з 1-го квітня поточного року  все те, що стосується програми «Доступні ліки», вони будуть отримувати також через НСЗУ. Бо в держбюджеті медичні субвенції на це передбачено саме до цієї дати. Всю необхідну решту коштів вони будуть отримувати через електронний рецепт у аптеках, які співпрацюватимуть у цьому напрямку. Наразі зручним є нововведення, коли пацієнт, приходячи до свого сімейного лікаря, матиме електронний рецепт, автоматично потрапляючи до реєстру загальної мережі аптек незалежно від його місця реєстрації та проживання».

Також Центри ПМСД розпочали роботу за новою програмою SPS2, триває навчання медиків. Ця нова програма дає змогу при зверненні пацієнта до лікаря, незалежно від встановлення діагнозу, вносити його скарги про стан здоров’я до цієї програми. Потім після проведення необхідних обстежень та встановлення лікарем діагнозу, він вноситься до міжнародної класифікації захворювань, згідно чого призначається лікування.

Очільник медичної галузі області також зазначив, що з 1 липня 2019 року запрацює програма «Безкоштовна діагностика»: «НСЗУ оплачуватиме 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Можна буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легень та найбільш поширені види онкології у чоловіків та жінок. НСЗУ покриє вартість послуг, включених до програми. «Безкоштовну діагностику» зможуть надавати як комунальні, так і приватні діагностичні центри, які укладуть договір з НСЗУ. На програму в Держбюджеті-2019 закладено 2 мільярди гривень». Але Віктор Лисак наголосив, що таку змогу пацієнти матимуть лише за умови отримання електронного направлення від свого сімейного лікаря.  

ПРЕС-ЦЕНТР Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

eighteen − fifteen =