ВЧИМОСЯ “ЖИТИ ЗДОРОВО”

У «Школах здоров’я» пацієнтів із гіпертонією та цукровим діабетом навчають відповідально ставитися до свого здоров’я

Як це працює у Диканьці – від першої особи

Розповідає 57-річна жителька села Водяна Балка Диканського району Надія Товстій: «Якось я пішла в сільську амбулаторію виписати рецепт на таблетки від гіпертонії за програмою «Доступні ліки». І так співпало, що саме в цей день наш сімейний лікар Олеся Анатоліївна Несвіт проводила чергове навчання у «Школі здоров’я». Розповідала про цукровий діабет. Я залишилася послухати, бо три роки тому цю хворобу діагностували моєму чоловікові. Заняття сподобалося настільки, що потім відвідала ще чотири «уроки». Виявилося, що симптоми у чоловіка були задовго до того, як встановили діагноз. Але ж я про них не знала. Пив багато води – думала, від спеки чи з похмілля… Олеся Анатоліївна слухачам доступно пояснила, як виникає діабет, які його причини й наслідки.

У «Школі здоров’я» я дізналася, – продовжує жінка, – чому при діабеті можуть відрізати ногу і що треба робити, щоб цього не сталося. Тепер знаю, як підбирати чоловікові взуття, чого категорично не можна їсти. Навчилася контролювати цукор у крові. Зрозуміла, що дуже часто у своїх хворобах ми винуваті самі. Чоловік працює на тракторі: як поїхав зранку в поле, то на цілий день. Харчувався похапцем. А ще завжди любив жирне, смажене: картоплю, м’ясо. І стреси були, й важка фізична робота. І алкоголь також. Тепер починаємо впорядковувати харчування, щоб на столі було більше фруктів та овочів, менше смаженого, копченого. На практичних заняттях міряли об’єм талії, зріст, вагу, вираховували індекс маси тіла. У мене – трошки підвищений, а від цього і схильність до гіпертонії. Скоро почнеться «Школа» для гіпертоніків, ходитиму обов’язково на всі заняття», – додає насамкінець Надія Товстій.

Диканський Центр ПМСД налічує 7 амбулаторій. За словами заступника головного лікаря закладу Олексія Хоменка, через тимчасові кадрові проблеми «Школи здоров’я» працюють лише при чотирьох із них – у райцентрі та в селах Стасі, Водяна Балка, Балясне. Сімейні лікарі формують пацієнтів у групи за певним видом захворювання, щоб навчити їх запобігати ускладненням гіпертонії чи цукрового діабету й «жити здорово» – без шкідливих звичок, з помірною фізичною активністю, уникаючи стресів.  

“Бібліотеки здоров’я”, підготовлені Обласним центром здоров’я, є у кожного сімейного лікаря.

Карлівка: показники здоров’я заносять у щоденники

Головний лікар Карлівського центру первинної медико-санітарної допомоги Людмила Терентьєва велику загрозу для громадського здоров’я вбачає у безробітті на селі: «Влітку роботи вистачає на городі, по господарству. Із настанням зими починається період «сплячки». Зараз багато людей не мають постійного місця роботи. Кудись з’їздили, якусь копійку заробили і сидять удома. Фізичної активності – ніякої. Їдять чіпси перед телевізором чи комп’ютером. На найближчих заняттях «Школи здоров’я» знову будемо розказувати про руховий режим, ранкову гімнастику, культуру харчування, подолання стресів. Про те, як себе організувати, навіть коли не ходиш на роботу».

Карлівський Центр ПМСД об’єднує 12 амбулаторій. При кожній з них, згідно з наказом головного лікаря Центру, створені «Школи здоров’я». До просвітницької роботи задіяні і сімейні лікарі, і медичні сестри. Пацієнтів групують за типом захворювання не більш як по 12 чоловік. Пенсіонери зазвичай обирають заняття вранці чи в обід, працюючі – ближче до кінця робочого дня. Для гіпертоніків стали в нагоді «Щоденники самоконтролю пацієнта з артеріальною гіпертензією», розроблені Обласним центром здоров’я. Вони зручні й інформативні. До них пацієнти записують ранкові й вечірні показники артеріального тиску, частоту пульсу, дозування й час прийому ліків. За цими записами лікар може коригувати призначення.

«У групи із вивчення цукрового діабету обов’язково залучаємо тих, у кого вперше виявлено підвищений вміст цукру. Щоб люди одразу зрозуміли, наскільки серйозна ця загроза, – пояснює головний лікар. – Навчаємо правильному харчуванню, здоровому способу життя. Районна рада фінансує свою програму забезпечення технічними засобами та виробами медичного призначення людей із певними захворюваннями, у тім числі й із діабетом. Для дорослих це глюкометри, слухові апарати. Для дітей – тест-смужки. На практичних заняттях навчаємо користуватися глюкометрами. Вони придбані для кожного сімейного за кошти Світового банку».

У групі ризику – молодь

Великим здобутком «Шкіл здоров’я» Людмила Терентьєва вважає випадки, коли на початкових стадіях хвороби людина дослухається рекомендацій і таким чином вдається нормалізувати артеріальний тиск чи рівень цукру у крові навіть без медикаментозного лікування.

За результатами першого півріччя цього року в «Школах здоров’я» Карлівського району проведено 98 занять на тему артеріальної гіпертензії, 73 заняття щодо цукрового діабету. Постійними слухачами є близько 400 пацієнтів.

На запитання, наскільки важливі саме групові навчання, лікар відповідає однозначно: «Вони потрібні, особливо для молодих людей. На мою думку, половина українців віком близько 40 років належать до групи ризику. Днями до мене звернулася літня жінка, щоб поговорити про здоров’я своєї доньки.  Показала її медичну карту, а там – інвалідність, надмірна маса тіла, гіпертонія і коксоартроз 4-го ступеня. Це в людини 1976 року народження! Питаю, чому сама до лікаря не йде? Відповідь: та хіба її наженеш… У розмові з’ясовую, що дочка любить чіпси, хліб та картоплю. Пораду схуднути родина також ігнорує, мовляв, то «спадкове» – дитина в бабусю вдалася… Телефонуватиму їхньому сімейному лікарю, нехай терміново викликає молоду жінку на прийом. Можливо, на груповому занятті вдасться її переконати, що таке ставлення до здоров’я – злочин перед власним організмом».

У Центрі ПМСД №1 Полтави. Слухачі “Школи здоров’я” та відвідувачі закладу запрошені на безкоштовні обстеження з нагоди Всесвітнього дня боротьби з діабетом.

Довідково: «Школи здоров’я» на базі амбулаторій загальної практики сімейної медицини створені на Полтавщині згідно з наказом директора Департаменту охорони здоров’я Віктора Лисака від 28 березня 2018 року. Ідея виникла в ході виконання Суброекту «Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на гіпертонію в Полтавській області» Проекту Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».

Станом на 1 липня цього року такі просвітницькі заклади працюють при 244 амбулаторіях Полтави та області.

У РАМКАХ ПРОЕКТУ СВІТОВОГО БАНКУ ТА МОЗ УКРАЇНИ. ЗА ПІДТРИМКИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

ten + eight =