ВЧАСНО ВИЯВЛЕНІ СИМПТОМИ ІНСУЛЬТУ МОЖУТЬ ВРЯТУВАТИ ЖИТТЯ

Серед причин смертності в Україні впевнено лідирує інсульт. Лише коженний п’ятий із тих, хто пережив інсульт, повертаються до повноцінного життя. Більшість же хворих стають інвалідами. Порушення мозкового кровообігу (внаслідок чого й виникає інсульт) перетворилось на глобальну епідемію, що загрожує життю та здоров’ю громадян і є наразі найважливішою медико-соціальною проблемою.

Інсульт виникає тоді, коли припиняється або значно послаблюється надходження крові до частини мозку. У результаті цього мозок не отримує достатньо кисню та необхідних поживних речовини. Через кілька хвилин клітини мозку починають відмирати.

Для попередження інсульту важливі виявлення всіх факторів ризику, виконання рекомендацій лікаря та дотримання здорового способу життя.

Профілактика інсульту починається з вивчення причин, що призводять до порушення живлення кров’ю ділянки головного мозку.

Серед факторів, через які людина потрапляє до групи ризику, – високий кров’яний тиск. Ризик інсульту починає рости з підвищенням артеріального тиску вище 115/75 мм рт.ст.

Також до факторів ризику відносять високий рівень холестерину (загальний рівень холестерину вище 5,2 ммоль / л), куріння цигарок або пасивне куріння, надмірна вага (індекс маси тіла від 25 до 29) або ожиріння (індекс маси тіла від 30 і вище), відсутність фізичної активності, серцево-судинні захворювання, у тому числі серцева недостатність, вади серця, серцеві інфекції або порушення серцевого ритму.

На схильність до інсульту впливає використання протизаплідних пігулок або гормональної терапії, що включають естроген, вживання алкоголю та наркотиків, аневризми судин мозку, цукровий діабет, неправильне харчування, порушення згортання крові, постійні стреси на виробництві або в побуті.

Серед факторів ризику інсульту, позбутися яких неможливо, – вік (від 55 років), спадковість (випадки інсульту у близьких родичів), належність до чоловічої статі (чоловіки частіше страждають від цього захворювання).

Постійний контроль показників артеріального тиску, рівня концентрації в крові цукру та холестерину – одна з головних турбот людини, яка прагне запобігти інсульту та інфаркту. Обов’язково слід придбати апарати для регулярної перевірки цих показників. 120/80 – це показники артеріального тиску, яких потрібно прагнути. За необхідності призначається антигіпертензивна терапія. Потреба в цьому може з’явитися, якщо у людини цукровий діабет, серцева недостатність, початкова стадія артеріальної гіпертензії тощо. Також нормалізації артеріального тиску сприяє здоровий спосіб життя. В ідеалі концентрація в крові глюкози не повинна виходити за рамки 3,3-5,5 ммоль/л. Наблизитися до цих значень допоможуть певні групи медикаментозних препаратів, дотримання спеціальної дієти. Підтримувати належний рівень холестерину (нижня межа становить 3,9 ммоль/л) допоможе правильно підібране харчування. До щоденного меню варто включати овочі та фрукти, уникати рафінованих продуктів, жирних, смажених страв. За показаннями лікар може прописати статини — спеціальні препарати для профілактики інсульту, що знижують концентрацію холестерину в крові.

Профілактика інсульту обов’язково повинна включати нормалізацію ваги. Додаткові кілограми, які повні люди носять на собі, сприяють появі факторів, що призводять до крововиливу в мозок. Це хвороби серцево-судинної системи, гіпертонія, цукровий діабет. Згідно з дослідженнями, досить позбутися 5 кілограмів, щоб показники артеріального тиску знизились, а рівень холестерину в крові нормалізувався. Досягається це спеціальною дієтою та фізичними вправами.

Намагайтеся наблизитися до своєї ідеальної ваги, попередньо розрахувавши її. Потрібно розділити вагу (у кг) на зріст у метрах, зведених в квадрат, щоб отримати свій індекс маси тіла. В ідеалі значення мусить перебувати у проміжку 18,5–25 кг/кв. м.

Заняття спортом не лише зменшують артеріальний тиск, але й звільняють організм від непотрібного холестерину. Фізичні вправи також приводять у нонормалізують стан серця та судин, «зганяють» надлишкову вагу. Ефективна профілактика інсульту – біг, ходьба на великі відстані, катання на велосипеді, плавання в басейні. Приділяючи цьому заняттю хоча б півгодини на день, людина віддаляється від небезпеки.

Профілактика інсульту передбачає чітке дотримання спеціальної дієти. Згідно з медичними дослідженнями, продукти, що входять до стандартного раціону сучасної людини, на 58% підвищують загрозку цього захворювання.

Фактично «дієтична» профілактика включає в себе три найважливіших для зміцнення здоров’я кроки: зниження рівня холестерину; насичення раціону магнієм і калієм; зменшення споживання солі.

Раціон повинен бути максимально насичений стравами, що зменшують рівень холестерину. Це вівсяні пластівці, соєві продукти, мигдаль. Очищати організм ефективно допомагають гранати, ківі.

Овочі та фрукти – ефективні постачальники антиоксидантів, якіщо перешкоджають обростанню стінок артерій жировими бляшками. Різноманітні свіжі овочі та фркути поліпшують кровотік. Обов’язково варто включити в меню абрикоси (курагу), банани й чорнослив – це джерела калію. Корисні також шпинат і квасоля, знежирене молоко (2 склянки на добу), морська риба. Багаті вітамінами ягоди. В сезон варто зробити запаси, щоб взимку використовувати їх свіжомороженими та сушеними (але не консервованими). Полюбіть вишню та малину. Вони містять саліцилову кислоту, яка запобігає надмірному згортанню крові й перешкоджає формуванню тромбів.

Найбільш небезпечні – перероблені продукти, наприклад, кетчупи та соуси фабричного виготовлення. Рекомендується виключити з раціону також плавлений сир, тушонку, шинку, намагатися не солити страви в процесі приготування. Краще підсолювати вже на тарілці – так споживається значно менше солі.

Зловживання спиртними напоями, пристрасть до тютюну можуть призвести до сумних наслідків. Нікотин, як показує практика, збільшує загрозу виникнення інсульту приблизно удвічі. У комбінації зі зловживанням алкоголем – приблизно на 75%. Часто самої лише відмови від куріння буває достатньо для того, щоб людина покинула групу тих, кому всерйоз загрожує крововилив у мозок.

Алкоголь небезпечний тим, що підвищує артеріальний тиск. Найменш небезпечним в цьому плані вважається червоне сухе вино, ряд лікарів навіть рекомендують його в профілактичних цілях. Проте цей напій корисний лише в чисто символічних дозах, надмірне захоплення ним не принесе користі, так само як вживання горілки, коньяку, пива, шампанського.

Основні прояви інсульту: перекошення обличчя, порушення мови, порушення зору, затерпання правої чи лівої половини тіла та порушення рухів у кінцівках, головний біль; запаморочення.

Людину, у якої розвинувся інсульт, необхідно якомога швидше доставити до лікарні. Іноді симптоми інсульту важко розпізнати. На жаль, елементарна необізнаність оточуючих може призвести до трагедії. Постраждалий від інсульту може отримати серйозні враження мозку, якщо людям, які перебувають поблизу, не вдалося вчасно розпізнати тривожні симптоми.

Ви можете допомогти і врятувати життя людини! Варто виконати лише три прості дії: Попросіть постраждалого посміхнутися. Попросіть заговорити. Нехай він чітко вимовить просте речення. Наприклад: «Сьогодні хороша погода». Попросіть його або її підняти обидві руки.

Ще один спосіб розпізнати інсульт – попросіть постраждалого висунути язик. І якщо язик – кривої або неправильної форми та западає на один чи інший бік, це теж ознака інсульту. Негайно викликайте екстрену допомогу, дочекайтеся медиків та опишіть їм симптоми. Кардіологи запевняють: виконавши ці нескладні вимоги, можна бути впевненим: принаймні, одне життя ви врятували!

Наталя Фурсова, завідувачка амбулаторії ЗПСМ №2 КНМП “ЦПМСД №1 м. Кременчука

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

six − 4 =