ВАЖЛИВІСТЬ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ ДЛЯ ГАРМОНІЙНОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Із молоком матері немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а також антитіла, як захист від багатьох хвороб. Грудне вигодовування забезпечує багато переваг для здоров’я немовлят, матерів, сімей та суспільства загалом. Ця унікальна біоактивна сполука, яку неможливо відтворити штучним шляхом, містить живі клітинні компоненти, імунореактивні речовини, гормони та інші харчові елементи, необхідні для оптимального росту, здоров’я та розвитку новонародженого. Грудне молоко є фізіологічною нормою та ідеальним харчуванням для немовляти, сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку, а також закладає основу для подальшого інтелектуального становлення особистості.

За медичними даними, лише 2-3% жінок не можуть годувати дітей грудьми через патології в анатомічній будові грудей, перенесені операції на грудях чи ендокринні захворювання. У різні часи щодо грудного вигодовування були різні рекомендації. Однак останні рекомендації українських і закордонних фахівців-неонатологів, педіатрів, дієтологів ще раз підтверджують тезу: нове – це добре забуте старе. Кожна жінка повинна знати, що її молоко є єдиною й найбільш повноцінною їжею для малюка впродовж перших 6 місяців життя.

За винятком конкретних протипоказань (певні хвороби, наприклад, ВІЛ), грудне молоко матері є найбезпечнішим джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії, оскільки не містить жодних додаткових, шкідливих чи забруднюючих речовин. Воно повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, з 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя – покриває третину цих потреб.  

Захист від хвороб

Ранній початок грудного вигодовування – протягом години після народження дитини – забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема від кишково-шлункових інфекцій. Згідно з даними ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок діареї, пневмонії та інших інфекційних захворювань, а у разі хвороби діти швидше одужують.

Грудне вигодовування може дати імунітет дитині на майбутнє від таких небезпечних хвороб, як астма та діабет. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння у старшому віці.

При цьому грудне вигодовування не є альтернативою вакцинації. Воно не здатне захистити дитину від інфекцій, проти яких проводиться щеплення. Наприклад, дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, при інфікуванні кашлюком може тяжко захворіти і навіть померти.

Сенсорний, пізнавальний та інтелектуальний розвиток

Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічної успішності та інтелектуального розвитку.

Рекомендації ВООЗ та ЮНІСЕФ щодо грудного вигодовування:

  • забезпечити контакт «шкіра до шкіри» та прикладати дитину до грудей матері якнайшвидше після народження немовляти;
  • якнайшвидше почати грудне вигодовування, найкраще – протягом першої години життя дитини;
  • забезпечити перебування матері та новонародженої дитини в одній палаті 24 години на добу, щоб матір змогла годувати дитину на вимогу (тобто так часто, як хоче дитина, вдень і вночі);
  • забезпечити виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців з народження – немовлятам не слід давати жодних інших продуктів харчування, навіть воду;
  • не використовувати жодних сумішей, пляшечок, сосок чи пустушок, якщо можливе виключно грудне вигодовування;
  • поступово вводити прикорм, починаючи з шести місяців, але продовжувати грудне вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і старше.

Якщо взаємини між мамою й малям доброзичливі, а доступ до грудей безперешкодний, то дитина бачить у материнських грудях і маминих обіймах гарантований захист від всякого лиха і нещастя. Тому, якщо дитина впала, вдарилася, або налякалася, то для заспокоєння, їй достатньо прикластися до материнських грудей.

Артем Білашов, лікар акушер-гінеколог акушерського відділення КП “Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради”

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

seventeen + seven =