ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ COVID-19: ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДЬ

Чому потрібно пройти вакцинацію проти COVID-19?

Спалахи, епідемії чи пандемії згасають, коли стає неможливо передати збудника інфекції через обрубані шляхи передачі чи коли більше не лишилося сприйнятливих осіб. Інфекція не може передаватися і мусить зійти нанівець, якщо люди між собою не контактують, бо сидять вдома, чи носять маски, чи бодай тримають фізичну дистанцію. Останнє намагалися запровадити протягом минулого року, але не дуже успішно. Сидіти далі на повному карантині, якого не дотримуються, неможливо. Сприйнятливі люди «вичерпуються», коли всі або перехворіли і здобули стійкий імунітет проти хвороби, або коли всіх вакцинували, і вони відтоді також мають імунітет. Перехворіти всім – варіант поганий. Переживуть хворобу не всі, і жодна медична система не витримає геометричної прогресії поширення захворюваності. Тому краще вакцинувати і тим самим зупинити поширення хвороби. Саме так викорінили такі захворювання, як натуральна віспа, та майже викорінили збудника поліомієліту.

Чи може здорова людина бути «носієм» вірусу SARS-CoV-2 після вакцинації проти COVID-19? Чи зупинить вакцинація проти COVID-19 передачу вірусу від однієї людини до іншої?

Наразі (кінець березня 2021 року) ми точно знаємо, що вакцинація запобігає госпіталізації, тяжкому перебігу COVID-19 і смерті від нього. Тобто вакциновані люди матимуть легкий перебіг або перебіг без симптомів. Попередні дані з вивчення дії вакцин свідчать, що вакцинація від COVID-19 може повністю чи бодай почасти блокувати поширення вірусу (джерело: https://go.nature. com/3dEC68Z). Втім, наскільки добре вакцини захищатимуть від поширення SARS-CoV-2, залежить не лише від самої вакцини, а й від дотримання заходів, що зменшують ймовірність зараження. Тому нам все ще необхідно запобігати поширенню інфекції і в інший спосіб – своїми діями, а саме: зберігати фізичну дистанцію (не підходити ближче за півтора метра), дотримуватися респіраторного етикету (чхати в лікоть), носити медичну маску на обличчі, а не на підборідді чи в кишені, мити руки, провітрювати приміщення, уникати скупчень людей.

Навіщо мені взагалі вакцинуватися проти COVID-19, якщо у більшості людей хвороба перебігає легко?

А звідки ви знаєте, що ви – в більшості, і що саме у вас хвороба перебігатиме легко? Є категорії людей, які важко переносять COVID-19, помирають. Передусім, це люди старшого віку, люди з цукровим діабетом, люди з ожирінням, імуносупресією, раком чи гіпертензією. Вакцина проти COVID-19 забезпечує їм найкращий на даний момент захист від захворювання і його можливих наслідків. Крім цього, схильність мати тяжкий перебіг цієї хвороби значною мірою залежить від генетичних особливостей людини. Ми не знаємо, як перенесемо хворобу, поки не захворіємо. Вам відомо, що COVID-19 значно важчий за грип? При тому, що й грип може бути смертельною чи важкою хворобою, особливо для маленьких дітей та людей з хворобами серцево-судинної системи. «Легкий» перебіг COVID-19 означає, що людина не потребувала госпіталізації, штучної вентиляції легенів, не розвинула «цитокіновий шторм». За легкого перебігу людина може відчувати постійний біль в м’язах, кістках, голові, постійно хотіти спати чи втратити сон, не бути здатною до розумової чи фізичної праці. Вам подобається жити в стані то локдауну, то страху? Лише після того як щонайменше у близько 70% населення сформується імунітет, темпи поширення вірусу SARS-CoV-2 знизяться до такої міри, що пандемія мине.

Наскільки довго проведена вакцинація проти COVID-19 забезпечує захист від даної інфекції?

Зараз невідомо, як довго діє захист від COVID-19 після вакцинації. У клінічних дослідженнях продовжуватимуть спостерігати за вакцинованими людьми протягом щонайменше кількох років, щоб зібрати більше інформації про тривалість захисту. Наразі є дані, що принаймні три, а частіше — вісім місяців зберігаються противірусні антитіла. Щодо інших ланок імунної системи важче зробити вимірювання.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я» за матеріалами видання «100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19 для медичних працівників та пацієнтів». Ще більше інформації можна знайти на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

fourteen − 10 =