ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ COVID-19: ЦЕ ВАРТО ЗНАТИ

● Станом на 30 квітня 2021 р. в Україні першу дозу вакцини отримали вже більш ніж 702 тисячі людей. Точну цифру перевіряйте на сайті: vaccination.covid19.gov.ua

● На цю дату в чергу на вакцинацію вже записались більше ніж 504 тис. людей.

● В Україні розпочалась вакцинація людей віком старше 65 років. Пріоритет надається людям найбільш похилого віку та людям, які мають неінфекційні хронічні захворювання. Зокрема, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання та нирок.

● Для імунізації використовують вакцини Covishield/AstraZeneca, CoronaVac/Sinovac; Biotech (прямі закупівлі), а також Comirnaty/Pfizer-BioNTech, AstraZeneca-SKBio (отримані через глобальну ініціативу COVAX).

● Вакциною AstraZeneca-SKBio щеплюють пріоритетні групи, зокрема людей віком 65+. Також вакцинують тих, хто повинен отримати другу дозу вже у травні (через 12 тижнів після першого щеплення) Для цього зарезервовано 15 тис. доз вакцини AstraZeneca-SKBio.

● Зараз в Україні підготовлено до роботи 2127 пунктів щеплення (тимчасових або постійних) проти COVID-19.

● 30 квітня 2021 р. в Україну було доставлено 500 тис. доз вакцини Sinovac (CoronaVac).

Чи є проти показами до вакцинації алергія, астма, порушення згортання крові?

● Людям з алергією в анамнезі потрібно ознайомитись зі складом вакцини в інструкції на сайті Державного експертного центру МОЗ України (www.dec.gov.ua), на сайті vaccination.covid19.gov.ua та запитати про нього в медпрацівників, які проводять вакцинацію.

● Тяжка алергічна реакція – анафілактичний шок – на вакцину вкрай рідкісна. Вона може проявитися в перші секунди чи хвилини після щеплення. Саме тому людей просять залишитись у пункті щеплення ще на пів години, щоб у разі серйозної алергічної реакції (анафілактичного шоку) їм надали вчасну і правильну медичну допомогу.

● Людям в яких є алергія на пилок чи пил можна вакцинуватись проти COVID-19. Побутова чи сезонна алергії не є протипоказанням для вакцинації взагалі, зокрема проти COVID-19.

● Люди з полінозом чи алергійним ринітом можуть вакцинуватися навіть у період загострення хвороби.

● Люди з онкологічними хворобами також можуть щеплюватись. Такі люди в групі ризику і можуть важко перехворіти на COVID-19 або померти. Вакцини не можуть спричинити захворювання навіть на тлі імуносупресії, бо не є живими «повноцінними» вірусами. Втім, імуносупресія може означати, що вакцинація не матиме належного ефекту. Попри це, якщо у вас буде шанс зробити щеплення, краще вакцинуватися, аби захистити себе.

● Люди з аутоімунними/системними захворюваннями можуть вакцинуватись. Застереження у випадку вакцинації людей з імуносупресією пов’язані не з безпекою (можливими реакціями на вакцину), а з ефективністю вакцинації для них. У таких людей імунна відповідь на вакцину може бути не оптимальною. Незважаючи на це, людям з імуносупресією рекомендується вакцинуватися від COVID-19 і скористатися шансом на захист. Адже захворювання на COVID-19 може бути для них смертельним. Тим пацієнтам, які ще не отримують лікування, в ідеалі рекомендують отримати щеплення за два тижні до початку планової імуносупресивної терапії.

● ВІЛ-позитивні люди також можуть вакцинуватись. Люди з ВІЛ – у групі ризику щодо тяжкого перебігу COVID-19.

● Людям з бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями, діабетом також потрібно робити щеплення. Вакцини від COVID якраз і покликані захистити людей із хронічними захворюваннями, які ризикують важко захворіти на COVID-19 чи померти від ускладнень. Тому їм необхідна ця вакцинація.

● Для вакцинації людей із серйозними порушеннями згортання крові (коагулопатіями) використовують тонку голку (розмір 23G або меншого розміру), після введення вакцини сильно натискають на місце введення (без тертя) протягом щонайменше 2 хвилин. Пацієнту або членам сім’ї, батькам обов’язково повідомляють про ризик розвитку гематоми від ін’єкції.

КП “Полтавський обласний центр громадського здоров’я” за матеріалами Комунікаційного центру вакцинації від COVID-19 при ЦГЗ України vaccination.covid19.gov.ua

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four × 3 =