В ЕФІРІ РАДІО «ЛТАВА» – МІФИ ТА СТЕРЕОТИПИ НАВКОЛО ВІЛ/СНІД

17 травня – Міжнародний день пам’яті померлих від СНІДу

Напередодні Міжнародного дня пам’яті померлих від СНІДу про міфи та стереотипи навколо ВІЛ-інфекції говорили  в студії українського радіо «Лтава». Гості програми «Ваш день» – виконувач обов’язків головного лікаря КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради» Ніна Дурдикулиєва та соціальний працівник благодійної організації «Світло надії» Андрій Іскра. Біля мікрофона – ведуча програми Інна Куліш.

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я День пам’яті померлих від СНІДу проводиться кожну третю неділю травня. Цьогоріч він припадає на 17 травня. Вперше цей день відзначили у 1983 році в Сан-Франциско (США). На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну недугу.  Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, які особисто пережили біль втрати рідних і друзів.

День пам’яті померлих від СНІДу має на меті привернути увагу населення до цієї проблеми, а також увагу влади до соціального захисту ВІЛ-позитивних людей.

Як розповіла Ніна Дурдикулиєва, від початку епідемії вже померло людей більше, ніж загинуло за час Другої світовій війни. Причому серед шляхів передачі ВІЛ продовжує домінувати статевий. За 3 місяці 2020 року в області його питома вага склала 70,1 відсотка (62 особи); парентеральним шляхом, переважно при вживанні наркотичних речовин внутрішньовенно, інфікувалися 12,5 відсотка (11 осіб), від матері до дитини під час пологів – 17 відсотків (народилося 15 дітей). ВІЛ знижує імунітет, тому зростають ризики супутніх патологій, зокрема туберкульозу. Поєднана інфекція дуже небезпечна. 68 відсотків ВІЛ-інфікованих – це особи репродуктивного та працездатного віку: від 20 до 49 років.

За словами Андрія Іскри зазвичай людям здається, що таке лихо може статися з будь-ким, але «не зі мною». Щоб зберегти своє здоров’я і здоров’я своїх рідних, важливо періодично проходити тест на ВІЛ. Симптоми ВІЛ-інфекції притаманні багатьом іншим хворобам, тому встановити діагноз остаточно можна лише шляхом тестування. Це можна зробити у кабінеті довіри в будь-якому райцентрі, у КП «Обласний центр профілактики ВІЛ/СНІД», звернутися в БО «Світло надії». За 10 хвилин одноразовий тест точно визначить позитивний чи негативний статус має пацієнт. ВІЛ – не вирок, але тільки за умови дотримання  антиретровірусної терапії згідно з призначенням лікаря протягом всього життя.

АРТ дозволяє знизити вірусне навантаження до безпечного рівня. Для пацієнтів ця терапія безкоштовна.

Говорили в студії також про міфи та стереотипи навколо ВІЛ, про стигму й дискримінацію, що досі існує у суспільстві. Але разом з тим підвищується рівень розуміння проблеми, адекватного ставлення до неї.

Чи зростає кількість бажаючих пройти тест на ВІЛ? Андрій Іскра зазначив, що зазвичай люди бувають активні під час масових вуличних акцій – тоді тестуються охоче. А до закладів, щоб з’ясувати свій статус, звертаються переважно за направленням лікаря. На жаль.

«Обізнаний – значить озброєний, – зазначила насамкінець Ніна Дурдикулиєва. – Єдиний шлях вплинути на темпи поширення ВІЛ/СНІДу в Україні та області, перш за все серед молоді – через знання шляхів передачі, правил безпечної поведінки, до профілактики.

Довідково: в області за період з 1987 року до 01.04.2020р. загальна кількість офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих склала 7566 осіб, з них 1197 дітей, які народились від ВІЛ-інфікованих жінок. За цей час діагноз СНІД було встановлено 2733 пацієнтам, у тім числі 29 дітям.

Впродовж 3 місяців поточного року вперше зареєстровано 88 ВІЛ-інфікованих, 11 нових  випадків СНІДу  (21 – у І кварталі 2019 р.). Інтенсивний показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію на 100 тис. населення в області у порівнянні з І кварталом 2019 року зменшився і склав 6,3 на 100 тис. населення (І квартал 2019 р. – 7,2 на 100 тис.). Впродовж  3-х місяців цього року померло 43 ВІЛ-інфікованих, з них у ІV клінічній стадії – 12 (27,9 відсотка). Від СНІДу померло 12 хворих. Показник смертності від захворювань, зумовлених СНІДом, зменшується щороку і склав 0,9 на 100 тис. населення.

У області кількість ВІЛ-інфікованих, які перебувають під диспансерним наглядом станом на 01.04.2020 року, становить 3597 осіб, з них 151 дитина віком до 14 років. Показник поширеності ВІЛ-інфекції станом на 01.04.2020 р. склав 255,6 на 100 тис. населення. 

Станом на 01.04.2020 р. по області кількість ВІЛ-інфікованих, які отримують АРТ, становила 2893 особи, серед них 66 дітей до 17 років. 2418 (83,6 відсотка) пацієнтів отримують препарати за кошти Держбюджету, 475(16,4 відсотка) – за кошти Глобального Фонду. Розширення доступу до АРТ для всіх, хто її потребує, впливає на захворюваність та смертність від СНІДу, а також на рівень поширеності ВІЛ серед населення.

ПРЕСЦЕНТР ДОЗ ОДА

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

13 − 9 =