Тиждень безпеки дорожнього руху: як запобігти трагічним ситуаціям

З 06 по 12 травня на Полтавщині, які і в Україні, відбувається Тиждень безпеки дорожнього руху. Це 5-й Глобальний тиждень БДР, що проходить під егідою ООН у різних країнах світу. За даними ВООЗ, ситуація з ДТП погіршується. Смертність у наслідок ДТП зросла до 1,35 млн. людей на рік. Це близько 3,7 тисяч осіб щодня помирають у світі від ДТП.

За даними Патрульної поліції в Україні, за 2018 рік  було 150120 дорожньо-транспортних пригод, загинуло 3350 (9 чоловік за добу), травмовано 30884 (85 за добу); через керування автомототранспортними засобами у нетверезому стані відбулось 968 ДТП, у яких загинуло 87 та травмовано 1306 осіб.

Існує багато причин для такої тенденції, зокрема, недотримання правил дорожнього руху, перевищення швидкості та нехтування пасками безпеки та шоломами, відволікання або перевтомлення водіїв, керування автомобілем у стані алкогольного/наркотичного сп’яніння, відсутність дитячих обмежувальних приладів, відволікання на гаджети. Травмування у наслідок ДТП є головною причиною смерті людей у віці від 5 до 29 років.

У наслідок ДТП сьогодні гине більше людей, ніж від ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та діарейних захворювань.

До ДТП та травм, які є наслідком аварій, безпека доріг (або їх відсутність) впливає на інші питання громадського здоров’я, оскільки вона сприяє пасивності людей. Люди починають менше ходити, їздити на велосипедах або користуватися громадським транспортом, тому що це не є безпечним. Така ситуація призводить до активізації інших причин смертності таких як, ішемічна хвороба серця, інсульт, хронічне обструктивне захворювання легень і діабет. Також автомобілізація призводить до зростання чисельності респіраторних захворювань. Тож заохочення подорожувати у безпечних умовах сприяє зменшенню загального тягаря захворювань та смертей, яким можна запобігти.

Використання дитячих автокрісел зменшують травмування і смертності дітей-пасажирів на 60%. Для дітей від 8 до 12 років  використання автокрісла показує зниження ризику отримати травму на 19% у порівнянні з використанням лише паска безпеки. Розміщення автокрісла в автомобілі теж має значення, адже на передньому сидінні збільшуються ризики травмування.

За даними ВООЗ, відволікання під час керування транспортним засобом через використання мобільних приладів у автомобілі, все це стає постійно зростаючим фактором ризику, який пов’язаний з негативними наслідками. Використання мобільного телефону під час керування поширене серед молоді та водіїв-новачків. Це явище частішає серед мотоциклістів, що додає до вже і так наявного високого ризику ДТП та смертності у цій групі учасників дорожнього руху. Реакція водія знижується на 50%. Користування телефоном підвищує імовірність потрапити у ДТП у 23 рази.

Контроль швидкості є центральним елементом стратегій з безпеки руху. Навіть незначне скорочення швидкості впливає на кількість аварій, у тому числі зі смертельними наслідками, ефективності доріг та транспортних засобів для того, щоб максимально запобігти виникненню серйозних травм та смертям. Визнаний принцип, що підвищення швидкості на 1% призводить до 4% підвищення ризику виникнення фатальної ДТП. 5% зниження середньої швидкості сприяє зниженню фатальних ДТП на 30%.

Визначено, що приблизно від 5% до 35% фіксуються ДТП, які пов’язані із вживанням алкоголю. Керування автомобілем після вживання алкоголю стрімко підвищує ризики аварії та ступінь її важкості. Аварії з участю нетверезих водіїв відбуваються набагато частіше, і це засмучує.

А ось наочний приклад, як різна концентрація алкоголю в крові впливає на здатність керувати автомобілем:

  • 0,2-0,3 проміле алкоголю в крові значно сповільнюють реакцію. В такому стані складно оцінити, з якою швидкістю рухаються джерела світла, відстань до них і їх розмір.
  • При 0,5-0,8 проміле, а це 1 л пива або ж 120 мл горілки, зорова функція гальмує, очі повільніше адаптуються під різні типи освітлення і в меншій мірі сприймають червоний колір.
  • Ще більша доза алкоголю звужує кут зору, і водій зовсім перестає контролювати те, що відбувається довкола.
  • Вживання 2,5 л пива або 300 мл горілки (1,2 проміле), як правило, призводить до повної втрати можливості хоч якось керувати автомобілем.
  • Вміст у крові 5 і більше проміле алкоголю офіційно вважається смертельною дозою!

Сподіваємось, що нарешті нинішній Тиждень стане поштовхом до позитивних змін у сфері безпеки дорожнього руху. Це відповідальність кожного з нас.

Прес-центр ДОЗ ОДА

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

2 × 3 =