ТУБЕРКУЛЬОЗ, ВІЛ, ГЕПАТИТИ: КООРДИНАЦІЯ ДІЙ

Про це говорили на черговому засіданні Полтавської обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності, що відбулося28 вересня у конференцзалі обласного протитуберкульозного диспансеру.

У роботі зібрання взяла участь представниця Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу Ольга Клименко.

Про лікування людей із туберкульозом доповів директор КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради»,координатор з напрямку «Туберкульоз» Володимир Печериця. За І півріччя 2021 року в області захворюваність на всі форми туберкульозу, включаючи рецидиви, становить 16,4 на 100 тис. населення проти 20,4 у першому півріччі 2020 року. На 19,7 відсотка зменшилась захворюваність на туберкульоз серед сільського населення (15,1 на 100 тис. проти 18,8 у минулому році). Захворіло 3 дітей та 2 підлітки віком до 17 років.

«За час пандемії захворюваність на туберкульоз знизилася удвічі. Показники щокварталу зменшуються. Через ковід ми вже півтора року користуємося масками, дотримуємося правил інфекційного контролю, обмежили пересування. Це позначилося на поширенні туберкульозу», – сказав Володимир Печериця.

Смертність від усіх форм туберкульозу також зменшилася майже удвічі.

Ольга Клименко, голова Правління БО «ТБpeopleUkraine», Радник міністра охорони здоров’я по взаємодії з громадськістю та партнерами з питань впровадження стратегії розвитку протитуберкульозної служби та програм громадського здоров’я щодо показників захворюваності зазначила: «Не потрібно бути в ілюзії, що в нас зменшується захворюваність. Люди помирають, не доїхавши до лікарні. Для Полтавської області виявлення, особливо у віддалених районах, має стати пріоритетним на обласному рівні. Зважаючи на ситуацію з пандемією, яка ускладнюється, люди знову будуть без доступу до медичної допомоги».

За 6 місяців 2021 року в області тестуванням на ВІЛ охоплень 99,1% хворих на ТБ (по Україні – 98,9%). Цьогоріч виявлено 26 випадків комбінованої інфекції ТБ/ВІЛ, що на 4 випадки менше, ніж за цей період минулого року. Серед дітей комбінованої інфекції не виявлено. У минулому році обстежено 3604 осіб зі статусом ВІЛ-інфекція та виявлено 97 хворих на ко-інфекцію (2,7% від усіх обстежених осіб з ВІЛ-статусом).

Про запобігання поширенню ВІЛ-інфекції, ефективне виявлення випадків ВІЛ, стан децентралізації антиретровірусної терапії (АРТ) інформувала керівник «Обласного центру профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» Світлана Нестеренко.

Станом на 1 вересня цього року в області оціночна кількість людей, які живуть із ВІЛ, – 4900 осіб. Із них знають про свій статус та перебувають на диспансерному обліку 3769, (76,1%), отримують антиретровірусну терапію 3052 (81% від активної диспансерної групи). На тривожно високому рівні тримається поширеність ВІЛ серед вагітних (0,5%).

«Дешевше проводити профілактику зараження ВІЛ-інфекцією, ніж її лікувати. Раніше акцент був більше на уразливих групах, тепер – на парах, де один із партнерів ВІЛ-інфікований, та на людей, які ведуть ризиковане статеве життя. Полтавщина однією з перших провела онлайн-навчання з надання доконтактної профілактики із ВООЗ, кабінетами «Довіра», первинною мережею медустанов не лише у великих містах Полтаві й Кременчуці, а й інших населених пунктах – Карлівці, Зінькові, Гадячі. Наша область стала прикладом на національному рівні», – зазначила Світлана Нестеренко.

Тестування на ВІЛ можна безоплатно пройти у свого сімейного лікаря, лікуючого лікаря та в будь-якому закладі охорони здоров’я, незалежно від ступеню надання медичної допомоги.В закладах охорони здоров’я області працюють 23 кабінети «Довіра» з розширеними функціями надання спеціалізованої медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД.

Регіональний лідер спільноти, що представляє інтереси БО«ТБpeopleUkraine», Марина Макаренко розповіла про заходи на подолання стигми та дискримінації щодо людей із ВІЛ. Днями з цієї тематики в області розпочинається серія тренінгів для сімейних лікарів.

Заступник головного лікаря КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня Полтавської обласної ради», експерт Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА за напрямком «Інфекційні хвороби» Лідія Войтенко розповіла, що зараз створюється реєстр пацієнтів з гепатитами, відпрацьований їх маршрут. На обліку із гепатитом С перебувають 3679 людей, із них 200 – вперше виявлених цьогоріч. Із гепатитом В – 1196 мешканців області, цьогоріч вперше виявлених – 36.

За 8 місяців цього року завершили лікування гепатиту С 331 чоловік, продовжують лікуватися 487 пацієнтів. Також отримали лікування 40 людей із хронічним гепатитом В.

Про наявність ліків Лідія Войтенко зазначила: «Того, що маємо зараз, ми не мали ніколи» В області зараз є 559 схем для безкоштовного лікування гепатиту С і 46 – гепатиту В. А за прогнозами фахівців, із гепатитом С живуть 5 відсотків українців, із гепатитом В – 2 відсотки. Тому найважливіше завдання наразі – виявлення тих мешканців області, хто потребує лікування.

Заступник начальника управління, начальник відділу взаємодії із ЗМІ Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА Юлія Кравець доповіла про комунікаційну складову протидії поширенню туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та наркозалежності.

В обговоренні взяли участь очільниця ГО «Меридіан» Яніна Стемковська, регіональний координатор БО «Позитивні жінки» Ольга Моторненко, представники неурядових організацій.

Про зміни у системі забезпечення інсулінами пацієнтів з інсулінозалежним цукровим діабетом за програмою «Доступні ліки» розповіла в.о. директора КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я», секретар Ради Ніна Дурдикулиєва.

Пропозиції Ради внесено до Протоколу засідання та будуть оприлюднені на сайтах Полтавської ОДА (у рубриці «Полтавська обласна рада з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності» https://www.adm-pl.gov.ua/), Департаменту охорони здоров’я та сайті КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР», у соціальній мережі «Фейсбук».

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

20 − 3 =