ТУБЕРКУЛЬОЗ – ЗАГРОЗА ЗДОРОВ’Ю НАЦІЇ

Туберкульоз (сухоти) є найдавнішим і найбільш поширеним інфекційним захворюванням. На відміну від інших інфекцій, туберкульоз має хронічний перебіг, що призводить до можливості багаторазового зараження оточуючих різними штамами збудника, в тому числі резистентними. Захворювання розвивається, як правило, поступово: від зараження до появи симптомів може пройти кілька місяців, іноді й років.

Наразі частота хіміорезистентності мікобактерій туберкульозу до основних протитуберкульозних препаратів у всьому світі зросла. Це спричинило зниження ефективності антимікобактеріальної терапії при застосуванні існуючої ДОТС-стратегії контролю за туберкульозом.

Феномен медикаментозної стійкості мікобактерій туберкульозу, загрозливі темпи її поширення у багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні, є результатом впливу біологічних, медичних, соціальних і економічних факторів.

На час епідемії туберкульозу одним із пріоритетних напрямків у системі протитуберкульозних заходів є підвищення рівня своєчасної  ефективної діагностики. Хворі з невстановленим діагнозом створюють велику епідемічну небезпеку, особливо для дітей. Етіологічне підтвердження діагнозу туберкульозу за допомогою бактеріологічних і молекулярно-генетичних досліджень гарантованої якості, сучасне облаштування бактеріологічних лабораторій протитуберкульозних закладів України є основою сучасної клінічної фтизіатрії.

Полтавська область має лабораторію з діагностики туберкульозу, де втілена система зовнішнього та внутрішнього контролю якості. Нею передбачено 5 етапів: комплексне мікроскопічне дослідження, молекулярно-генетична діагностика, дослідження діагностичного матеріалу з виявлення живої культури, остаточна ідентифікація виділеного збудника, визначення чутливості до протитуберкульозних препаратів. Зусиллями науковців було розроблено автоматизований картріджний діагностичний тест на основі проб Molecular Beacons – «Xpert MTB/RIF», який може одночасно визначати M. tuberculosis та стійкість до R. Система використовує принцип напівгніздової полімеразної ланцюгової реакції  (ПЛР). Заклади загальнолікувальної мережі довгий час мали змогу проводити лише діагностику з виявлення кислотостійких бактерій методом світлової мікроскопії за Цілем-Нільсеном.  

З метою підвищення ефективності скринінгу діагностики туберкульозу госпітальні округи Полтавської області отримали тест-системи «GeneХpert MTB/RIF». Це дозволяє розширити доступ до ранньої діагностики туберкульозу, виявлення стійкості у хворого в закладах первинного, вторинного рівня надання медичної допомоги. Система призначена для скринінгу аналізу зразків, отриманих від пацієнтів, які раніше не лікувалися, у яких туберкульоз запідозрили на підставі клінічних даних.

Ромашка – символ боротьби з туберкульозом

Мікробіологічні дослідження з діагностики туберкульозу є найважливішою складовою діагностичного процесу як на етапі постановки діагнозу «туберкульоз», так і при контролі ефективності хіміотерапії.

Наталія Алієва, завідувач клініко-діагностичної лабораторії КП «Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Полтавської міської ради».

Ініційовано та відредаговано пресцентром ДОЗ.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

3 × 3 =