ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ НЕБЕЗПЕЧНИЙ УСКЛАДНЕННЯМИ

14 листопада – Всесвітній День діабету.

За даними міжнародної діабетичної федерації, сьогодні близько 300 мільйонів людей у світі страждають на цукровий діабет. Захворюваність на нього стрімко зростає вже кілька десятиліть. На Полтавщині на 1 січня цього року було зареєстровано 50798 хворих на діабет, із них отримують інсулін 8800 пацієнтів.

Цукровий  діабет – це тяжке прогресуюче хронічне захворювання, яке з’являється внаслідок нестачі в організмі людини інсуліну або зниження чутливості тканин організму до інсуліну. Воно спричиняє високий ризик розвитку інвалідизуючих мікросудинних і кардіоваскулярних ускладнень і може призвести до ураження зору (ретинопатії), порушень функціонального стану нирок (нефропатії), нейропатії, ампутації нижніх кінцівок та інших тяжких наслідків.

Це порушення обміну речовин характеризується постійною гіперглікемією з розладами вуглеводного, жирового і білкового метаболізму внаслідок дефектів секреції інсуліну, дії інсуліну або їх поєднання. Якщо цукровий діабет (ЦД) 1-го типу  виникає внаслідок повної відсутності ендогенної продукції інсуліну підшлунковою залозою, то причиною ЦД 2-го типу є підвищення глікемії через генетичну схильність, надмірне харчування, малорухомий спосіб життя, збільшення маси тіла із розвитком вісцерального ожиріння.

Зазвичай діагноз ЦД виставляли на підставі виражених симптомів, зумовлених гіперглікемією. Але протягом останніх десятиліть акцент зміщується на встановлення найбільш ранніх (асимптоматичних) стадій порушень вуглеводного обміну.

Діагностичні критерії ЦД, запропоновані ВООЗ у 1999 році, ґрунтуються на визначенні глікемії як натще, так і через 2 години після їжі, та проведення  глюкозотолерантного тесту.

Протягом останніх років значно змінилися ведення контролю компенсації цукрового діабету, тактика призначення пероральної цукрознижуючої терапії та інсулінотерапії. Істотного значення набуває самоконтроль хворим свого стану.

Основними принципами лікування ЦД є дієтичне харчування, помірне фізичне навантаження, пероральні цукрознижуючі препарати та інсулінотерапія.

Розрахунок добової калорійності проводиться індивідуально для кожного пацієнта в залежності від ідеальної маси тіла, особливостей професії – працює людина розумово чи фізично. Харчування має бути повноцінним і містити всі необхідні поживні речовини: білки, жири, вуглеводи, мінерали та вітаміни.

Інсулінотерапія призначається хворим із цукровим діабетом 1-го типу та значній частині людей з ЦД 2-го типу.

Препарати інсуліну відрізняються за своїм походженням, ступенем очищення, тривалістю дії та концентрацією. Людські інсуліни виробляються за допомогою сучасної генно-інженерної технології. Зараз вчені вивчають можливість введення інсуліну у вигляді інгаляцій.

Існує багато лікарських рослин, які за рахунок вітамінів, мікроелементів та біологічно активних речовин сприяють покращенню обміну речовин та зниженню рівня цукру в крові. Найчастіше рекомендують стручки квасолі, листя та перетинки волоського горіха, листи чорниці, суниці. Цибуля, часник, петрушка, топінамбур теж позитивно впливають на вуглеводний обмін. На початку розвитку діабету 2-го типу дієта, фізичні навантаження та лікарські рослини можуть бути самостійним лікуванням.

Збалансоване харчування, фізичне навантаження, хороша медична порада, відмова від шкідливих звичок – ось основні моменти здорового способу життя. До речі, стиль життя, до якого входить дієтичне харчування і помірна фізична активність, може знизити ризик розвитку діабету 2-го типу на 60 відсотків.

Кожен українець мусить усвідомити, наскільки важливо запобігти захворюванню, щоб жити без діабету.

В. Михайлець

Володимир Михайлець, завідувач ендокринологічного відділення  КП “Полтавська обласна клінічна лікарня”

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

5 × 5 =