ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ ІІ ТИПУ: ВАЖЛИВО ЗНАТИ

Цукровий діабет – це група метаболічних захворювань, що характеризується гіперглікемією, яка є наслідком дефектів секреції інсуліну, дії інсуліну або обох цих чинників. Хронічна гіперглікемія при ЦД супроводжується ураженням, дисфункцією або недостатністю різних органів та систем, зокрема, очей, нирок, нервової системи, серця та кровоносних судин. Цукровий діабет другого типу або інсулінонезалежний цукровий діабет пов’язаний із виробленням неефективного інсуліну чи втратою чутливості тканин організму до інсуліну, наприклад, м’язів, печінки. Інсулін – це гормон, що допомагає глюкозі, що є джерелом енергії, потрапити в клітину. Інсулін синтезується бета-клітинами підшлункової залози й виділяється, коли рівень глюкози в крові підвищується (стан гіперглікемії). Бета-клітини підшлункової залози виробляють інсулін, але він або залишається в неактивній формі, або клітини організму перестають бути чутливими до нього. Настає так званий стан відносного дефіциту (недостатності) інсуліну.  Цукровий діабет ІІ — важке захворювання, яке все частіше починає зустрічатися у дітей. Профілактика цукрового діабету у дітей знижує ризик розвитку у них цього захворювання і супутніх йому ускладнень надалі.

Симптоми цукрового діабету

 ЦД 2-го типу може бути генетично обумовленим (полігенне успадкування), однак ключову роль відіграють фактори середовища (ожиріння [особливо абдомінальне] та низька фізична активність). Надмір вільних жирних кислот, які виділяє черевна жирова тканина, викликає «ліпотоксичність» — збільшене окиснення жирів призводить до гальмування гліколізу у м’язах, а у печінці призводить до посилення глюконеогенезу, що вимагає компенсаційної секреції інсуліну β-клітинами та може призвести до поступового виснаження їх резерву і порушення метаболізму глюкози. Діти з надмірною вагою, ожирінням знаходяться в групі ризику захворіти на цукровий діабет 2 типу. Ознаки відносного дефіциту інсуліну настають повільно та непомітно. Згідно зі статистичними даними клініки Майо (США), приблизно 40% дітей хворих на цукровий діабет 2 типу не мали жодних скарг, а хворобу було виявлено тільки під час медичних оглядів.

Профілактика діабету другого типу полягає в постійному контролі харчування і нормалізації маси тіла. Всім особам, чия маса тіла перевищує норму, необхідно якнайскоріше переглянути свій раціон і домогтися зниження ваги до нормальних показників. Величезну роль у зниженні ваги грає рухова активність пацієнта. У лікуванні цукрового діабету важливі посильні фізичні навантаження як профілактика гіподинамії. Активний спосіб життя піде на користь пацієнту і є хорошим профілактичним засобом у профілактиці ускладнень цукрового діабету.

Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих правилах здорового способу життя:

• підтримуйте вагу тіла у нормі;

• будьте фізично активними та приділяйте не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності;

• дотримуйтесь здорового харчування, зменшуйте кількість цукру, насичених жирів і збільшуйте споживання клітковини – овочів та фруктів;

Щоби зменшити ризик появи діабету, мініізуйте споживання або взагалі відмовтесь від добавок цукру та попередньо оброблених продуктів харчування, включно з обробленими зерновими продуктами (борошно, білий рис). Краще – замініть на цільнозернові. Збільшуйте споживання клітковини – овочів та фруктів. Фрукти та овочі, які не містять крохмалю, повинні складати щонайменше половину щоденного раціону.

Бобові культури (сочевиця, боби, нут, горох) також містять багато клітковини та корисного для здоров’я рослинного білка. Люди, які їдять багато продуктів з високим вмістом клітковини, як правило, з’їдають менше калорій, не набирають надмірної ваги, а отже мають менший ризик розвитку діабету.

 Відповідне споживання калорій повинно забезпечити збереження ідеальної маси тіла або поступове зниження маси тіла в осіб з ожирінням чи надлишком ваги:

Зниження маси тіла не повинно перевищувати 2 кг/тиж., корисним є поступове зниження на 0,5–1 кг/тиж. Зниження маси тіла на ≥5 % відносно вихідної маси асоційоване з помітним покращенням контролю ЦД.

Фізичне навантаження

З огляду на численні позитивні сторони фізична активність є обов’язковою складовою лікування хворих на ЦД.

Систематичне фізичне навантаження є одним із основних методів лікування ЦД 2-го типу — його метою є зниження маси тіла та резистентності тканин до інсуліну;

Пацієнт повинен систематично (найкраще щоденно, напр. впродовж 30–45 хв) виконувати помірно інтенсивне фізичне навантаження, що пристосоване до загального стану здоров’я та попереднього стилю життя.

 • в дитячому віці кращою профілактикою хвороби стане грудне вигодовування, оскільки натуральне молоко містить цінні елементи, які зміцнюють імунітет дитини і захищають його від можливих інфекційних захворювань, що провокують діабет.
 • в період дорослішання правильне харчування також залишається ключовим фактором у підтримці балансу цукру в крові. Уже в дошкільному віці діти повинні розуміти, що потрібно їсти багато овочів і фруктів, рибу і каші
 • важливо контролювати вагу дітей. Необгрунтований набір маси тіла і підвищений апетит повинні серйозно насторожити дорослих.
 • батьки також повинні стежити за режимом сну малюка і обов’язково приділяти достатню кількість часу рухливим іграм, особливо з огляду на, що діти сьогодні чи не з пелюшок тягнуться до комп’ютера , у якого можуть сидіти недозволено довго.
 • ризики появи діабету знизяться, якщо не допускати скупчення в організмі дитини вірусів та інфекцій, які можуть стати потужним поштовхом для порушення вуглеводного обміну і запуску аутоімунний процесів.
 • в профілактиці діабету у дітей важливо приділити увагу їх психологічного комфорту, спілкування з однолітками і атмосфері в сім’ї. Сильні стреси, страхи і потрясіння можуть викликати не просто неспокійна поведінка, але і стати поштовхом до розвитку серйозного захворювання, наприклад, цукрового діабету.

Як вже було згадано, при ризику розвитку цукрового діабету потрібно особливу увагу приділити раціону харчування. Як правило, новий режим харчування приймає вся сім’я.

 • підшлункова залоза придбає чіткий режим роботи і буде виробляти інсулін і ферменти, коли це необхідно.
 • смачне і солодке — це не тільки цукерки та печиво, але також корисне морозиво домашнього приготування (з йогурту), сухофрукти і ягоди . Як і у випадку з основними стравами, можна залучати дитини до створення нешкідливих десертів.
 • В раціоні будь-якої людини, схильного до ризику розвитку цукрового діабету, має бути присутня клітковина. Не всі діти з задоволенням будуть їсти висівки, але їх можна додавати в страви (наприклад, в кашу).Батькам потрібно буде звикнути до підрахунку калорій, які споживає малюк, і намагатися організувати його зайнятість таким чином, щоб він багато гуляв , грала в рухливі ігри. Ні в якому разі не варто класти дитину спати відразу після обіду. Щоб запустити процес перетравлення їжі, організму потрібен час і чуйний мозок.
 • Дітей, які перебувають в групі ризику по розвитку діабету, варто записати в спортивну секцію або на танці. Це стане відмінною профілактичним заходом проти діабету. В процесі роботи м’язи «спалюють» небезпечні для потенційного діабетика вуглеводи. Організму нічого відкласти про запас.
 • Рухомий дитина набагато менше ризикує захворіти на діабет
  Як показує практика, діти звикають до певного раціону, особливо якщо так харчується вся сім’я. Виробивши певну харчову поведінку в дитинстві, підлітку, а потім і дорослій людині буде простіше ставитися до обмежень, необхідним для здоров’я і ведення повноцінного життя.
 • Профілактика цукрового діабету у дітей полягає у вихованні у них дбайливого ставлення до свого організму і виробленню здорового харчової поведінки. Також велику роль в профілактиці даного захворювання відіграє підтримка спокійній психологічної обстановки в родині і рухова активність дитини.

Світлана Пошивайло,  лікар-ендокринолог дитячий  КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», дитяче поліклінічне відділення №2

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

19 + 10 =