ЦЕ СТОСУЄТЬСЯ КОЖНОГО! НЕ ДАЙ ВІРУСАМ ШАНСУ!

20 листопада 2020 року розпочався осінній Європейський тиждень тестування. З цієї нагоди у КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я» відбулося засідання «круглого столу» «Проблема вірусних гепатитів та ВІЛ стосується кожного». У ньому взяли участь провідні фахівці в галузі інфекційних захворювань та журналісти. Всі учасники зібрання мали змогу пройти експрес-тестування на ВІЛ, вірусні гепатити В і С.

Найпершими пройшла тестування знімальна група телеканалу «Центральний». Журналісти  отримали дотестове та післятестове консультування щодо профілактики інфікування вірусами гепатиту та імунодефіциту людини  від соціального працівника БО «Світло надії» Марії Переверзової. Забір біоматеріалу проводила медична сестра Альона Даниленко.

ВЕРХІВКА АЙСБЕРГУ

Протягом найближчого тижня Центр громадського здоров’я активно працюватиме над тим, щоб залучити до тестування якомога більше мешканців області. Адже, за прогнозами науковців, знають про свій позитивний статус  лише 20 відсотків людей, інфікованих гепатитом С, та близько 9 відсотків – інфікованих гепатитом В.

Ніна Дурдикулиєва, керівник Полтавського обласного центру громадського здоров’я, попросила журналістів донести до населення вкрай важливу інформацію: ліки проти гепатитів та ВІЛ в області є в достатній кількості. Ще недавно лікування гепатиту С було непосильним тягарем для сімейного бюджету, а черги на лікування за державні кошти – довжелезними. Наразі ж ситуація протилежна. Потрібне лише бажання пройти тест і у разі позитивного результату – не панікувати, не впадати у відчай, а негайно звернутися до фахівців. Чим раніше це станеться, тим швидше вірус буде знешкоджено.

Експерт Департаменту охорони здоров’я ОДА за напрямом «Інфекційні хвороби» Лідія Войтенко розповіла, що реєстр хворих на вірусні гепатити в області ведеться із 2002 року. Переконання в тім, що на гепатити В і С хворіють лише якісь певні групи населення, вже давно стало міфом. Хворіють усі! Область посідає 3-4 місце в Україні за кількістю виявлених випадків. Пацієнтів із хронічним гепатитом С перебуває на обліку близько 5 тисяч, і близько тисячі – з гепатитом В.  Але це – лише верхівка айсберга.

«Дуже часто, – говорить Лідія Войтенко, – виявляємо запущені форми хронічних гепатитів, коли фіброз печінки наближається до цирозу. Люди «списують» загальну слабкість чи пожовтіння шкіри на різні причини, замість обстежитися. Тоді як лікувати гепатит ми можемо на різних стадіях, безкоштовно».

Лікар закликала не боятися тестування. Попри «червону зону», «локдаун», обласна інфекційна лікарня приймає пацієнтів за направленнями з районів та призначає лікування.

БІЛЬШІСТЬ ІНФІКОВАНИХ ДІТЕЙ НАРОДЖЕНІ ІНФІКОВАНИМИ МАТЕРЯМИ

Про це розповіла Юлія Сивоглаз, дитячий лікар-інфекціоніст КП «Полтавська міська дитяча клінічна лікарня ПМР».  До півторарічного віку важко встановити, хвора дитина чи здорова, якщо її народжує мама, інфікована ВІЛ  або гепатитом.  За такими дітьми проводиться спостереження.  Своєчасно проліковані малюки мають гарні прогнози.

Дуже важливо обстежувати підлітків. Вони рано починають статеве життя, будучи вкрай необізнаними щодо безпечної поведінки та профілактики інфікування. 

«Дуже приємно спілкуватися з молоддю, яка приходить на обстеження парами, – розповіла в.о. заступника директора КП «Обласний цент р профілактики та бортьби з ВІЛ/СНІД» Тетяна Голубєва. – Найчастіше вони приймають свідоме рішення обстежуватися після якихось просвітницьких акцій». 

Наразі під диспансерним наглядом із приводу ВІЛ-інфекції перебуває понад 3,5 тисячі мешканців області, з них 80 відсотків уже отримують антиретровірусне лікування. Завдяки Програмі попередження вертикальної трансмісії,  дітки від ВІЛ-позитивних матерів народжуються здорові. Наразі на обліку перебувають 68 дітей, які отримують антиретровірусне лікування.

«Із 2006 року ВІЛ «пішов у народ», – наголошує Тетяна Голубєва, – зараз понад 60 відсотків інфікованих мають вищу освіту, ніколи не належали до жодних груп ризику. Майже третина з них на момент виявлення мали 4-ту стадію захворювання, тобто жили з ВІЛ багато років і встигли інфікувати інших людей». 

Швидке тестування дозволить перервати цей ланцюг, виявити хворобу на ранніх стадіях і повернути людей до повноцінного життя.

ПРЕСБРИФІНГ

На відеозв’язок із учасниками круглого столу та журналістами вийшли регіональний координатор Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА» Яніна Стемковська та директорка філії «Легалайф-Україна» Марина Грідіна. Більше 3 років вони говорять уголос про свій статус та про проблеми ВІЛ-інфікованих.

Яніна Стемковська дізналася про свій позитивний ВІЛ-статус у 1995 році. На той час вона перебувала у місцях позбавлення волі. Ні про яке лікування не йшлося, та й сам діагноз спочатку не сприйняла. Натомість психолог запропонував розписатися у відомості про те, що вона …не планує покінчити життя самогубством. До призначення АРТ-терапії, як каже сама, «дожила з дуже поганими показниками». Сьогодні жартує, що «на помираючу – не схожа». Натомість активно займається громадською діяльністю.

Досвідом життя з ВІЛ поділилася Марина Грідіна – як втікала від соціальних працівників, не лікувалася, опинилася «на дні». Аналіз на ВІЛ здала, але про позитивний статус дізналася випадково через довгий час. Сприйняла його, як вирок. Підтримав і допоміг впоратися з депресією чоловік – повів дружину до психологів, інфекціоністів. І з часом виявилося, що з цим діагнозом можна жити повноцінно, мати родину.

Яніна Стемковська та Ірина Грідіна відповіли на запитання журналістів.

Чому важливо пройти експрес-тестування якомога раніше? Тому що рання постановка діагнозу – це своєчасне лікування, це збереження імунної системи, зведення нанівець шкідливого впливу вірусу на організм. Пройти експрес-тест може кожен. Це займе 15 хвилин часу і, головне, збереже здоров’я. Не дамо вірусу шансу!

 КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

16 + 6 =