ТРИВАЄ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ. ВАКЦИНАЦІЯ – ЗАПОРУКА ЗДОРОВʼЯ

Важливість вакцинації полягає у простому – допомогти людям виробити імунітет від захворювання аби надалі не хворіти і не піддавати небезпеці своє життя. Вакцинація – надійний захист від інфекційних хвороб.

Одним із основних методів профілактики інфекційних хвороб є профілактичні щеплення. Деякі інфекційні хвороби зустрічаються настільки рідко, що створюється ілюзія, наче вони перестали бути страшними і небезпечними, а значить і захищатися від них тепер немає необхідності. Проте не слід забувати, що благополучна епідеміологічна ситуація досягнута багато в чому завдяки застосуванню вакцин.

За оцінкою ВООЗ щороку вакцини рятують життя від 2 до 3 мільйонів людей і ця цифра могла би збільшитися ще на 1,5 мільйони, якби охоплення вакцинацією було глобальним.

Вакцинуватися мають усі: як дорослі так і діти.

Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень в Україні дитина отримує захист від 10 смертельно небезпечних захворювань, а саме: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюку, правцю, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи і паротиту.

Наразі йде робота над розширенням Календаря щеплень. З 2022 року планується включити до обовʼязкових профілактичних щеплень пневмококову вакцину. На сьогодні відомо вже 27 захворювань, які можна попередити вакцинацією.

Дитину слід захистити від інфекцій до того, як вона почне активно контактувати з іншими дітьми у дитячому садочку або на дитячому майданчику.

Головна ціль проведення масових щеплень – створити колективний імунітет ( не менше 95% щеплених дітей ) з метою захисту не лише однієї конкретної людини, а всього населення, аби повністю встановити контроль над інфекцією.

Після народження, в першу добу життя, дитина повинна отримати щеплення проти гепатиту В. Чому в першу добу життя і чому саме  проти гепатиту В? Тому, що гепатит В є дуже небезпечним захворюванням і має велике значення, коли дитина інфікувалася цією хворобою. Якщо інфікування відбулося відразу після народження або на ранніх етапах життя, то у 90 відсотків захворілих буде хронічний гепатит В, який закінчиться смертельно – небезпечними ускладненнями –  цирозом або раком печінки.

Лікування даної інфекції симптоматичне, специфічного лікування немає, тому єдиний спосіб вберегтися від цієї хвороби – вакцинація.  

Туберкульоз існує на світі приблизно так давно, як і людство. Хвороба не є вакцинокерованою, але вакцина БЦЖ (BCG) має достатньо високу профілактичну активність, яка при вакцинації новонароджених становить – 70 – 85% : дитина практично цілком захищена від генералізованих форм туберкульозу (дисемінований туберкульоз та туберкульозний менінгіт), які без лікування зазвичай закінчуються летально.

В Україні зберігається несприятлива епідемічна ситуація з туберкульозу. Відмічається високий рівень поширеності цієї інфекції та ріст числа вперше виявлених хворих, відносно молодого віку, з тяжким прогресуючим перебігом.

Кашлюк – інфекційне захворювання, яке має тяжкий перебіг та може закінчитися ускладненнями у вигляді судом, енцефалопатії (ураження мозку), апное (зупинки дихання) та смертю дитини. Хвороба  небезпечна для дітей перших двох років життя і смертельно небезпечна для дітей у віці до 6 місяців. Сприйнятливість до хвороби сягає 90% ( тобто при контакті не вакцинованого і того хто не хворів кашлюком з хворим, вірогідність захворіти дорівнює 90%). До початку вакцинації проти хвороби, кашлюк, як причина смерті дітей, займав провідне місце серед респіраторних інфекцій. Доведено, що щеплення дуже добре захищає від важких форм кашлюку.

У країнах європейського простору (Німеччина, Велика Британія, Франція та інших) практикують щеплення вагітних жінок від дифтерії, правця та кашлюку зі зменшеним вмістом антигену, при кожній вагітності, але не пізніше ніж за два тижні до пологів, чим забезпечують захист дитини з народження до двохмісячного віку, тобто до того часу, коли її почнуть вакцинувати.

На жаль, ми в Україні не можемо забезпечити вакцинацію вагітних, тому дуже важливо, щоб найближче оточення дитини (батьки, дідусі, бабусі, брати, сестри, медичний працівник, який спостерігає дитину) було щеплене від усіх хвороб, від яких є затверджені вакцини (так звана «стратегія кокону»).

Щеплення від правцю забезпечують тільки індивідуальний захист людини, колективного імунітету не формують. Правець – захворювання , що вражає нервову систему. Проявляється тонічним напруженням поперечно-смугастих м’язів та генералізованими судомами з надзвичайно високою летальністю (85 – 95 %). Зараження відбувається при потраплянні спор із землею через травмовану шкіру або слизові. Земля на Полтавщині дуже благоприємна для розвитку збудника, ним легко інфікуватися при наявності дефектів шкірних покривів та слизових оболонок. За останні пʼять років у регіоні зафіксовано два смертельних випадки від правцю. Люди були не щеплені від даної хвороби.

У 2019 році в Україні було зафіксовано 20 випадків дифтерії.

В довакцинальний період у нашій державі захворювало на цю недугу від 40000 до 80000 тис. дітей щорічно, а летальність від даної патології складала майже 50% – від загальної кількості хворих, помирала кожна друга людина. Не зважаючи на адекватне лікування, 5-10% випадків дифтерії закінчуються летально, ризик смерті значно підвищується у дітей молодших 5 років (кожна 5 дитина має шанс загинути!).

У випадках виникнення захворювання в вакцинованої особи, дифтерія перебігає легко, летальність від дифтерії у вакцинованих у 10 разів менша, ніж у не вакцинованих, а параліч ( одне з важких ускладнень ) зустрічається в 5 разів менше.

В Україні у 2015р.  був зареєстрований спалах вакциноспорідненого поліомієліту на Закарпатті, який виник у результаті низьких рівнів вакцинації дітей від цієї хвороби у попередні роки. Завдяки загальнонаціональній трьохтуровій кампанії з вакцинації, циркуляцію поліовірусу було припинено, а спалах в Україні подолано. На жаль, відсоток щеплених дітей лишається недостатнім, що створює умови до повернення поліо вірусу .

Гемофільна паличка типу В викликає небезпечні та клінічно поліморфні інфекційні хвороби: менінгіт, пневмонію, септицемію, епіглотит, остеомієліт, септичний артрит, які становлять загрозу для життя дітей раннього віку. Хіб – інфекції характеризуються важкими генералізованими формами з летальністю до 50 %,  численними ускладненнями та стійкою інвалідизацією до 20 % випадків.

Посилаючись на високу ефективність вакцини проти Хіб інфекції, ВООЗ в 1997 році рекомендувала включити універсальну імунізацію всіх дітей першого року життя в національні календарі вакцинації у всіх державах світу, в яких захворюваність залишається актуальною проблемою.

З 2016 року в Україні розпочався спалах кору, який тривав до 2020 року включно, під час якого захворіло більше 55000 осіб. На жаль, він був очікуваним, тому, що за спільною оцінкою ВООЗ та ЮНІСЕФ у 2016-му році, Україна була на другому місці серед країн з найнижчим охопленням імунізацією у світі.

Кір – це небезпечне захворювання, що вражає не лише дітей, а й дорослих, не захищених вакцинацією.  З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон.

При правильній вакцинації імунітет розвивається у 95- 98 % дітей та триває пожиттєво.

Довгі роки краснуху вважали легкою «дитячою» хворобою, та,  вивчаючи інфекцію, виявили, що захворювання вагітної ( яке може протікати в стертій формі ) призводить до інфікування плоду та розвитку синдрому вродженої краснухи. Найбільш часті прояви цього синдрому – сліпота, глухота, вроджені вади серця, розумова відсталість, дефекти внутрішніх органів та кісток. У 15 %  випадків краснуха у вагітних спричинює викидні чи мертво народжування. Дві дози вакцини забезпечують довічний захист від захворювання.

До  Національного календаря профілактичних щеплень належить і вакцинація проти епідемічного паротиту. Захворювання небезпечне своїми ускладненнями. До нього відносять ураження залоз організму – підшлункової, щитоподібної, слинних, статевих залоз та нервової системи – серозний менінгоенцефаліт. Вірус епідемічного паротиту у чоловіків здатен викликати безпліддя.

Зараз актуальною є вакцинація проти коронавірусної хвороби дорослих. Основною групою ризику тяжкого перебігу хвороби чи смерті є літні люди, люди з хронічними захворюваннями, медичні працівники, які працюють із хворими на COVID – 19.

Коронавірусна хвороба небезпечна тим, що її перебіг може супроводжуватися великою кількістю ускладнень і навіть призвести до смерті. Наслідком перенесеного захворювання може стати так званий «ковідний синдром»: надмірна втомлюваність, слабкість, когнітивні розлади, порушення дихання та ковтання, стійкий кашель та психологічні проблеми.

Отримані щеплення від COVID – 19 сформують імунітет до вірусу та захистять від інфікування чи тяжкого перебігу хвороби.

Вакцинація не може перевантажити імунну систему. При перенесенні захворювання навантаження на імунітет у кількасот разів вище, ніж при вакцинації. Навіть, якщо одночасно ввести вакцини проти 10 інфекційних захворювань, то буде задіяно лише 0,1% імунної системи дитини, тоді як при інфекційному захворюванні навантаження на імунну систему буде у кількасот разів вищим.  Необхідно також пам’ятати, що наша імунна система пристосована до контактів з величезною кількістю мікроорганізмів.

Інших перевірених ефективних способів попередження інфекційних захворювань не існує. Загартовування, повноцінне харчування та інші елементи здорового способу життя дуже важливі для здоров’я дитини. Але все це не може захистити її від інфекцій, проти яких проводиться вакцинація, та їх ускладнень.

Давайте пам’ятати, що право бути захищеним від хвороб є законним правом кожної дитини.  Будь-яка вакцина в сотні разів безпечніша, ніж те захворювання, від якого вона захищає.

Валентина ДУМЕНКО, завідувач обласного Центру  дитячої імунології КП «Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня»,  лікар – педіатр.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

17 − 4 =