ТРЕНІНГ «РОЗБУДОВА СИСТЕМИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я ПОЛТАВЩИНИ»: ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА

Визначити основні кроки подальшої розбудови системи громадського здоров’я Полтавщини допомогли обмін досвідом роботи у сфері громадського здоров’я від представників неурядових організацій, а також практичне виконання завдань учасниками тренінгу.

Обмін досвідом

Керівник проектів профілактики БО «Світло надії» Євгенія Козун  оголосила результати проведеного ними соціологічного компоненту дослідження стану громадського здоров’я Полтавської області:

Є.Козун

«Соціологічне дослідження було проведене за якісною стратегією і складалося із двох компонентів – експертного опитування у форматі напівструктурованих інтерв’ю та фокус-групового обговорення за участі керівників закладів охорони здоров’я первинного і вторинного рівнів. Метою було встановити рівень обізнаності у сфері громадського здоров’я, сформувати перелік основних проблем та виявити успішні кейси у сфері громадського здоров’я, які реалізуються в регіоні. У ньому взяли участь 42 представники органів місцевого самоврядування і виконавчої влади, головних лікарів та директорів закладів охорони здоров’я первинного і вторинного рівнів, місцевих ЗМІ з Полтави, Кременчука, Горішніх Плавнів, Шишак та Диканьки».

Цікавим результатом проведеного дослідження для учасників тренінгу стало визначення респондентами регіональних проблем: зниження колективного імунітету, низьку активність медиків у ЗМІ і потребу зміни каналів комунікації, низький рівень культури і відповідальності громадян, підвищений вміст фтору у питній воді, алергізацію населення, проблеми із сортуванням сміття та утилізацією лікарських засобів, забруднення і цвітіння води річки Дніпро.

Найбільш пріоритетними компонентами системи громадського здоров’я експерти вважають: профілактику і контроль за поширенням захворювань, імунізацію населення, інформаційно-просвітницьку роботу, покращення екологічної ситуації, комфортні умови для життя та розвитку.

На запитання «Хто має розвивати громадське здоров’я?» респонденти відповіли: місцева влада, сімейна медицина, лідери громадської думки.

Основні заходи, які фінансують з місцевого бюджету: фізичний розвиток (спортивні секції, інфраструктура); ментальне здоров’я (художня самодіяльність, гуртки); пропаганда здорового способу життя; профілактика захворювань (вакцинація, якість питної води, «Шкільне молоко» на Шишаччині).

Пані Євгенія повідомила про надані респондентами пропозиції: розробити державну програму у сфері громадського здоров’я. Медичній спільноті потрібно переорієнтовуватися з лікування наслідків до профілактики. Місцевій владі необхідно приділяти більше уваги профілактичній роботі та розробляти програми, які б містили більше заходів для покращення здоров’я населення. Керівництву установ і організацій всіх форм власності – приділяти увагу фізичному розвитку, руховій активності, психологічному благополуччю, вакцинації (у тому числі – від грипу) працівників та розглянути можливість запровадження системи мотивації для підлеглих, які турбуються про своє здоров’я і тривалий час не були на лікарняному. ЗМІ – не поширювати інформацію, яка стимулює антивакцинальні настрої, та пропагувати цінності здорового способу життя та активного довголіття. А головне: кожному громадянину – берегти своє здоров’я та дослухатись рекомендацій лікаря.

Результатами аналітичного компоненту дослідження стану громадського здоров’я Полтавщини та пропозиціями по розбудові громадського здоров’я поділився консультант із проведення досліджень ГО «Інститут аналітики та адвокації» Олександр Ткаченко.

О. Ткаченко

Він презентував збірку матеріалів «Громадське здоров’я Полтавщини», де дуже детально розписані всі компоненти цього дослідження. Поточне дослідження громадського здоров’я складалося з двох компонентів: аналітичного та соціологічного. Регіональний фокус – Полтавська область. У результаті вони сформували аналітичний звіт, який містить інформацію про думку опитаних експертів, затверджені антиалкогольні місцеві політики, закупівлі позакалендарних вакцин і контрацептивів, імплементацію національної концепції розвитку громадського здоров’я, фінансування регіональних програм, консультативно-дорадчі органи та багато іншого.

«Найбільший розрив між «роблю сам» і «мені винні» можна простежити в сфері громадського здоров’я. Як багато нарікань на відсутність державної політики, недостатню роз’яснювальну роботу, екологічні лиха, фастфудне харчування, і як мало ранкових зарядок, тверезих свят, переходів дороги на зелений, сміття в урнах, профілактичних відвідувань сімейного лікаря. Світовий досвід показує, що довголіття і міцне здоров’я досягаються завдяки якісним медичним послугам та профілактиці хвороб. Також важливі санітарно-гігієнічний моніторинг умов життєдіяльності, праці, водопостачання; контроль за інфекційними хворобами та популяризація здорового способу життя».

 Проведене колегами дослідження принесе значну допомогу основним гравцям сфери громадського здоров’я області у подальшій діяльності.

Практичне завдання

Учасники тренінгу отримали практичні завдання. Перше: з метою прийняття управлінського рішення, визначити структури та їх функції щодо збору, зберігання та використання інформації з трьох обраних питань – поширення гепатиту, цукрового діабету та вакцинації. Друге завдання: побудувати схеми співробітництва за обраною проблемою. Третє: спланувати та презентувати промоцію та адвокацію за визначеною темою (засоби та методи впливу на керівників громад та громаду в цілому).

Практична частина

Після виконання завдань, представники кожної з трьох груп пояснювали колегам – які кроки вони визначили для вирішення певної проблеми громадського здоров’я. Приємно, що всі учасники тренінгу визначили ефективне коло вирішення заданих проблем від збору статистичних даних до налагодження комунікаційної роботи на місцях з громадянами, місцевою владою, первинною ланкою МСД, ЗМІ.  Отже, вони на «відмінно» виконали завдання.

Практична частина

Підтвердженням їхньої участі у тренінгу стало вручення відповідних сертифікатів. Тренери попросили їх поділитися своїми враженнями, висловити зауваження та пропозиції. Думка одностайна: «такі тренінги дуже потрібні, навчання фахівців має бути постійним, обмін досвідом у сфері, що набирає свого розвитку – безцінний».

Учасники тренінгу

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

four − 3 =