ТРАВМАТИЗМ ТА ЙОГО ВИДИ

17 жовтня – Всесвітній день травм

Види травматичних ушкоджень

Травмою називається раптовий вплив на організм людини зовнішніх чинників (механічних, термічних, хімічних і т.д.), що призводять до порушення анатомічної цілісності тканин і функціональних порушень в них, що супроводжується місцевої та загальної реакціями організму.

Розрізняють такі види травматизму:

  1. Виробничий (промисловий, сільськогосподарський)
  2. Чи не виробничий (побутовий, транспортний
  3. Навмисний
  4. Військовий
  5. Дитячий
  6. Спортивний

Види травм

Найчастіше зустрічаються травми в результаті безпосереднього впливу механічної сили. Залежно від того, пошкоджено чи ні шкірні оболонки, розрізняють закриті ушкодження (розриви, переломи кісток, вивихи) і відкриті ушкодження рани.

1. Гостра травма – одночасний вплив різних зовнішніх факторів на організм людини, що приводить до порушення структури анатомічної цілісності тканин і фізіологічних функцій.

2. Хронічна травма – ушкодження, що виникають в результаті багаторазових і постійних, мало інтенсивних впливів одного і того ж травмуючого агента на певну частину тіла (більшість професійних захворювань).

Травми можуть бути ізольовані, множинні, поєднані і комбіновані.

1. Ізольована травма – пошкодження одного органу або в межах одного сегмента опорно-рухового апарату (наприклад, перелом плеча, перелом стегна, розрив селезінки).

2. Поєднана травма – пошкодження опорно-рухового апарату і одного або декількох внутрішніх органів, включаючи головний мозок (наприклад, перелом кісток тазу і розрив сечового міхура, перелом стегна та забій головного мозку).

3. Комбінована травма – ушкодження, що виникає в результаті впливу механічних факторів – термічних, хімічних, радіаційних (наприклад, перелом кісток у поєднанні з опіками, рани і радіоактивні поразки).

Рани

Раною називається порушення цілісності покривів тіла (шкіри слизових оболонок) під впливом зовнішнього насильства.

Проникаючі рани – це рани, сполучені з порожниною (рани грудної клітини, живота, голови, суглоба).

Залежно від характеру поранення розрізняють різані, колоті, рубані, забиті, скольнірованние, розтрощені, укушені, вогнепальні й інші рани.

Незалежно від походження рани їй притаманні такі симптоми: біль, зяяння, розбіжність країв, кровотеча.

Із загальних симптомів може з’явитися шок.

Закриті пошкодження м’яких тканин

До закритих пошкоджень м’яких тканин відносяться удари, розтягування і розриви.

1) Забій – механічне пошкодження м’яких тканин або органів, не супроводжується порушенням цілісності шкірних покривів. Забій виникає при ударі тупим предметом по якомусь ділянці тіла (найчастіше це кінцівку, голова) або, навпаки, при падінні на твердий предмет. Для забиття характерні наступні симптоми: біль, припухлість тканин, крововилив, порушення функцій.

2) Розтягнення – надмірне перенапруження тканин під впливом зовнішньої сили у вигляді тяги.

У результаті зовнішньої дії суглобові поверхні тимчасово розходяться за межі фізіологічної норми; при цьому суглобова сумка і зміцнюючі її зв’язки і м’язи не ушкоджуються. Часто спостерігається розтягнення зв’язок гомілковостопного суглоба – наприклад, при підкрученням стопи під час падіння. Розтягування і частковий надрив зв’язок і кровоносних судин супроводжується припухлістю в області суглоба, виникає в результаті крововиливу і асептичного запалення.

3) Розрив – пошкодження м’яких тканин в результаті швидкого впливу сили у вигляді тяги, що перевищує анатомічну опірність тканин. Спостерігаються розриви м’язів, зв’язок, фасцій, капсули, суглобів, сухожиль, судин і нервових стовбурів.

Найчастіше виникають розриви зв’язок: гомілковостопного, колінного і променевозап’ястного суглобів.

Нерідко одночасно з розривом зв’язкового апарату можливе пошкодження капсули суглоба. Розриви зв’язок можуть спостерігатися як у місцевих їх прикріпленнях, так і по їх довжині. Якщо розрив зв’язкового апарату супроводжується пошкодженням суглобової капсули, то, як правило, кров потрапляє в порожнину суглоба і утворює гемартроз. Особливо це характерно для колінного суглоба з пошкодженням внутрішньосуглобових зв’язок (бічних і хрестоподібних) і менісків.

Основними ознаками розриву м’яза є раптовий біль в місці розриву, поява видимого на око западання, нижче якого визначається випинання, припухлість, підшкірний крововилив, порушення функції кінцівки. При повному розриві м’язи ці симптоми можуть бути виражені нечітко. Остаточна діагностика такого пошкодження відноситься до компетенції лікаря.

Вивихи

Травматичним вивихом називається зміщення суглобових кінців кісток відносно один одного в результаті впливу сили (частіше непрямого), коли обсяг рухів в суглобі перевищує фізіологічну межу.

Травматичний вивих в будь-якому суглобі супроводжується крововиливом у суглоб, розривом суглобової капсули і пошкодженням навколишніх тканин.

Вивих виникає зазвичай при падінні на відведену кінцівку. При цьому постраждалі відзначають різкий «клацання», сильні болі і неможливість активних рухів у суглобі. Під час огляду виявляється ряд типових ознак вивиху: вимушене положення пошкодженої кінцівки (ротація кінцівки, зміна її довжини, деформація в області суглоба).

При обмацуванні зміщеною суглобовий кінець кістки нерідко може визначатися в незвичайному місці (наприклад, при вивиху плеча голівка плечової кістки визначається в пахвовій області).

При вивихах можуть пошкоджуватися розташовані в області суглоба нервові стовбури. Такі вивихи називаються ускладненими.

Найбільш часто спостерігається вивих плеча. При огляді, крім зазначених ознак, визначається западання м’яких тканин у верхній третині плеча, під акроміоном. Постраждалий намагається утримати здоровою рукою пошкоджену, нахиляючи тулуб убік ушкодження.

Переломи кісток

Перелом – це викликане механічним впливом порушення анатомічної цілісності кістки, що супроводжується пошкодженням навколишніх тканин і порушенням функцій пошкодженого сегмента тіла.

Переломи, що є наслідком патологічного процесу в кістках (пухлини, остеомієліт, туберкульоз), називаються патологічними.

Розрізняють закриті і відкриті переломи. При відкритих переломах кісткові уламки через пошкоджені м’які тканини сполучаються з зовнішнім середовищем. Пошкодження кістки виникають в результаті прямого або непрямого впливу травмуючого агента. Наприклад, при падінні на долоню відведеної руки можливий перелом в місці удару (пряма травма) або у віддаленому ділянці, де кістка більш тендітна, – в області шийки плечової кістки (непряма травма),

При незначній силі травмуючого агента уламки кістки можуть утримуватися подкостніцей і не зміщуватися – це поднадкостнічние переломи (переломи по типу зеленої гілки). У кістках, що мають губчасте будову (хребет, п’яткова кістка, епіфізи довгі трубчастих кісток), при травмі відбувається взаємне впровадження зламаних трабукул і виникають компресійні переломи.

При переломах відбувається порушення цілісності кістки по всьому її поперечнику. Тріщина (неповний перелом) являє собою порушення цілісності кістки, яка не захоплює всієї її товщини.

У більшості випадків переломи супроводжуються зміщенням уламків. Цьому сприяють виправлення і ступінь вираженості травмуючої сили, а так само рефлекторне скорочення м’язів у відповідь на травму.

Опіки

Опіком називається пошкодження тканин, викликане дією високої температури, хімічних речовин, випромінювань і електричного струму.

90-95% опіків є термічними; при цьому в 75% випадків їх причиною стають побутові травми, в 25-30% випадків – виробничі.

Найбільш часто виникають опіки від впливу полум’я, гарячої рідини, пара, а також при зіткненні з гарячими предметами. Для утворення опіку має значення не тільки температура травмуючого фактора, але і тривалість впливу.

Під впливом опіків в організмі потерпілого відбуваються різноманітні зміни, вираженість яких визначають такі чинники:

1. Глибина ураження. Для її характеристики застосовується чотирьох ступінчаста класифікація опіків.

2. Площа поразки. Зазвичай виражається у відсотках від загальної поверхні тіла і визначається різними способами.

3. Вік ураженого. У дітей і людей похилого віку шкіра більш тонка, тому аналогічні опіки викликають у них глибоке ураження. Крім того, в силу фізіологічних особливостей опіки у них протікають важче.

4. Стан здоров’я постраждалого, перенесені хвороби.

Відмороження

Відмороження – це ураження тканин тіла, викликане тривалою дією низьких температур. У розвитку відмороження важливу роль грають так само сприятливі фактори, що сприяють посиленню холодного дії.

Серед метеорологічних факторів велике значення має вологість повітря. Люди легше переносять морозну погоду, коли повітря сухе і мало рухливий, ніж сиру і вітряну, коли температура близька до нуля.

Описано численні випадки відмороження при температурі -5 – 10 ° С Підвищення – вологості повітря підвищує його теплоізоляцію і сприяє збільшенню температури; крім того, знижуються теплоізоляційні властивості одягу та взуття.

Іншим метеорологічним чинником, що сприяє відмороження, є сила вітру.

Важливе значення при виникненні відмороження мають індівідуальнуние адаптаційні здатності організму (наприклад, корінне населення північних районів рідко піддається відмороження) і так звана теплоізоляційна захищеність. Це поняття включає не тільки вид теплоізоляційного матеріалу (шерсть, повсть і т.д.), але і здатності його використання. Навіть сама тепла, але тісне взуття призводить до набряклості кінцівок, порушення кровообігу в них і тим самим сприяє виникненню відморожень.

Велику роль відіграє загальна опірність організму. Травма, поранення, хронічні захворювання сприяють виникненню відмороження. Відмороження може статися в результаті алкогольного сп’яніння, при якому тепловтрати організму підвищуються через розширення судин і підвищеного потовиділення. Основною причиною при загибелі тканин при дії низьких температур є розлад кровообігу; що виникає внаслідок цього некроз тканин в переважній більшості випадків є вторинним.

Володимир Хомрач, лікар ортопед-травматолог КП «Обласна клінічна лікарня відновного лікування та діагностики з обласними центрами планування сім ї та репродукції людини медичної генетики».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

five + 20 =