ТРАВМАТИЧНІ ПОШКОДЖЕННЯ ОКА З ВНУТРІШНЬООЧНИМИ СТОРОННІМИ ТІЛАМИ

24 вересня – Всесвітній день здоров’я сітківки ока

Травматичні пошкодження ока та їх наслідки протягом тривалого часу як в Україні, так і в усьому світі продовжують займати провідні позиції серед причин звернення за невідкладною допомогою, а також серед причин зниження зору, односторонньої сліпоти, втрати працездатності та інвалідності. Серед госпіталізованих в очних стаціонарах 25-42 відсотки становлять пацієнти із травматичними по­шкодженнями ока та їх наслідками. Це переважно молоді чоловіки найбільш працездатного віку; до того ж, згідно з прогнозом, частота травматичних пошкоджень ока, які призводять до погіршення зору та сліпоти, буде зростати в усьому світі.

Серед усіх видів травматичних пошкоджень ока особливо складними є проникаючі поранення ока з внутрішньоочними сторонніми тілами (ВОСТ), які, згідно з даними світової літератури, зустрічаються приблизно в 1/3 таких хворих.

Проникаючі поранення ока з ВОСТ супроводжуються різноманітними клінічними й морфологічними змінами, обумовленими такими основними факторами, як об’єм та структурні особливості пошкоджених тканин, величина, форма, шлях проходження та остаточна локалізація ВОСТ, його хімічні особливості та термін перебування в оці. Дати загальний прогноз проникаючих поранень ока з ВОСТ практично неможливо.

Незважаючи на значні досягнення сучасної офтальмотравматології, результати лікування таких хворих нерідко залишаються невтішними: у ряді випадків загибель ока спричинена тяжкістю первинного ураження. Найчастіше такі травми виникають під час роботи з металом, вибухової травми, вогнепального поранення, дорожньо-транспортної пригоди тощо. Будь-яке пошкодження ока з ВОСТ, навіть коли воно дуже малих розмірів, слід вважати потенційно небезпечним. У деяких випадках ВОСТ відразу після травми може бути недіагностованим і довгий час залишатися в оці без будь-яких клінічних проявів. Але в більшості випадків це може призвести до серйозних проблем та сліпоти. Діапазон можливих ускладнень надзвичайно великий: від розвитку інфекції відразу ж після травми до розвитку симпатичного запалення надалі.

Сторонні предмети можуть бути металічними (магнітні або немагнітні), органічного або рослинного походження.

Особливою складністю клініки та нерідко невтішними результатами лікування відзначаються проникаючі поранення з локалізацією ВОСТ у задньому сегменті ока. Вони складають 70-80 % серед усіх видів локалізації.

При залізовмісних ВОСТ залізо відкладається у вигляді феритину й цитоплазматичних сидеросомів, головним чином в епітеліальних клітинах. Особливо при цьому страждають фоторецептори сітківки. При тривалому перебуванні осколка  в оці воно змінює свій колір внаслідок «заіржавіння».

При потраплянні в око мідного осколка може розвиватися халькоз. Частіше за все спостерігається гостре й жорстоке пошкодження внутрішніх оболонок ока. Морфологічно це проявляється утворенням внутрішньоочної гранульоми, що, як правило, швидко прогресує і призводить до проліферативної вітреоретинопатії, травматичного відшарування сітківки, панофтальміту та загибелі ока. Особливо токсичні мідний дріт, капсуль, що викликають гострий халькоз.

Значний вплив на перебіг травматичного процесу має термін перебування ВОСТ в оці, форма і гострота його країв. Так, наприклад, осколок скла з гострими краями може викликати постійне подразнення ока, у той час як воно довгий час може бути толерантним до осколка каменя з круглими краями. Більш виражену реакцію дають осколки органічного походження.

Проникаючі поранення ока з ВОСТ нерідко можуть ускладнюватися гемо­фтальмом, відшаруванням сітківки, ендофтальмітом.

Загальноприйнятою є думка, що ВОСТ має бути видалене якомога швидше. Але клінічні спостереження свідчать про те, що не в усіх випадках ВОСТ повинні видалятися в терміновому порядку. Відомо, що терміни видалення ВОСТ можуть коливатися від кількох годин до декількох місяців і навіть років після травми.

Оптимальні терміни видалення ВОСТ повинні визначатися такими основними факторами, як характер ускладнень, викликаних травмою, розміри та хімічні властивості, локалізація, відношення до оболонок ока, магнітні властивості ВОСТ, загроза або наявність ендофтальміту, можливість візуалізації та доступність ВОСТ для його видалення. У ряді випадків, особливо при локалізації ВОСТ у задньому сегменті ока та за відсутності абсолютних показань до їх термінового видалення, із метою підвищення точності та якості доопераційної діагностики, забезпечення оптимальних умов для оперативного втручання видалення ВОСТ доцільно відстрочити та провести його в плановому порядку.

Абсолютними показаннями до термінового видалення ВОСТ є загроза або розвиток інфекції, наявність високотоксичного (мідного чи рослинного походження) ВОСТ, великі за розмірами та масою ВОСТ.

Наталія Гайдар, завідувачка офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення для дорослих №1 КП «1-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради».                 

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

twenty − nine =