ТЕСТУВАННЯ-СВІДОМИЙ КРОК НАЗУСТРІЧ ЗДОРОВ’Ю. ПЕРЕВАГИ РАННЬОГО ВИЯВЛЕННЯ ВІЛ

Продовжується Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити

Знати – означає запобігти! Тестування – єдина можливість виявити, чи заражена людина вірусом ВІЛ-інфекції чи ні. Цей тест допомагає виявити ВІЛ за декілька років до того, як настануть клінічні прояви хвороби. Він здійснюється через простий аналіз крові.

ВІЛ може «ховатися» в організмі багато років без видимих симптомів, і єдиним способом виявити його є тестування на ВІЛ.

Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 25 днів – три місяці після зараження за допомогою спеціального аналізу крові, що виявляє антитіла до вірусу. Цей період після зараження і до появи антитіл до ВІЛ у крові називається “періодом вікна”.

Тестування на ВІЛ  безкоштовне! В Полтавській області, як і в Україні в цілому постійно проводяться  масові акції  тестування на ВІЛ у громадських місцях, навчальних закладах, підприємствах.

Згідно з нормативною базою, кожній особі, яка звернулася по тестування на ВІЛ-інфекцію, надається передтестова консультація. Під час такої консультації кожна людина має змогу поставити питання та отримати інформацію про ВІЛ-інфекцію, шляхи її передавання, оцінити з фахівцем свій ризик інфікування ВІЛ та розглянути можливості його зниження, отримати інформацію про організації, де можна отримати іншу допомогу, тощо. Після надання результату тестування на ВІЛ-інфекцію обов’язково роз’яснюється його значення та надається післятестова консультація.

Для покращення якості послуг з тестування на ВІЛ на первинному та вторинному рівнях, за ініціативи  Комунального підприємства «Обласний центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» та за підтримки міжнародних організацій  постійно проводяться тренінги, семінари для медичних працівників області, із залученням представників органів місцевого самоврядування з метою налагодження співпраці для прийняття рішень щодо вчасності і ефективності заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції.

Завдяки комплексу проведених заходів з 2018 року розширився  доступ до обстежень на ВІЛ-інфекцію, збільшилася кількість обстежень за допомогою швидких тестів. Загалом до надання послуг з тестування на ВІЛ було залучено 65 закладів охорони здоров’я. Завдяки цьому вдалося скоротити терміни встановлення пацієнтів на диспансерний облік та наблизити їх до лікування. Були розроблені «Маршрути пацієнта по тестуванню на ВІЛ» для первинної ланки на місцевому рівні. Заклади охорони здоров’я збільшили закупівлю швидких тестів для діагностики ВІЛ за рахунок місцевих бюджетів. Продовжилося  безкоштовне забезпечення швидкими тестами за рахунок впровадження проектів AHF (Фундація АНТИСНІД), HL Network, HL Alliance, PEPFAR.

У Полтавській області щороку проводиться близько 60 тисяч досліджень на ВІЛ-інфекцію, під час яких виявляється до 400 позитивних результатів. Варто зазначити про збільшення досліджень за допомогою швидких тестів. У 2020 році було проведено 13815 таких тестувань.

Впровадження діагностування ВІЛ за допомогою швидких тестів надало можливість отримувати  цю послугу в усіх закладах охорони здоров’я, мобільних амбулаторіях, та зменшити час очікування результату до декількох хвилин (15-20), а також зменшення часу між отриманням позитивного результату та початком антиретровірусного лікування. Таким чином збільшився відсоток доведення до диспансерного нагляду  в 2021 році до 96,3% . Це свідчить про якість проведення заходів серед груп підвищеного ризику по залученню їх до тестування, прицільне тестування, правильній диференціації  ВІЛ-індикаторних захворювань.

Знання про наявність хвороби дає можливість своєчасно почати антиретровірусне лікування та попередити її розвиток і прогресування. Діагностування на пізніх стадіях захворювання, низька прихильність  до антиретровірусного лікування, високий рівень дискримінації щодо ВІЛ-інфікованих, внутрішня стигма хворих людей – все це призводить до збільшення кількості померлих від СНІДу.

Раннє виявлення – це раннє  лікування, раннє лікування – це  можливість зберегти імунну систему та зменшити кількість вірусу в крові. Таким чином, із вірусом можна жити звичайним життям. Проте важливо не забувати про заходи безпеки.

Тетяна Голубєва, лікар-педіатр КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

seventeen + six =