СИМПТОМИ ДИТЯЧОЇ ОНКОЛОГІЇ

Слова «онкологія» та «рак» у кожного з нас викликають якщо не жах, то почуття приреченості, безнадійності. Словосполучення «дитячий рак» взагалі важко вкладається у свідомість. Ця хвороба приходить невідомо звідки, здається, що порятунку немає. У вересні 2001 року у Люксембурзі на черговій зустрічі Міжнародної конфедерації батьків, чиї діти хворі на онкологічні захворювання, було прийнято рішення про проведення Міжнародного дня дитини, хворої на рак. З 2003 року 15 лютого офіційно вважається Міжнародним днем дитини, хворої на рак. Вже близько 40 країн світу під патронатом Міжнародного товариства дитячих онкологів і за ініціативою Міжнародної конфедерації організацій батьків дітей, хворих на рак (ІСССРО) беруть участь у підтримку «Дня дітей, хворих на рак». Основна мета цього дня – покращити інформування суспільства про проблеми дитячих онкологічних хвороб. З 2003 року заходи з нагоди цього дня проводяться і в Україні.

Рак – небезпечне, важке, але в більшості випадків виліковне захворювання. І вдається це завдяки зусиллям лікарів, батьків та всіх небайдужих людей, хто допомагає діткам подолати цю хворобу. За даними Міністерства охорони здоров’я в Україні щорічно реєструється від 1000 до 1200 нових випадків злоякісних новоутворень у дітей. У дітей, на відміну від дорослих, причина раку доведена практично повністю. Дітки хворіють на рак не тому, що вони курять, вживають наркотики чи працюють на шкідливому виробництві… Дитяча онкопатологія виникає унаслідок генетичної поломки чи мутації. Майбутні батьки не задумуються, що буде з їхніми генами, коли вони ведуть аморальний спосіб життя. Генетична поломка у дитини виникає внаслідок передачі цієї поломки батьками, це стовідсотково спадковий фактор. Міжнародні організації, що займаються дитячою онкологією, проводять кампанії щодо раннього виявлення онкологічних захворювань, це робиться з метою кращого інформування громадськості про імовірні ознаки раку у дітей і тим самим збільшує шанси врятувати тисячі дитячих життів. Також лікарі-педіатри будь яких спеціальностей поінформовують родичів своїх пацієнтів щодо можливих симптомів та ознак, на які необхідно звернути увагу, а не ігнорувати їх. На жаль захворювання на рак дитина не “переросте”, тому ігнорувати певні зміни в дитячому організмі не можна!

Які симптоми повинні насторожити?

Біла пляма в оці, косоокість, сліпота, вирячені очі.

Набряк в животі/тазі, у голові чи шиї, у кінцівках, яєчках чи залозах. в Постійна висока температура більше, ніж два тижня, без видимої причини.

Втрата ваги, блідість, слабкість, легко з’являються синці чи кровотеча.

Біль у кістках, суглобах, спині, переломи.

Неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення,

Затримка психо-фізичного розвитку.

Головний біль більше, ніж два тижні з блюванням чи без нього, збільшення розмірів голови та ін.

Дуже важливо, щоб при наявності будь-якого з цих симптомів батьки відвели дитину до лікаря, до кваліфікованого спеціаліста для проведення подальших консультацій. Пам’ятайте – чим раніше буде встановлено діагноз, тим сприятливіший прогноз що до лікування. На жаль, таблетку, яку можна випити, щоб не виник рак, поки що не придумали. Найкраща профілактика дитячої онкології – здоровий спосіб життя та відповідальне батьківство. Окремо хочу виділити дитяче гематологічне відділення ДМКЛ у Полтаві. Це відділення із високим рівнем якості надання медичної допомоги та висококваліфікованим медичним персоналом. Люди котрі віддають себе повністю задля порятунку дитячих життів. Шана Вам та безмежна вдячність, дорогі колеги! І на останок хотів би сказати, що дитячий рак – це лише частина світових проблем, пов’язаних з раком, але для дітей та їх сімей це питання надії, мужності та рішучості… це різниця між життям і смертю. 15 лютого-це не день відчаю, а свято перемоги малюків і дорослих, лікарів, родичів хворих і всіх, хто не байдужий до чужого горя, над страшною недугою – злоякісними пухлинами дитячого віку. Бережіть себе та своїх близьких!

Святослав Фисун, лікар-педіатр КП «Обласний заклад із надання психіатричної допомоги ПОР”

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

20 + 6 =