«СВІТЛО НАДІЇ» СПРИЯЄ РОЗБУДОВІ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я ПОЛТАВЩИНИ

Система громадського здоров’я, як основа профілактичної медицини,  спрямована на збереження здоров’я населення і відповідно на зменшення витрат на медичне обслуговування. Одним з важливих компонентів системи є протидія розповсюдженню таких соціально-небезпечних хвороб як ВІЛ-інфекція, туберкульоз, вірусні гепатити та ін.

Відповідно до зобов’язань, Уряд України забезпечує перехід фінансування програм профілактики та лікування соціально-небезпечних хвороб з коштів міжнародних донорів (передусім Глобального Фонду) на державний бюджет та кошти місцевих громад. Починаючи  з 2019 року гарантований пакет профілактичних послуг та послуг соціального супроводу представників груп найвищого ризику фінансується за бюджетні кошти шляхом проведення закупівель таких послуг у неурядових організацій.

Як працює механізм залучення представників громадянського суспільства до процесів планування та реалізації заходів  боротьби з епідеміями  в рамках розбудови системи громадського здоров’я у Полтавській області? На це та інші питання ми отримали відповіді у фахівців Благодійної організації «Світло надії», організації яка вже протягом 20-ти років успішно працює у сфері протидії ВІЛ-інфекції, туберкульозу та наркозалежності.

Кореспондент: «Яка роль неурядових організацій у розбудові системи громадського здоров’я у нашій області?»

Сергій Жук – керівник напряму політики та комунікації БО «Світло надії»:

C. Жук

«Від самого початку представники нашої організації увійшли до складу міжсекторальної робочої групи (МРГ), члени якої взяли участь у розробці План розвитку системи громадського здоров’я на 2019-2020 роки який передбачає,  окрім іншого:

 • організацію міжсекторальної взаємодії у сфері протидії соціально-небезпечним хворобам;
 • розробку механізмів спільних скоординованих дій партнерських організацій у сфері громадського здоров’я.

        Ураховуючи потреби цільових груп, з якими ми працюємо, головний внесок нашої організації у розбудову системи громадського здоров’я це запровадження інноваційних механізмів у сфері фінансування послуг профілактики та соціального супроводу представників груп ризику, оскільки профілактика, в тому числі –соціально-небезпечних захворювань, одна з основних функцій громадського здоров’я.

Кореспондент: Ви сказали про інноваційні моделі фінансування, поясніть про що йде мова?

С.Ж.: «Передумовою впровадження нових моделей фінансування стали результати роботи команди Центру Громадського Здоров’я МОЗ України та експертів нашої організації. Пілотний проект із закупівлі послуг у сфері ВІЛ та туберкульозу був реалізований у нашій області  ще у 2018 році. В результаті протягом року, вперше в Україні, лікувальним закладами  була проведена закупівля соціальних послуг у неурядової організації:

 1. Полтавський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом (послуги профілактики та соціального супроводу ЛЖВ) – 4 210 056,00 грн.
 2. Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер (ДОТ-послуги та психосоціальний супровід пацієнтів з чутливим ТБ та МРТБ) – 6 098 304,00 грн.

Випробувані у Полтавській області моделі сьогодні запроваджені по всій Україні і успішно працюють.  До речі, замовниками послуг профілактики можуть бути не тільки лікувальні заклади. Сьогодні наші послуги у сфері громадського здоров’я закупають: ЦГЗ МОЗ України,  департамент культури, молоді та спорту Полтавської міської ради, управління соціального захисту Кременчуцької міської ради, та ін.

Кореспондент: «Які послуги найбільш актуальні сьогодні, в умовах карантину?»

Максим Петров – соціальний працівник БО «Світло надії»:

М.Петров

«Відповідно до рекомендацій ВООЗ, ми надаємо послуги профілактики, лікування та догляду у зв’язку з ВІЛ людям, які вживають ін’єкційні наркотики. До таких послуг належать:

 • обмін/видачі шприців (для більшої доступності чисті шприци краще видавати, а не обмінювати);
 • соціальний супровід пацієнтів програми замісної підтримувальної терапії ;
 • тестування на ВІЛ та консультування,  організація доступу  до антиретровірусної терапії (АРТ);
 • профілактика і лікування захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ);
 •  видача презервативів для людей, які вживають наркотики ін’єкційно, та їхніх сексуальних партнерів;
 • адресна інформація, навчання і комунікація для людей, які вживають наркотики ін’єкційно, та їхніх сексуальних партнерів;
 • профілактика, вакцинація, діагностика та лікування вірусних гепатитів;
 • діагностика і лікування туберкульозу (ТБ).

З початку 2020 року  послуги по супроводу пацієнтів АРТ отримали 345 осіб, Послуги профілактики – понад 2000 споживачів наркотиків, соціальним супроводом скористались 750 пацієнтів програми ЗПТ.

Звісно карантин вніс чималі зміни у систему надання послуг – консультування проводимо виключно он-лайн, при проведенні тестування  використовуємо засоби захисту і для себе і для клієнтів..

У зв’язку з відміною руху приміського транспорту та обмеженим проїздом у громадському, команда соціальних працівників не припиняє допомагати тим нашим клієнтам. За майже 2 місяці карантину подбали про 230 пацієнтів, які приймають антиретровірусну терапію: згідно призначенням лікарів доставляли препарати антиретровірусної терапії до осель полтавців.  Добрим словом підтримували людей, яким важливо розуміти, що вони не одинці зі своїми проблемами!»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

15 + eleven =