Система громадського здоров’я, як основа профілактичної медицини, спрямована на збереження здоров’я населення і відповідно на зменшення витрат на медичне обслуговування. Одним з важливих компонентів системи є протидія розповсюдженню таких соціально-небезпечних хвороб як ВІЛ-інфекція, туберкульоз, вірусні гепатити та ін.
Відповідно до зобов’язань, Уряд України забезпечує перехід фінансування програм профілактики та лікування соціально-небезпечних хвороб з коштів міжнародних донорів (передусім Глобального Фонду) на державний бюджет та кошти місцевих громад. Починаючи з 2019 року гарантований пакет профілактичних послуг та послуг соціального супроводу представників груп найвищого ризику фінансується за бюджетні кошти шляхом проведення закупівель таких послуг у неурядових організацій.
Як працює механізм залучення представників громадянського суспільства до процесів планування та реалізації заходів боротьби з епідеміями в рамках розбудови системи громадського здоров’я у Полтавській області? На це та інші питання ми отримали відповіді у фахівців Благодійної організації «Світло надії», організації яка вже протягом 20-ти років успішно працює у сфері протидії ВІЛ-інфекції, туберкульозу та наркозалежності.
Кореспондент: «Яка роль неурядових організацій у розбудові системи громадського здоров’я у нашій області?»
Сергій Жук – керівник напряму політики та комунікації БО «Світло надії»:

«Від самого початку представники нашої організації увійшли до складу міжсекторальної робочої групи (МРГ), члени якої взяли участь у розробці План розвитку системи громадського здоров’я на 2019-2020 роки який передбачає, окрім іншого:
- організацію міжсекторальної взаємодії у сфері протидії соціально-небезпечним хворобам;
- розробку механізмів спільних скоординованих дій партнерських організацій у сфері громадського здоров’я.
Ураховуючи потреби цільових груп, з якими ми працюємо, головний внесок нашої організації у розбудову системи громадського здоров’я це запровадження інноваційних механізмів у сфері фінансування послуг профілактики та соціального супроводу представників груп ризику, оскільки профілактика, в тому числі –соціально-небезпечних захворювань, одна з основних функцій громадського здоров’я.
Кореспондент: Ви сказали про інноваційні моделі фінансування, поясніть про що йде мова?
С.Ж.: «Передумовою впровадження нових моделей фінансування стали результати роботи команди Центру Громадського Здоров’я МОЗ України та експертів нашої організації. Пілотний проект із закупівлі послуг у сфері ВІЛ та туберкульозу був реалізований у нашій області ще у 2018 році. В результаті протягом року, вперше в Україні, лікувальним закладами була проведена закупівля соціальних послуг у неурядової організації:
- Полтавський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом (послуги профілактики та соціального супроводу ЛЖВ) – 4 210 056,00 грн.
- Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер (ДОТ-послуги та психосоціальний супровід пацієнтів з чутливим ТБ та МРТБ) – 6 098 304,00 грн.
Випробувані у Полтавській області моделі сьогодні запроваджені по всій Україні і успішно працюють. До речі, замовниками послуг профілактики можуть бути не тільки лікувальні заклади. Сьогодні наші послуги у сфері громадського здоров’я закупають: ЦГЗ МОЗ України, департамент культури, молоді та спорту Полтавської міської ради, управління соціального захисту Кременчуцької міської ради, та ін.
Кореспондент: «Які послуги найбільш актуальні сьогодні, в умовах карантину?»
Максим Петров – соціальний працівник БО «Світло надії»:

«Відповідно до рекомендацій ВООЗ, ми надаємо послуги профілактики, лікування та догляду у зв’язку з ВІЛ людям, які вживають ін’єкційні наркотики. До таких послуг належать:
- обмін/видачі шприців (для більшої доступності чисті шприци краще видавати, а не обмінювати);
- соціальний супровід пацієнтів програми замісної підтримувальної терапії ;
- тестування на ВІЛ та консультування, організація доступу до антиретровірусної терапії (АРТ);
- профілактика і лікування захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ);
- видача презервативів для людей, які вживають наркотики ін’єкційно, та їхніх сексуальних партнерів;
- адресна інформація, навчання і комунікація для людей, які вживають наркотики ін’єкційно, та їхніх сексуальних партнерів;
- профілактика, вакцинація, діагностика та лікування вірусних гепатитів;
- діагностика і лікування туберкульозу (ТБ).
З початку 2020 року послуги по супроводу пацієнтів АРТ отримали 345 осіб, Послуги профілактики – понад 2000 споживачів наркотиків, соціальним супроводом скористались 750 пацієнтів програми ЗПТ.
Звісно карантин вніс чималі зміни у систему надання послуг – консультування проводимо виключно он-лайн, при проведенні тестування використовуємо засоби захисту і для себе і для клієнтів..
У зв’язку з відміною руху приміського транспорту та обмеженим проїздом у громадському, команда соціальних працівників не припиняє допомагати тим нашим клієнтам. За майже 2 місяці карантину подбали про 230 пацієнтів, які приймають антиретровірусну терапію: згідно призначенням лікарів доставляли препарати антиретровірусної терапії до осель полтавців. Добрим словом підтримували людей, яким важливо розуміти, що вони не одинці зі своїми проблемами!»