СУЧАСНИЙ СТАН СЕСТРИНСЬКОЇ СПРАВИ

12 травня – Всесвітній день медичних сестер

Флоренс Найтінгейл

На 72 Генеральній асамблеї ВООЗ у зв’язку з 200 річчям з Дня народження британської реформаторки сестринської справи, засновниці першої школи медичних сестер Флоренс Найтінгейл, було прийнято резолюцію про оголошення 2020 року Міжнародним роком медсестринства.

Сестринська справа сьогодні – це самостійна галузь охорони здоров’я з достатньо чітко визначеними функціональними обов’язками, як щодо реабілітації пацієнтів, так і стосовно покращення якості їхнього життя.

У країнах із добре розвинутою системою первинної медико-санітарної допомоги ведення пацієнтів з багатьма хронічними захворюваннями здійснюється медичними сестрами. Досвід багатьох країн свідчить, що такий підхід забезпечує кращий результат, ніж традиційне лікування під керівництвом лікаря. Крім цього, він є більш економічним.

У Англії медичні сестри спеціалізуються на допомозі населенню з відповідними захворюваннями (цукровий діабет, бронхіальна астма тощо). У щоденній діяльності вони заміняють лікарів загальної практики: проводять амбулаторний прийом, забезпечують догляд і навчання пацієнтів, займаються  навчальною діяльністю, направленою на підвищення кваліфікації інших медичних і соціальних працівників. Сучасна модель ПМСД передбачає всебічну участь медичних сестер і акушерок в проведенні профілактичних заходів, призначенні обмеженого переліку ліків (крім підконтрольних препаратів), проведенні простих медичних обстежень, імунізації, первинного прийому пацієнтів, здійсненні контролю за здоров’ям матері й дитини, наданні допомоги геріатричним пацієнтам, роботі в сестринських клініках і наданні допомоги пацієнтам із хронічними захворюваннями, психічними розладами, наданні допомоги вдома й багато іншого.

Кваліфіковані медичні сестри можуть замінити лікаря при багатьох процедурах та маніпуляціях, і таким чином знизити потребу в кількості лікарів.

Розширення меж сестринської практики сприяє підвищенню доступності медичної допомоги, покращенню її якості та задоволенні потреб пацієнтів. Це дозволить зменшити навантаження лікаря і вивільнити його час для консультування й лікування пацієнтів. З іншого боку – підвищити професійний статус медичних сестер, їх відповідальність за пацієнта.

Ідеальна медична сестра – це ініціативна й наполеглива особистість із вираженими організаторськими здібностями, яка має реалістичну базу суджень, при цьому скромна, ввічлива, здатна до співпраці та надзвичайно відповідальна. Це чуйний наставник, щирий, безпосередній, разом з тим обережний, уважний, ввічливий, дружелюбний, відповідальний і впевнений спеціаліст.

Медична сестра – представник самостійної професії, яка володіє навичками комплексного, всебічного догляду за пацієнтами для полегшення їхніх страждань, повноцінної реабілітації, профілактики захворювань. У межах своєї компетенції вона володіє знаннями з психології та психотерапії. Задачі, які виконує сучасна медична сестра, роблять її професію багатогранною і технологічно складною.

Когорту середніх медичних працівників Полтавщини представляють понад 11 тисяч осіб, серед них – медичні сестри, акушерки, фельдшери та лаборанти. Медичних сестер наразі працює в медичній галузі області 8 тисяч 500. На первинній ланці медико-санітарної допомоги (сімейна медицина) – понад 2 тисячі медичних сестер, на вторинній – також понад 2 тисячі, на третинній – понад 4 тисяч 400.

Людмила Самолеліс, голова асоціації медичних сестер Полтавської області.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

19 − three =