СТРАТЕГІЧНІ НАПРЯМКИ РОБОТИ НА 2021 РІК ЩОДО ПРОТИДІЇ ТУБЕРКУЛЬОЗУ, ВІЛ/СНІДУ ТА НАРКОЗАЛЕЖНОСТІ

Як попереджати та далі протидіяти соціально небезпечним захворюванням на Полтавщині – ці та інші актуальні питання представники державних та неурядових організацій розглянули на засіданні Полтавської обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності

Заплановане засідання відбулось 02 березня у КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради» під головуванням першого заступника голови облдержадміністрації, голови Полтавської координаційної ради Дмитра Луніна.

Члени ради розглянули та обговорили низку актуальних питань порядку денного засідання.

Голова  координаційної ради Дмитро Лунін виніс на затвердження План роботи ради на 2021 рік на основі пропозицій членів ради. Дмитро Сергійович наголосив, що «навіть в умовах карантину люди повинні мати доступ до вчасного виявлення туберкульозу, ВІЛ-інфекції та їх безперервного лікування. Триває реформування закладів. Незабаром у корпусі протитуберкульозного диспансеру запрацює єдина в області сучасна лікарня на 350 боксованих місць».

Директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації, заступник голови Полтавської координаційної ради Віктор Лисак презентував зібранню Державну стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню в області і План заходів щодо її реалізації на період до 2023 року. В умовах пандемії ці заходи допомагають стримувати поширення не лише COVID-19, а й інших інфекцій, у тому числі й туберкульозу.

Віктор Петрович зазначив, що виконання заходів Стратегії зумовило покращення основних епідеміологічних показників по туберкульозу, зокрема, на 50% зменшились показники захворюваності, на 46% – смертності від туберкульозу; на 42% – розповсюдженості цього захворювання, проведено реструктуризацію ліжкового фонду на 504 ліжка; залучено неурядові організації для соціального супроводу людей із туберкульозом, що на 10% зменшило відриви від лікування. «Розробляємо вектор щодо надання допомоги в амбулаторних умовах, – пояснив Віктор Лисак. – Консультативну допомогу зможуть надавати і сімейні лікарі. Щодо супроводу пацієнтів, роботу нині ведемо спільно з громадськими організаціями, головами територіальних громад. Щодо реабілітації, то маємо змінювати підходи. Вже зараз ведемо перемовини з Полтавським державним медичним університетом, де планують відкрити кафедру реабілітації».

Про завдання та заходи проведення на Полтавщині місячника боротьби із захворюванням на туберкульоз розповів директор КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради», координатор з напрямку «Туберкульоз» Володимир Печериця. З метою підвищення рівня інформованості населення з питань профілактики, своєчасного виявлення та лікування туберкульозу в області традиційно з 1 березня по 1 квітня проводиться місячник боротьби із захворюванням на туберкульоз, присвячений 24 березня – Всесвітньому та Всеукраїнському дню боротьби із цим захворюванням.  

Головний фтизіатр області також відмітив, що протягом 2020 року в протитуберкульозних стаціонарних відділеннях області проліковано 556 людей із туберкульозом, захворюваність на всі форми туберкульозу, включаючи рецидиви, зменшилась на 29,9% і становить 36,5 на 100 тисяч населення проти 52,1 у 2019 році (в Україні цей показник за минулий рік – 42,2 на 100 тисяч населення). У 2020 році вперше захворіло на туберкульоз 504 мешканці області. Це на 222 менше, ніж у 2019 році. Стаціонарна допомога людям із туберкульозом надається відповідно до Стандартів інфекційного контролю, тобто до припинення бактеріовиділення у пацієнта.

 «Туберкульоз – це соціальна проблема, тому маємо взаємодіяти спільно –медики, влада та неурядові організації. Зокрема, на Полтавщині це – обласна організація Товариства Червоного Хреста України та БО «Світло надії», які здійснюють супровід людей із туберкульозом», – зазначив Володимир Печериця.

Дмитро Лунін наголосив, що «цього року Полтавщина вийшла з епідемічного показника захворюваності на туберкульоз, але це не привід забувати про недугу та світову пандемію. Місячник боротьби з туберкульозом, який триває по 31 березня, – ще одна нагода провести профілактичні зустрічі, розробити цифрові програми для інформування учнів про способи передачі хвороби, запустити соціальну рекламу. Адже обізнаний – значить захищений».

Досвідом роботи щодо реалізації проєкту PATH «Підтримка зусиль з протидії туберкульозу в Україні» та результатами реалізації проєктів медико-соціального супроводу людей із туберкульозом, що впроваджуються за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, поділилися заступник голови Полтавської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Валентина Родик та керівник медико-соціальних програм БО «Світло надії» Марія Бондаренко.

Про заходи із запобігання передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини, а також упровадження в області пакету з діагностики, лікування та супроводу осіб із ВІЛ поінформувала учасників зібрання в.о. директора КП «Обласний центр профілактики ВІЛ/СНІД ПОР», координатор з напрямку «ВІЛ/СНІД» Світлана Нестеренко. Було зазначено, що Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) визначено Глобальну стратегію зупинки епідемії ВІЛ в усьому світі до 2030 року, що передбачає зокрема виключення (елімінація) випадків передачі ВІЛ від матері до дитини та зниження показника частоти передачі ВІЛ від матері до дитини (ЧПМД) до 0%. Для виконання диференційованих заходів та фокусних інтервенцій на Полтавщині створено Регіональний комітет з питань валідації елімінації передачі від матері до дитини ВІЛ-інфекції та сифілісу. Задля цього в області впроваджено комплексний міжсекторальний 4-х компонентний підхід щодо профілактики вертикальної трансмісії, а саме первинна профілактика ВІЛ-інфекції серед жінок, профілактика небажаних вагітностей серед ВІЛ-позитивних жінок, попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини, лікування і підтримка ВІЛ-інфікованих дітей та їх сімей.

До обговорення цього питання долучилися регіональний координатор БО «Позитивні жінки» Ольга Моторненко, регіональний представник БО «БФ ВОЛНа» Яніна Стемковська, керівник Полтавської філії мережі БО «Легалайф-Україна» Марина Погоріла.

Про надання правової допомоги пацієнтам кабінетів замісної підтримувальної терапії в області доповів заступник директора БО «Меридіан» Ростислав Федій.

За поданням секретаря координаційної ради, в.о. директора КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР» Ніни Дурдикулиєвої внесено зміни до складу координаційної ради, груп Моніторингу і Оцінки, міжсекторальної робочої групи при Полтавській координаційній раді та обговорено поточні робочі питання.

Рішення Полтавської координаційної ради внесено до протоколу засідання та будуть оприлюднені на сайтах Полтавської ОДА, Департаменту охорони здоров’я то соціальній мережі «Фейсбук».

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

11 − 2 =