За даними ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», на Полтавщині за минулу добу (станом на 26 жовтня) діагностовано 180 нових випадків COVID-19, двоє людей у Полтаві померло.
Захворюваність на гострі респіраторні інфекції є стабільною (з незначним зростанням). За минулий тиждень в області на ГРІ захворіло 5769 осіб, серед них 1506 дітей. Показник захворюваності є нижчим за епідемічний поріг.
Проте, осінньо-зимовий сезон набирає обертів, захворіти на грип та COVID-19 одночасно, на жаль, можливо. Але вберегтися від «подвійного удару» цілком реально. Тому давайте згадаємо, що між ГРВІ чи грипом та COVID-19 спільного й відмінного та як від них захиститися.
Що спільного?
Як зазначається на сайті ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», коронавірусна інфекція COVID-19 і грип мають схожу клінічну картину. В обох випадках розвивається респіраторне захворювання, що може мати як легкий перебіг, так і тяжку форму і навіть призвести до смерті. Коронавірус SARS-CoV-2 і віруси грипу передаються краплинним шляхом.
Що відмінного?
Грип має менший інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і коротший послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж коронавірусна інфекція.
Послідовний інтервал для COVID-19 оцінюють у 5-6 днів, а для вірусів грипу він становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID-19.
Передбачається, що інфікована вірусом SARS-CoV-2 людина може заразити від 2 до 2,5 осіб, – це більше, порівняно з грипом.
Діти є важливими факторами передавання вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти інфікуються рідше, ніж дорослі, і частота випадків у віковій групі до 19 років є низькою.
Попередні дані показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.
Симптоми COVID-19 і грипу
Фахівці припускають, що 80% випадків коронавірусної інфекції COVID-19 мають легкий чи безсимптомний перебіг, 15% є тяжкими і вимагають кисневої терапії, а 5% є критичними випадками, які потребують штучної вентиляції легень. Ці важкі й критичні випадки COVID-19 серйозніші, ніж під час грипу.
Найбільш схильні до ризику тяжкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, особи з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом.
Щодо COVID-19, то, згідно із дослідженнями, старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.
Як захиститися?
- Вакцинація проти грипу у цьому сезоні набирає все більшої значущості. Якщо людина навіть захворіє на грип, то завдяки щепленню хвороба мине без тяжких ускладнень.
- Дуже важливо ретельно дотримуватися всіх правил особистої гігієни та захисту: мити руки та обробляти їх антисептиком, носити захисні маски у громадських місцях, прикривати обличчя при чханні та кашлі внутрішнім згином ліктя, дотримуватися соціальної дистанції.
КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»