СТАН РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ ЯК НЕВІД’ЄМНА ЧАСТИНА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

До Всесвітнього дня здоров’я ротової порожнини (20 березня)

У преамбулі Статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) зазначено, що здоров’я – це не лише відсутність хвороб або фізичних дефектів, а стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя. Потрібно розуміти, що здоров’я ротової порожнини відображає здоров’я організму в цілому, а проблеми в роті можуть впливати на інші органи та системи.

Бактерії, що містяться у ротовій порожнині, через тканини пародонта можуть потрапляти у кров’яне русло і розноситись із током крові по всьому організму, викликаючи таким чином захворювання в усіх органах і системах. Мікроорганізми ротової порожнини здатні постійно виділяти липкі речовини, які утворюють біоплівку, так звану пелікулу, нашарування якої і створює м’який наліт. Якщо не видаляти його, він швидко збільшується, мінералізується і перетворюється на зубний камінь. Нашарування твердих зубних відкладень небезпечі для людини: вони подразнюють ясна, заважають нормальному обміну речовин у них,провокують атрофію ясен і є причиною таких ускладнень як гінгівіт,парадонтит.

У нормі в людському організмі співіснують різні види непатогенних і умовно-патогенних бактерій. Останні при певних умовах викликають захворювання. У ротовій порожнині живуть такі бактерії, і умовами виникнення захворювань можуть бути різні фактори: погана гігієна порожнини рота; неправильний прикус,травматичні ураження; зубні коронки , протези,пломби, які вичерпали свій строк придатності ; стреси; зниження імунітету; паління та інші шкідливі звички; схильність до аутоімунних захворювань; захворювання шлунково-кишкового тракту; гормональні (ендокринні і метаболічні) порушення; генетична схильність та розлади,які виникли в процесі розвитку; порушення режиму і принципів раціонального харчування; порушення режиму праці і відпочинку.

Процес перетравлювання їжі починається у ротовій порожнині. Коли людина втрачає зуби, вона не може нормально пережовувати їжу. Погано пережована їжа, потрапляючи у шлунок, завдає стрес слизовій оболонці, що призводить до гастритів та інших патологій. Якщо їжа потрапляє в організм невеликими шматочками, на те, щоб її перетравити, потрібно близько півтори години. Однак, коли в шлунок потрапляють великі шматки, засвоїти їх набагато складніше.

Здоров’я зубів може впливати на поставу, хребет. Щодня в нас відбувається процес жування, ковтання, ми їмо, п’ємо, виділяється слина. В цьому процесі беруть участь різні органи і системи, зуби і язик, жувальні м’язи, м’язи щелеп та шиї. В середньому здорова людина ковтає близько 600 разів на добу. Якщо з зубами є якась проблема, наприклад, немає зубів з одного боку щелеп або є викривлення зубного ряду, цей процес може проходити нерівномірно. М’язи шиї та обличчя адаптуються до нових умов та перенапружуються. Як наслідок – страждає постава і може боліти шия та голова. Людина намагається вилікувати проблему у невропатолога, ортопеда, хоча іноді достатньо виправити прикус чи запротезуватися.

Майже всі захворювання мають прояви в ротовій порожнині. Це і захворювання серцево-судинної, дихальної, нервової системи, захворювання крові, аутоімунні, ендокринні, венеричні захворювання, захворювання органів шлунково-кишкового тракту, СНІД тощо. Іноді стоматологи першими виявляють ту чи іншу патологію, що допомагає вчасно її лікувати. Здоров’я порожнини рота є невід’ємною частиною загального здоров’я людини. Захворювання порожнини рота, такі як карієс, гінгівіт, пародонтит, є найбільш поширеними захворюваннями в світі, які зазвичай чомусь залишаються поза увагою.

Згідно з оцінкою, що міститься в Глобальній базі даних ВООЗ з гігієни порожнини рота, зубним карієсом у всьому світі страждають 60-90% дітей шкільного віку та 98% дорослих. Близько 30% населення світу у віці 65-75 років втрачає всі зуби. Виходячи з цього, в 2013 році Всесвітня Стоматологічна Федерація FDI заснувала проведення Всесвітнього дня здоров’я порожнини рота (World Oral Health Day – WOHD), метою якого є підвищення обізнаності населення, щодо методів профілактики захворювань порожнини рота, стимулювання пацієнтів, соціальних спільнот та урядових організацій об’єднувати зусилля для зниження стоматологічної захворюваності. Щоденна профілактика, у тому числі правильне чищення зубів зубною щіткою і зубною ниткою, дозволяє запобігти розвитку захворювань ротової порожнини, профілактика виникнення стоматологічної патології повинна розпочинатися з раннього дитячого віку. Чищення зубів двічі на день допомагає зменшити кількість бактерій і запобігти утворенню нальоту. Тоді зуби будуть стійкіші до кислот, які їх руйнують. Раннє виявлення є ключовим фактором для запобігання або регулювання захворювань ротової порожнини. Регулярні огляди у стоматолога гарантують, що такі проблеми, як карієс, гінгівіт і пародонтит, буде виявлено та вилікувано якомога раніше.

Сьогодні ми маємо широкий вибір засобів для догляду за порожниною рота. І не виникає дилеми, яку вибрати щітку : зі штучної щетини чи натуральної, бо всі знають, що більш довговічною і гігієнічною є щітка зі штучної щетини. Жорсткість щіток підбирають індивідуально, в деяких випадках необхідно вибирати більш м’яку, для попередження травмування ясен, в інших – середньої жорсткості чи жорстку. Це підкаже вам ваш стоматолог. Дуже зручно користуватися зубними щітками з індикаторами заміни, а якщо таких не має, то змінювати зубну щітку потрібно раз у три місяці. Додаткові засоби гігієни все більше і більше входять в повсякденне життя – це зубні йоржики і зубні нитки, скребки та ложки для чищення язика, різновид іригаторів порожнини рота. Профілактичні заходи в стоматології – це невід’ємна складова турботи про здоров’я для кожної людини. Щоб зберегти зуби і ясна здоровими, слід регулярно проводити санацію ротової порожнини та професійну гігієну, адже домашнього догляду зазвичай буває недостатньо. Існує ціла група захворювань ротової порожнини, які становлять серйозну загрозу для здоров’я людей в усьому світі. Ці недуги можуть впливати на всі аспекти життя — особисті стосунки, впевненість у собі, відвідування школи та офісу тощо. Проблема збереження й зміцнення здоров’я населення за всіх часів була однією із ключових у суспільстві. Здоров’я нації – це показник цивілізованості держави, що відображає рівень її соціальноекономічного розвитку, головний критерій доцільності та ефективності всіх сфер діяльності . Міцні білі і красиві зуби – це невід’ємна частина іміджу щасливої і успішної людини.

 Ніна Срібна,  завідувач стоматологічного відділення КП «4-а міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

6 + 16 =