СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПРАВ ДИТИНИ

1 червня – Міжнародний день захисту дітей. Всесвітній день батьків.

«Діти – найцінніший скарб людської родини, але водночас вони є найвразливішими та найбеззахиснішими. Тому обов’язок  кожного з нас  – охороняти, захищати та виховувати дітей у повазі та любові. …Кожна дія в піклуванні про дітей та підлітків має завжди враховувати їхні фундаментальні права». Іоанн Павло ІІ.

Сучасне становище дітей в Україні викликає обґрунтоване хвилювання суспільства і вимагає нових підходів в аналізі і вирішенні цієї проблеми, оскільки соціально-економічні труднощі у першу чергу зачіпають інтереси найбільш слабкої категорії громадян – дітей. Не зменшуються показники сирітства, викрадення дітей, продаж їх за кордон, народження малюків, неповноцінних фізично й розумово. Невпинно зростає кількість неповнолітніх споживачів алкоголю та наркотиків. Не вдається зупинити збільшення правопорушень і злочинів, вчинюваних як малолітніми, так і по відношенню до них. Не менш складною є проблема забезпечення достатнього життєвого рівня дітей.

“Діти – наше майбутнє”. Це не просто красивий вислів. Доля  будь-якої спільноти, нації, країни, перспективи її економічного, соціального і демографічного розвитку залежать від того, якими будуть  людські якості її населення. Діти – дзеркало держави.

Через специфіку свого віку діти від народження  не можуть самостійно скористатися власними правами. Опіка дорослих, їх допомога  необхідні не лише як прояв природних людських почуттів, норм моралі, а й у вигляді правових документів, що підкріплюють ці норми, відповідають інтересам усіх дітей.

Оскільки в Україні чверть усього населення становлять діти (понад 12 мільйонів), проблема захисту їх законних прав та інтересів є особливо актуальною. Дитину жодним чином не можна прирівнювати до дорослої людини, в тому числі й у правових аспектах. Вона має бути забезпечена особливими правами, особливим захистом, що має спеціальне призначення. Захист інтересів дітей – це можливість взяти участь у змінах для кожного з нас: громадян та громадянок кожної країни, кожної громадської чи приватної організації, кожної дитини та підлітка. Ці зміни починаються з конкретних дій, зроблених батьками, педагогами, майбутніми фахівцями різних сфер роботи з дітьми та молоддю.

Однією з основних умов досягнення результативності цієї роботи є забезпечення єдності інформаційного і діяльного підходів по підготовці суспільства до сприяння дитини у якості рівноправного суб’єкта відносин. Перш за усе це стосується роботи соціального працівника /педагога з сім’єю як первинним осередком соціалізації дитини. Важливий напрямок діяльності – формування громадської думки через засоби масової інформації, роз’яснювальна робота безпосередньо серед дітей, захист їх прав, що регламентують життєдіяльність: право на виживання, розвиток, освіту, навчання, медичну допомогу та інше. Соціальний педагог виступає безпосереднім захисником прав дитини на різних рівнях.

Цільовий соціальний захист передбачає надання соціальної допомоги і підтримки дитини та її сім’ї в кризових ситуаціях і несприятливих умовах через соціальну адаптацію, реабілітацію, цільове забезпечення і надання соціальних послуг. Завданням соціального педагога є виявлення дітей і сімей, неспроможних забезпечувати свою життєдіяльність на належному рівні без соціальної допомоги і підтримки, надавати їм консультативну допомогу, направляти до спеціалістів, які можуть сприяти у вирішенні конкретних проблем, проводити соціально-педагогічну допомогу з дітьми групи ризику, попереджувати насилля стосовно дітей у сімейному середовищі і за місцем проживання.

На шляху розбудови України як соціальної, демократичної, європейської держави одним із пріоритетних завдань має стати сприяння розвитку сім’ї – основної ланки суспільства і провідного інституту формування особистості, найкращого середовища для зростання дитини.

Тамара Воробйова, районний лікар-педіатр КП «Полтавська ЦРКЛ ПМР».

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

seventeen − 4 =