СІМЕЙНИЙ ЛІКАР ЛУБЕНСЬКОГО ЦПМСД НАТАЛІЯ ДІГТЯР:«ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ ОБЕРІГАЮТЬ ЖІНОЧЕ ЗДОРОВ’Я»

До Міжнародного дня здоров’я жінок

Однією із найважливіших складових кожного людського організму є репродуктивна система, і на відміну від чоловічої, жіноча є дуже вразливою. Як-от, шийка матки схильна до патологій, котрі, в свою чергу, розрізняють на передракові стани та рак шийки матки.

Щорічно у світі діагностується більш, ніж 500 тис. нових випадків раку шийки матки та 280 тис. жінок помирають від цього захворювання.

У Європі близько 33 000 жінок хворіють і близько 15 000 помирають внаслідок раку шийки матки щороку.

Підступність передракових захворювань полягає в тому, що вони часто протікають безсимптомно, а поява симптомів може спостерігатися на пізніх стадіях захворювання. 

 Передракові захворювання, пов’язані з репродуктивною функцією жінки: ерозії, дисплазії та поліпи шийки матки, доброякісні пухлини яйників часто стають причиною безпліддя та в подальшому розвитку онкологічних захворювань.

Інтимні захворювання розвиваються безсимптомно, але можуть призводити до запальних і спайкових процесів, безпліддя і передракових станів.

Захворювання, що передаються статевим шляхом, – звучить страшно, але в більшості випадків при ранній діагностиці вони успішно піддаються лікуванню. Близько 50% населення розвинених країн хоч раз в житті хворіють ЗПСШ. Ці захворювання починаються безсимптомно, але при відсутності лікування гострої форми, в 100% випадків переходять в хронічну стадію. Статеві інфекції запускають запальні процеси, зачіпаючи всі органи жіночої статевої системи. В результаті можуть розвинутися спайкові процеси, передракові стани шийки матки і безпліддя, а також можуть виникнути викидні і передчасні пологи. 

У підході до захворювань шийки матки дуже важливі своєчасна діагностика і ведення здорового способу життя: оптимальна фізична активність, раціональне харчування, відмова від шкідливих звичок, збереження позитивного психо-емоційного стану.

Профілактичний гінекологічний огляд варто проходити хоча б 1 раз на рік, або частіше якщо є скарги або рекомендації лікаря. Багато гінекологічних патологій, в тому числі онкологічних, починаються безсимптомно.
Якщо у жінки з’являються біль і дискомфорт, захворювання, як правило, вже розвинене. У разі регулярного відвідування гінеколога для профілактичного огляду патології шийки матки та доброякісні пухлини можна діагностувати на ранніх етапах. У таких випадках лікування є більш простим, ефективним і вимагає менших часових і фінансових витрат.

Єдиним методом ранньої і вчасної діагностики раку шийки матки є скринінгове цитологічне обстеження. Рак шийки матки – це другий за поширеністю вид раку серед жінок 15-45 років і третя за рахунком причина смерті серед жінок після раку молочної залози та раку легенів.

Ще раз наголошую, що пацієнтки повинні вчасно та регулярно звертатись до акушера-гінеколога. Мінімум один на рік візит жінки до лікаря знижує ризик розвитку раку шийки матки на 80%.

При потребі лікар акушер-гінеколог, взявши цитологічне обстеження, з’ясує подальший маршрут пацієнтки, необхідність проведення кольпоскопічного дослідження, необхідність проведення ультразвукового дослідження, і разом з пацієнткою визначить подальшу тактику ведення. Це надзвичайно актуальна проблема не тільки на Полтавщині, в Україні, а й в усьому світі.

Починаючи з 20-літнього віку, кожна пацієнтка повинна бути навчена методикам самообстеження молочної залози. Відповідно, при виявленні будь-якої патології, жінка не повинна лякатися, переживати, а має звернутися до сімейного лікаря чи акушер-гінеколога, який проведе кваліфікований огляд і за потреби, залежно від виявлених патологій та віку жінки, скерує на додаткові методи обстеження: ультразвук грудної залози, проведення мамографічного обстеження.

Тому величезне прохання до всіх жінок – не заглиблюватися в свої проблеми, не боятися, а звертатися до фахівців, які нададуть кваліфіковану необхідну допомогу. Рак молочної залози займає перше місце в структурі онкологічної захворюваності та онкологічної смертності жінок в Україні. Щороку на рак грудей хворіє понад 16 тисяч українок. Кожні 30 хвилин лікарі виявляють новий випадок раку молочної залози, кожну годину від нього помирає одна жінка. Щорічно ця онкологічна патологія забирає життя майже 7,5 тисяч українських жінок.

Раннє виявлення – це найкращий захист від хвороби. Чим раніше діагностують це захворювання, тим вищі шанси на повне одужання. Для того, щоб обстежити молочну залозу в домашніх умовах і виявити новоутворення навіть невеликих розмірів, достатньо так званого пальпаторного дослідження. Тому важливо, щоб кожна жінка оволоділа технікою самообстеження молочних залоз. Ця процедура повинна увійти у звичку кожної жінки. Кращий час для самообстеження – перший тиждень після закінчення місячних. Робіть це щомісяця (або хоча б раз на 2-3 місяці). Жінкам, які знаходяться в менопаузі, слід вибрати один із днів місяця, наприклад, перше число. При виявленні будь-яких ущільнень, пухлин, підозрілих ділянок, болючості, інших симптомів, переконлива рекомендація – терміново звернутися до лікаря, зокрема, до сімейного лікаря, дільничного терапевта, хірурга чи гінеколога. У разі потреби саме ці спеціалісти направлять жінку на консультацію до мамолога чи онколога. Будь-яке дослідження молочних залоз з метою уточнення діагнозу повинен призначати тільки компетентний лікар. Наразі найбільш інформативним методом діагностики раку молочної залози вважається мамографія. Першу мамографію жінки повинні робити у 40 років. Після 40 – кожен другий рік, а після 50 – щорічно. Жінкам, які не досягли 40 років, рекомендується робити ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз.

Виходячи з того, що ми, жінки України, зобов’язані піклуватись про своє здоров’я, вважаю, що кожна з нас має усвідомлювати необхідність проходити періодичні медичні огляди з метою піклування про своє здоров’я, а також задля а попередження небезпечних захворювань.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

fourteen + 3 =